Markáns politikai megnyilvánulással kezdődött az április. A kisebbségi kormányzás lehetőségének taglalása folyik, hiszen Horváth Ágnes menesztése koalíciós szakítást jelent. Az SZDSZ Országos Tanácsa tegnapi ülésén arra a döntésre jutott, hogy a koalícióból való kilépést javasolja a hónap végére tervezett küldöttgyűlésnek.
Mindez jól látható átgondoltsággal zajlik. Nincs kapkodás, viszont minden napra jutott vagy négy sajtótájékoztató, amelyen az arra hivatottak tájékoztattak minket a fejleményekről. Volt is körkapcsolás minden esti híradóban. Amelyekben így teljesen háttérbe szorult, hogy április elsejétől nem kell vizitdíjat fizetni. Ez pedig az ország harmadának nem tréfa, hiszen szavaztunk róla.
Dicsérő szavakat is hallani
A hét második felére a gyakorlatilag egyedül maradt MSZP már dicsérte is az egészségügyi miniszter egyes, egészségügyet átalakító elképzeléseit, amelyek összessége fosztotta meg őt és pártját a tárca vezetésétől. Amelyet egy magabiztos miniszterelnök közölt, először telefonon az érintettekkel, majd élőbeszédben a párt fővárosba gyűlt tagságával.
Ezen kiderült, hogy a reformok folytatása most már a legnagyobb ellenzéki párton múlik. Amely viszont, Gyurcsány Ferenc szerint képtelen bármely kormányzati elképzelést is támogatni. Ez nem is meglepő, hiszen a Fidesz régóta vallja, a jelenlegi vezetés mély káoszba taszítja az országot. Ez a teljes ellenszenv jó alkalmat ad most az ellenzéki szerepre készülő liberálisoknak, hogy szavazótáborukat növeljék.
Kinek mi a jó?
Ha a környezetvédelem (itt zéró toleranciát hírdettek), az egészségügy és az oktatás területén az SZDSZ rendületlenül kitart álláspontjak mellett, ostorozva a kormányt, hogy tegye meg a szükséges lépéseket, de az ország működtetésének fontosságára való tekintettel néhány dologban egyetértenek azért az MSZP-vel, az sok-sok voksot jelenthet 2010-ben. Az előrehozott választás viszont a Fidesznek hozna többet, ezért ezt a még április végéig együtt lévő koalíció együttesen elveti.
Az MDF-nek nem tudni mi a jó, ők nem erőltetnek most semmit sem. Azt tudni, hogy Gyurcsány Ferenccel biztosan nem állnak össze. De a csönd inkább a Fidesz részéről érdekes. Úgy tűnik, hogy a koalíciós szakítás lehetőségével nem számoltak. A szokásosnak mondható bajban a gazdaság kijelentést persze megemlítették, de markánsabb választ még nem adtak a múlt hét történéseire. A jövő héten ez már változhat.
Változhatnak a sztrájk-menetrendek is. A BKV-dolgozóké pont a menetrend megváltozása miatt történhet meg. Ha sztrájk lesz, akkor a Budapest lakossága kerül nehéz helyzetbe. Nem véletlen, hogy a cég engedményeket tett. Az országban pedig a MÁV-alkalmazottak miatt borulhat a napi rutin.