Az Új Magyarország fejlesztési terv fogadtatásáról és a társadalmi szervezeteknek az operatív programokkal kapcsolatos véleményéről kérdeztük Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztost.
- Az Új Magyarország fejlesztési terv társadalmi egyeztetése már korábban lezárult, a kormány jóváhagyása után november elején megküldték Brüsszelbe az anyagot. Ezzel kapcsolatban mintegy hatszáz szervezettől kaptunk véleményt, amelyek zöme a határidő lejártának napján - sőt néhány utána - érkezett be hozzánk. Az Új Magyarország fejlesztési tervhez kapcsolódó operatív programok társadalmi egyeztetése ezzel szemben csak néhány napja fejeződött be. Ezek a fejlesztéspolitikai dokumentumok már jóval izgalmasabbak, mint maga a fejlesztési terv, hisz ágazati és regionális szinten fogalmazzák meg azt, hogy a 2007 és 2013 között hazánkba érkező, csaknem hétezer milliárd forintnyi fejlesztési forrást milyen arányban és mire fordítsuk. A reakciók számát azonban nem tudom pontosan megmondani, mivel a legtöbben itt is az utolsó pillanatra hagyták a reagálást, szakmai észrevételt.
Az egyeztetés célja, hogy közösen talán bölcsebbek lehetünk, hiszen a mi budapesti irodáinkból nagyon nehéz megítélni, mit kell építeni, fejleszteni az ország különböző részein. Ugyanakkor természetesen nem minden javaslat kerül automatikusan be a programba. Azt ugyanis látni kell, hogy itt különféle érdekek, lobbik feszülnek egymásnak, amelyek sok esetben kizárják egymást. Viszont minden javaslatot feldolgozunk, és elsősorban szakmai szempontból megnézzük, mi hasznosítható belőlük. Mindazt, ami azt szolgálja, hogy a fejlesztési prioritások megvalósuljanak, örömmel beépítjük a programba, de csak ezért nem puhítjuk fel. Persze nemcsak a társadalmi egyeztetés eredményeit építjük be a stratégiába, hanem mi magunk is tovább dolgozunk az anyagon.
- Mi változott az Új Magyarország fejlesztési terv operatív programjaiban a 2004-2006-os időszakban megszokott rendszerhez képest? Milyen új prioritások kerültek bele?
- Teljesen megváltozott az operatív programok felépítése a 2004-2006 között megszokott struktúrához képest. Az eddigi egy regionális program helyett minden régió kapott egy külön címet, így rögtön hét program lett belőle, de külön fejezetet nyitottunk az államreformoknak is. Belső tartalmában nagyon erősen módosul a humánerőforrás-fejlesztési csomag, amelynek a neve is megváltozott, így Társadalmi megújulás, valamint Társadalmi infrastruktúra Operatív Program néven lesz elérhető 2007-től. Mint az már sok helyen megjelent, a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program nemcsak nevében változik - Gazdaságfejlesztés Operatív Programmá -, hanem tartalmában is, hiszen az eddig ismert vissza nem térítendő támogatások mellett megjelennek majd a visszatérítendő támogatási formák is. Összesen 15 operatív programot alakítottunk ki, amelyből 14-et bocsátottunk társadalmi vitára.
- Jó, hogy említi a visszatérítendő támogatásokat. Már tavasszal elhangzottak a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium berkeiből olyan hangok, amelyek szerint az első nemzeti fejlesztési tervben megismert vissza nem térítendő támogatások helyét átveszik majd a visszatérítendő támogatások, amelyekből több céget szeretnének segíteni, ezzel is szélesítendő a támogatotti kört.
- Nem "vagy-vagy" kérdések ezek, hanem "és" típusúak. Lesznek klasszikus támogatásjellegű formák, amelyekre vonatkoznak az unió támogatási szabályai. Ezeket arra szeretnénk használni, hogy bizonyos, magyar gazdaságot korszerűsítő-fejlesztő folyamatokat támogassunk. Ezekért az "ingyenpénzekért" cserébe azt szeretnénk kapni, hogy olyan folyamatok induljanak be a gazdaságban, mint a korszerű technológiák behozatala vagy a már meglévő technológiák innovatív továbbfejlesztése. Ezek a technológiák összekapcsolhatnák a magyar kis- és középvállalatok hálózatát korszerű csúcstechnológiai eszközök segítségével a nagyvállalatokkal vagy éppen az egyetemi kutatóbázisokkal. De ezek a támogatások segítenek majd az informatika mélyebb bevitelében is a kis- és középvállalkozásokba, vagy akár a piacra jutásban a szektor tagjainak. Vagyis egyfajta struktúrapolitika valósul meg a vissza nem térítendő támogatások terén.