Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter tegnap egy sajtótájékoztatón a kormány új elképzeléseit ismeretette a rokkantnyugdíjas rendszerrel kapcsolatban. Kiss szerint ma a rokkantsági ellátásból hiányoznak a megváltozott munkaképességűek számára nyújtott rehabilitációs szolgáltatások, ezért a változtatás célja esélyt nyújtani munkaerő-piaci elhelyezkedésükhöz.
Az ellenzék rögötn azzal reagált, hogy ugyan támogatja az elképzelést, ám nem nagyon hiszi, hogy több tízezer (százezer) álláshely jön létre kizárólag a kormány járulékkönnyítési és 60 milliárdos támogatási rendszere miatt.
Amiről viszont nem esik szó, az maga a rokkantnyugdíjas rendszer árnyas oldala. Mármint a költségvetés és így az adófizetők szemszögéből. A rendszerváltás elején az Antall-kormány alatt jobb híján ugyanis a nyugdíjrendszerre terhelték a megszűnő vállalatok (nehéz- és könnyűipar, bedőlt és privatizációra alkalmatlan állami cégek) dolgozóinak több tízezres táborát. Inkább, mint hogy munkanélküli legyen. A korkedvezményes és rokkantnyugdíjas magyarok ezreinek talán egy kicsivel jobb lett, ám a rendszer fenntartotta önmagát. Ha valaki kellően bizonyítani tudta, hogy egészsége megromlott, nem volt nehéz dolga a rokkantnyugdíj megállapításához. Ezután pedig aki akarta és tehette, néhány órás állást vagy akár teljes munkaidős állást is vállalhatott, természetesen mindenféle hivatalos papír nélkül.
Nem állítjuk, hogy az egyén szempontjából a (ma is csupán) 50 ezer forintos rokkantnyugdíj elengedő a tisztes megélhetéshez, ám a társadalom és adófizetők szempontjából a fejenkénti pár tízezer forint évente 700 milliárdra rúg. Ráadásul bár sokan dolgoznak, járulékot nem fizetnek.
A kormány erről nem beszél, bár a rokkannyugdíjat ellenőrző minősítő bizottságok és a rehabilitációs időszak bevezetése nyilván arra (is) alkalmas lehet, hogy kiszűrjék és visszavezessék a a munkaerőpiacra azokat, akik tudnák dolgozni.
Akik pedig szeretnének dolgozni, de nem kapnak állást megváltozott munkaképességük okán, azoknak szívből drukkolunk, hogy találjanak olyan munkáltatót, aki felismeri rátermettségüket. Talán így lesz értelme és hatása Kiss miniszter út javaslatának.