A növekedési és foglalkoztatási célkitűzések megvalósítása érdekében az Európai Unió számos finanszírozási eszközt hozott létre annak érdekében, hogy elősegítse az EU-ban működő több mint 20 millió kis- és középvállalkozás fejlődését és növekedését. Az 1,1 milliárd eurós összeg kezelését az Európai Beruházási Alap a regionális és helyi pénzügyi intézményekkel - például bankokkal, kezességvállaló intézményekkel és kockázati tőkealapokkal - együttműködve végzi. A finanszírozási eszközöket a versenyképességi és innovációs keretprogramban (CIP, 2007-2013) határozták meg.
Az Európai Beruházási Alapot a Bizottság az alábbi eszközök működtetésével bízta meg:
- A "kkv-garanciakeret" révén az EU átvállalja a kisvállalkozásokkal kapcsolatos hitelkockázatok egy részét, ennek fejében a pénzügyi intézmények kötelezettséget vállalnak arra, hogy több hitelt adnak a kkv-knak. Az elmúlt tíz évben az EU 436 millió euró összegben vállalt kezességet bankok és más pénzügyi intézmények javára, összesen csaknem 28 milliárd eurónyi hitelállománnyal szemben.
- A "gyorsan növekvő és innovatív kkv-k támogatására létrehozott eszköz" révén az EBA olyan kockázati tőkealapokba fektet be, amelyek gyorsan növekvő kisvállalkozásokra koncentrálnak. Az EBA részesedése lehetővé teszi az ilyen alapok számára, hogy többet fektessenek be a korai életszakaszban lévő kkv-kba és könnyebben tudjanak bevonni további befektetőket.
A keretprogram finanszírozási eszközeinek célja, hogy a kkv-kra irányítsa a bankok és más pénzügyi intézmények figyelmét. A korábbi programok bíztató eredményei hatására a 2007 és 2013 között felhasználható pénzösszeg csaknem a duplájára nőtt. A tervek szerint a keretprogram összesen 1,1 milliárd eurós költségvetésből gazdálkodó eszközei Európa-szerte mintegy 30 milliárd eurónyi finanszírozási forrást biztosítanak a körülbelül 475 000 kis- és középvállalat számára.
Az "EU Finance Day for SMEs" rendezvénysorozat budapesti állomásának célja, hogy a befektetési hajlandóság növelése érdekében tájékoztatást adjon a kkv-k számára rendelkezésre álló, idegen és saját tőkét bevonó finanszírozási forrásokról, és elősegítse a jó gyakorlatok megosztását az érdekeltek között.
További információ:
- A versenyképességi és innovációs keretprogram pénzügyi eszközeiről
- A kis- és középvállalkozásokat segítő bizottsági hálózat