Ideális esetben az ügyfél az interneten található összehasonlító oldalak alapján kiválasztja a számára megfelelő biztosítót, megkeresi a lakóhelyéhez/munkahelyéhez stb. legközelebbi fiókot, majd megköti a biztosítást, tudván, hogy az ár korrigálódik az előző biztosítótól kapott kártörténeti igazolása alapján. Ideális esetben akár a casco-t is megköti, de ha nem, akkor is vígan beül az autójába, és mosolyogva nyújtja át az igazoló papírt a rendőrnek a kötelezőről. Ideális esetben.
Most pedig következzen a valóság. Szubjektívan, mert egy esetről van szó. (Optimális helyzetben az ügyfél és a kiszolgálás hatékonysága az első...)
Az internetes biztosítási kalkulátorokon való böngészés után kiderül, hogy ugyan az egyikénél az egyik biztosító ajánlata a legolcsóbb, a másik oldalon ugyanaz a biztosító a jóval drágább. A hiba valószínűleg nem az ügyfélben van, hiszen adatai nem változnak. Ahogy Magyarország egyik legnagyobb biztosítójának munkatársa mondta: "Tessék mindenképpen megnézni a biztosító saját internetes oldalán lévő kalkulátort is, biztos, ami biztos!" Már ha van ilyen szolgáltatása a cég weboldalának, mert van olyan biztosító, amelynél nincs lehetőség erre a műveletre. Miután megtaláltuk a legjobb ajánlatot, már nyeregben érezhetnénk magunkat, ám mielőtt azt hinnénk, hogy egyszerűen csak lesétálhatunk a lakóhelyünkhöz/munkahelyünkhöz legközelebb lévő fiókba, tévedünk.
Esetünkben a telefont felvevő hölgy nem tudott választ adni, hogy vajon abban a fiókjukban van-e mód biztosítás kötésére, majd az autófinanszírozáshoz kapcsolt, ahol hosszú perceken keresztül magyarázzuk, hogy nem hitelért fordulunk hozzájuk, sőt nem is lízingelni szeretnénk az autót, mindössze egy biztosításra lenne szükségünk mihamarabb. Újabb telefonos átirányítással ezúttal a központi irodába kapcsolnak, ahol végre megtudjuk, hogy biztosítást csak a cég székhelyén lehetséges megkötni. Irány a központ, gyors adategyeztetés, kalkuláció, a kötelező megvan. A kötelező megkötését követően, ideális esetben a casco megkötését is lehetne az adott bank ügyintézőjével elintézni, ám az nem hatja meg a céget, hogy az elmúlt években az ügyfél okozott káresemény nem történt...
"Én azt nem tudom, hogy lehet másnál Önnek olyan olcsó a biztosítás, de a mi így számolunk." - érvel Magyarország egyik legnagyobb pénzintézetének munkatársa. Azon pedig már nem is csodálkozunk, hogy a biztosító csak abban az esetben tudja csoportos beszedési megbízás alapján levonni a számláról a díjat, ha az új ügyfél náluk vezeti a számláját. Ezek szerint, ami a gázműveknek vagy a telefonszolgáltatónak megy, az egy biztosítónak lehetetlen feladat.
Még jó, hogy hetente kapunk eufémizmusokkal teli sajtóközleményeket magyarországi pénzintézetektől arról, hogy milyen komoly és ügyfélbarát rendszereket vezettek be, nem sajnálva a költségeket és a csúcstechnológiát.
Az már csak hab a tortán, hogy korábbi biztosítónk ügyfélszolgálatán közölték, hogy nem tudják korábbi (két hetes) besorolása szerint megkötni új autónkra a biztosítását, mert a régi és az új ügyfélrendszer szét van választva informatikailag. Ezek szerint a kedves ügyfél megvárja a kártörténeti igazolás postai kikézbesítését, majd visszaküldi ugyanannak a biztosítónak, természetesen más osztályra/épületbe. Nekik ez egyedül nem megy...
Röhejes felkészültséget mutatnak a magyarországi pénzintézetek: most már csak az a kérdés, hogy anyaországi (francia, belga, német, stb.) vállalatuknál is lehetséges lenne-e ilyen hozzáállás.
A történet amúgy "happy end"-del zárul: az eredetiségvizsgálatot elvállaló kis magyar cég munkatársa a helyszínen egy óra alatt felmérte olvasónk autóját, elkészítette a szükséges papírmunkát és egy nap alatt elintézte az okmányirodai ügyeket (forgalmi, átírás stb.)...