Uniós összevetésben hazánk lemaradása e téren több mint jelentős, ezért is volt szükség az ilyen jellegű pályázatok kiírására - adta hírül az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. Ezért a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások ebben a pályázati csomagban csaknem 35 milliárd forint uniós forrásra pályázhatnak a versenyképességük növelését szolgáló innováció erősítése érdekében. Ezt egészíti ki egy 50 milliárd forintos, ugyancsak október 17-én megjelenő és szintén a kutatás-fejlesztésre fókuszáló felsőoktatás-fejlesztési pályázati csomag is, amely az egyetemek beruházásait segíti. Ez nagy segítség lehet a kkv-nak, akiknek a fejlesztését Kóka János is nemzetgazdasági érdeknek nevezte.
Bár vannak nemzetközi szintű eredményeink, a magyar K+F-szektor teljesítménye ma még messze elmarad az európai uniós átlagtól. Míg a 15 "régi" uniós tagállam 2004-ben a GDP-jének 1,92 százalékát fordította kutatás-fejlesztésre (ami az Egyesült Államokhoz és Japánhoz mérten egyébként meglehetősen alacsony), addig ez az arány Magyarországon mindössze 0,89 százalék volt.
Ráadásul a K+F-ráfordításoknak kevesebb mint egyharmadát finanszírozza idehaza az üzleti szféra, messze elmaradva az 55 százalékos uniós aránytól. A felmérések szerint tíz magyar vállalkozásból kilenc nem végez kutatás-fejlesztést, tízből nyolc pedig még csak újítást sem tudott felmutatni a cége működésében.
A kutatás-fejlesztés egyébként kiemelten támogatott területnek számított az I. Nemzeti Fejlesztési Terv idején is: 2004 és 2006 között 742 pályázó fordíthatott csaknem 33 milliárd forint uniós támogatást ilyen irányú fejlesztésekre. E források kétharmadán mikro-, kis- és közepes vállalkozások osztoztak -legnagyobb részt a Közép-magyarországi, valamint - Szeged és Debrecen szerepének köszönhetően - a Dél-alföldi és az Észak-alföldi régióban.
Az innováció az eddigieknél is nagyobb hangsúlyt kap a 2007 és 2013 között, hiszen csaknem 230 milliárd forint európai uniós forrást fordíthatnak erre a célra a magyar pályázók. A következő másfél évben 34,6 milliárd forint válik elérhetővé elsősorban a kis- és közepes vállalkozások számára.