A határon átnyúló együttműködéseket hazánkban 1995 óta támogatja az Európai Unió a Phare CBC programokon keresztül. Az 1995-2003. évi Phare CBC programok összesen 135 millió euró támogatási kerettel segítették elő a kapcsolatok fejlődését és a határ menti térségek felzárkózását. A belső EU-határrégiók fejlesztését célzó INTERREG program mintájára 1995-ben, Ausztria csatlakozásakor indult el a Phare CBC program Magyarországon, mely az évek során fokozatosan kiterjedt az ország mind a hét határszakaszára.
A magyar-szlovén határszakaszon Ausztriával közösen ún. trilaterális formában kezdődtek meg először 1995-ben és 1996-ban határon átnyúló együttműködések európai uniós támogatással. Önállóan Szlovéniával 2000. évtől futnak Phare CBC programok, melyek keretében évente egy-egy kiemelt nagyprojekt valósult meg, majd 2003-ban humánerőforrás területen támogatási alap indult. A programok fontos elemeként 2000-től évente lehetett a kisprojekt alapokban pályázni általában 400 ezer euró támogatási keretre. A kisprojekt alapokban összességében közel 50 fejlesztés támogatására nyílt lehetőség a magyar-szlovén határrégióban.
A Phare CBC Magyarország-Szlovénia Kísérleti Kisprojekt Alap (Pilot Small Projects Fund) átfogó célja a kisméretű, "emberek közötti", határon átnyúló természetű, helyi közösségi fejlesztések támogatása, a határrégiók szereplőinek bevonásával. Fejlesztési területek:
- Regionális tervezés és fejlesztés
- Gazdaságfejlesztés és gazdasági együttműködés, beleértve a turizmust
- Humánerőforrás-fejlesztés
- Természet- és környezetvédelem
A projekteknek a magyar-horvát bilaterális határtérségen belül (NUTS III szintű régiók) kellett megvalósulniuk, nevezetesen
- Vas és Zala megye (Magyarország), illetve
- Pomurje megye (Szlovénia) területén.
A programban támogatásra a magyar-szlovén határterületen központtal vagy képviselettel rendelkező non-profit szervezetek pályázhattak. A projekteknek legalább egy partnerrel kellett rendelkezniük a határ túloldaláról.
A 2003. évi magyar-szlovén kisprojekt alap pályázható keretösszege 372 ezer euró volt, melyhez 124 000 euró nemzeti társfinanszírozás járult. Az egy projektre elérhető minimális támogatás 5 ezer euró, a maximális 50 ezer euró lehetett. A maximális projekt időtartam 12 hónap, a minimális 3 hónap volt.
A teljesség igénye nélkül néhány példaértékű projekt a 2003. évi programból: a közös kultúra megismerése érdekében testvériskolák közös programokat tartottak a jeles iskolai ünnepek alkalmával; olyan tanulmányok készültek, amelyek egy település szintjén vizsgálták a megújuló energiaforrások komplex alkalmazást; a hagyományos szőlő és bortermelés népszerűsítése a határrégióban és ezáltal a turisztikai kínálat bővítése.
A program zárásakor Galovicz Mihály, a VÁTI Kht., mint szerződő hatóság, programengedélyező ügyvezetője elmondta: A Phare CBC Magyarország-Szlovénia Kisprojekt Alap 2003 eredményeként összegezhető, hogy erősítette az együttgondolkodást és cselekvést, amely elősegíti az Európai Unió régióihoz való felzárkózást a határ mindkét oldalán. A program befejezésekor megállapítható, hogy hosszú távon megoldásokat lehetett találni az időközben tagországgá vált Magyarország és Szlovénia között olyan helyi kezdeményezések megvalósítására, amelyek a gazdasági fejlődés és versenyképesség alapját teremtik meg,