Kóka János az "Az Európai Kereskedelem Napja" rendezvényén tartott nyitóbeszédében a GDP nyolcadát termelő ágazat fontosságáról szólt. Kiemelte, hogy hazánkban 180 ezer vállalkozás él a kereskedelemből, főként kisvállalkozások. A támogatási program fejlesztése érdekében további tárgyalásokat folytat a gazdasági kormányzat. A kisvállalkozások napi likviditási problémáinak megoldására a legsikeresebb támogatott konstrukció a Széchenyi Kártya. A kártyabirtokosok harmada a kereskedelmi szektorban dolgozik. A konstrukció átalakításában a tárca az értékhatár 25 millió forintra emeléséről folytat tárgyalásokat, mely a jelenlegi forgóeszközök finanszírozása mellett már beruházásra is felhasználható lesz.
12 százalék
A kereskedők évek óta hangoztatják, hogy a kereskedelem elismertsége alacsony, nem csak Magyarországon, hanem az Európai Unióban is, miközben hozzájárulása a GDP-hez az EU-ban 13%, hazánkban 12%. A kereskedelem az egyik legnagyobb foglalkoztató, az EU-ban 27 millió, hazánkban fél millió fővel, az EU-ban 5,5 millió, hazánkban 180 ezer vállalkozással, melyek 95%-a kis- és középvállalkozás.
Az uniós csatlakozás, a korábbiaknál sokkal élesebb verseny, a korlátozások megszüntetésének következtében módosul a belső piac, a kínálat összetétele. Ez a folyamat megfigyelhető volt az Unióban az elmúlt években (például Ausztriában, vagy Portugáliában egyaránt).
A kereskedőknek érdekük a versenyképes hazai termékek beszerzése, hiszen a kisebb szállítási költség eleve megtakarítást eredményezhet a beszerzési árakban. A napról napra élesedő versenyben az ár, a vásárlók igénye meghatározó tényező, ezt a termelőknek, szállítóknak is figyelembe kell venni. Természetesen minden piaci szereplő számára megkerülhetetlen követelmény a minőségi előírások megtartása. A kereskedelem kizárólag kiegyensúlyozó szerepre törekedhet, ami az eltérő érdekek sokrétűségét figyelembe véve esetenként igencsak nehéz feladat., ráadásul a kereskedelem helyzete sem lett könnyebb az uniós csatlakozást követően, mivel a hazai kisvállalkozások piaci lehetőségei romlottak.
#page#
Wal-Mart jön, Centrum megy
A kereskedők megítélése szerint a kis- és középvállalkozások felzárkóztatásának kormányzati támogatása a termelők és a kereskedők körében egyaránt sürgető feladat. A kereskedelemben tevékenykedő kis- és középvállalkozások helyzetét alaposan megnehezíti a koncentráció várható további erősödése, aminek következtében az üzlet- és a vállalkozásszám csökkenni fog az elkövetkező 3-5 éves időszakban. További új szereplők megjelenése is várható, például a világ legnagyobb kiskereskedelmi hálózata, a Wal-Mart, vagy más uniós élelmiszer diszkontlánc belépése. Időközben pedig régen meghatározó hálózatok szűnnek meg, alakulnak át (Centrum, Skála)
Ker.törvény
Napjaink egyik legidőszerűbb kereskedelempolitikai feladata a kereskedelmi törvény megalkotása, melynek kormányzati szintű feladatai már csaknem teljes egészében lezárultak. A korábban vitatott kérdésekben sokat közeledett a kormány és a kereskedők álláspontja, így például a nyitva tartás, a szakképzés, a beszerzési ár alatti értékesítés, vagy a nagy alapterületű értékesítőhelyek építésének engedélyezése kérdéseiben csaknem teljes az egyetértés.
A kereskedők üdvözlik, hogy a kormány "100 lépés" programjának egyes intézkedései a feketegazdaság visszaszorítására irányulnak. A kormány "100 lépés" programjának foglalkoztatást érintő elemei egyik oldalról az ellenőrzések szigorításával, másik oldalról a foglalkoztatás feltételeinek rugalmasabbá tételével (például alkalmi munka, pályakezdők Start programja) kísérlik meg a feketegazdaság visszaszorítását.