Gyurcsány Ferenc is részt vett azon a ma délelőtti megbeszélésen, amelyet Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter kezdeményezésére az MFB Rt-ben tartottak. A megbeszélésen részt vett Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter, valamint Molnár Albert, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára. Az MFB Cégcsoport és a bank vezetőin kívül jelen voltak azoknak a társaságoknak a vezetői is, amelyek érintettek az "egy ablakos", koncentrált infrastruktúra megteremtésében.
Gyurcsány Ferenc kiemelte, hogy a fő irányt elfogadva, ma már a részletekről is tudtak beszélni. A hatékonyabb rendszer kialakításához szükséges döntések közül azokat, amelyek kormányrendeletben vagy miniszteri szinten szabályozhatók, a kormány március közepéig meghozza, az esetleg szükséges törvényi módosítások ősszel történnek meg. Ily módon 2006 októberére működőképessé válhat az ún. egypontos vállalkozói rendszer intézménye, amely a kereskedelmi bankok bevonásával alakul ki válik majd teljessé. Így 2007. január 1-től a nagymértékben bővülő európai uniós és nemzeti támogatási források már az új, az ügyfelek számára áttekinthetőbb, az állam számára hatékonyabb rendszerben válnak elérhetővé. Ez egyrészt az intézmények koncentrálását, másrészt a kis- és középvállalkozások kiszolgálásának decentralizálását is jelenti, hiszen az ország 3000 pontján lesznek elérhetők a vállalkozóknak szóló szolgáltatások, legyen szó akár hitelről, tőkefinanszírozásról, hazai és uniós pályázatokról, fejlesztési támogatásokról.
2007-től
A kis- és középvállalkozók érdekében ez a legátfogóbb program a rendszerváltás óta. Forrás már van, 2007-től 650-700 milliárd forint áll a kkv-k rendelkezésére. Ez hatékonyabbá teheti a nemzeti és uniós források felhasználását és elősegítheti a szinergia - kedvező kölcsönhatások - érvényesülését. Lényegi kérdés az is, hogy az összehangolatlanul működő intézmények helyett az átalakuló MFB biztosítja a pályázatok gyorsabb, olcsóbb és hatékonyabb elbírálást, az átszervezés révén több milliárd forint takarítható meg. Az MFB égisze alatt létrejövő rendszer biztosítja, hogy a pénzek felhasználása megfeleljen az uniós feltételeknek és a pályázatok célja találkozzon a nemzeti fejlesztési célokkal. Ez egyúttal növelheti az eu-konform módon nyújtott nemzeti fejlesztési támogatások mértékét is.
Az MFB feladatainak bővülése, a vállalkozásfejlesztési intézmények közötti feladat koncentrálásának célja, hogy mintegy 100-150 ezer mikro-, kis- és középvállalkozó számára is siker legyen az uniós forrásokhoz való hozzáférés.