Szeged egyik városkapuja a vasúti közlekedést kiszolgáló Nagyállomás és az impozáns épület előtt található Indóház tér. Előbbit hosszas várakozás után szépen felújították, utóbbi átalakulására, megszépítésére még várni kell. Pedig egy ilyen beruházás a helyi kis- és középvállalkozásoknak is az előrelépést jelentené. Az már korábban kiderült, hogy a közlekedésfejlesztési nagyprojektek - melyben Szeged is érintett - nem igazán pálya a kkv-knak. Annál inkább az lehet egy térfelújítás.
Magát a kivitelezést sem szükséges nagyvállalatra bízni, de például a zöld felületek automata öntözésének megoldása biztosan elvégeztethető kisebb, helyi céggel is. Így a később felszínre kerülő problémákat, javításokat gyorsan, helyi munkaerőt alkalmazva meg lehet oldani. A városlakók és a Szegedre vonattal érkezők nagy bánatára a térrekonstrukció megkezdése évek óta húzódik, és úgy tudni, hogy 2010-ig el sem fog kezdődni.
A tér mindenkié
Pedig abban az évben Pécs lesz Európa kulturális fővárosa (EKF-projekt), melyben Szeged partnervárosi rangban vesz rész. Ezért nem mindegy, hogy a két napsütötte város között vonattal utazókat (sajnos egyetlen lehetőségként csak Budapest érintésével, egyúttal átszállással) milyen körülmények fogadják. Egy megújult arculatú tér, (ahol a tervek szerint megszüntetik az autóközlekedést) tele kávézókkal, éttermekkel, portékákat kínáló kereskedőkkel, lottózóval, virágárussal, turisztikai szolgáltatásokat kínáló vállalkozókkal, utca-zenészekkel biztosan mélyebb nyomot hagyna a Szegedet vasúttal elérőkben.
Persze a tér szerepe nem redukálódik le az EKF-re. Elhelyezkedésénél fogva a nap szinte reggeltől estig éri a területet, így a jelenlegi egyetlen kávézó teraszát gyorsan megtöltik, akik a kerek perec, a péksütemények és kávé mellett a napsütést is élvezni szeretnék. Természetesen egy fecske nem csinál nyarat, így a felújított tér is csak akkor telik meg nézelődőkkel (akik nem a vonat indulása vagy érkezése miatt járnak ott), ha ott mindenki megtalálja a neki való szolgáltatást.A napsütést máshogy is ki lehetne használni, passzív épületekkel, napkollektorokkal sok energia lenne megspórolható. Erre a kkv-k a Környezet és Energia Operatív Program pályázataiból támogatást is igényelhetnek.
Fejlesztés, fejlesztés, fejlesztés
Persze az arculatot jól meg kell választani. A Balatonnál például fejlesztési térkép várja a befektetőket, amely a regionális fejlesztési tanácsok és idegenforgalmi bizottságok, önkormányzatok, a Balaton Szövetség, valamint gazdálkodó szervezetek együttműködésével készül. A térkép a szabályozástól, a hét-tízéves időszakra tervezett fejlesztésekig minden fontos adatot tartalmaz majd.
A szegedi városkapuból új szórakozó-központot is lehetne csinálni, a fővárosi Liszt Ferenc tér mintájára, ahol egymás mellett több mint tíz vendéglátó-hely üzemel. Ezt valószínűleg nem bánnák a város taxisai sem, hiszen így újabb vendégkörrel bővülne a vasútállomás melletti droszt. Ha az éjszakai szórakozás a vezérelv, akkor biztosan jó befektetés lenne egy fiatalokat fogadó hotel üzemeltetése is a téren, ahol jelenleg csak egy nővérszálló található.