A milliárdokról persze hallgatnak

A Magyar Televízió "újabb eredményes évről" számolt be annak kapcsán, hogy a korábban adósságspirálban úszó köztévé 2006-ban 4 milliárd forintos mérleg szerinti erdméynről számolt be. Örülhetünk a számoknak, bár valami fontos a mai hírből hiányzott: a költségvetés (az adófizetők) sokéves milliárdos juttatásai.

Konszolidált gazdálkodás a vezető közszolgálati televízióban

Immár második évét, 2005 után a 2006-osat is nyereséggel zárta a Magyar Televízió, amelynek nincs adóssága, saját tőkéje pedig többszörösen meghaladja jegyzett tőkéjét.

A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége jóváhagyta ... a közszolgálati médiavállalat éves beszámolóját. A számviteli törvény szerint készített és könyvvizsgáló által auditált jelentésből kiderül, hogy az MTV Zrt. a 2006-os gazdasági évet 4 milliárd 405 millió forintos mérleg szerinti eredménnyel zárta. Ez több mint két és félszer annyi, mint a közmédium egy évvel korábbi mérleg szerinti eredménye. A 2006-os teljesítmény annak tükrében különösen figyelemre méltó, hogy a közszolgálati médiavállalat a 2004-es évet még jelentős, több mint 4 milliárdos veszteséggel fejezte be. (Részlet a Magyar Televízió gazdálkodásáról, további részleteket, ha érdekli, elolvashatja az MTV honlapján.)

Ami viszont kimaradt e nagyszerű eredmény okainak ismeretetésből:

Az elmúlt négy évben (2004-2007, hogy a korábbi évekről már ne is essék szó) a hatályos költségvetési törvények alapján a Magyar Televízió és a Magyar Televízió Közalapítvány összesen 45 milliárd forintot költött az állam (az adófizetők) pénzéből, az üzembentartási díj pótlására jóváhagyott összegből átlagosan évi 10 milliárd forintot kapott, ezen kívül pedig a kereskedelemi televíziók által befizetett műsorszolgáltatási díjból is évi egymilliárd forint járt neki.

Lehet azt mondani, hogy "a nemzeti és az egyetemes kulturális örökség értékeinek ápolására, a kulturális sokszínűség érvényesülésének" közvetítése nem profitorientált működést feltételeznek, hiszen a magyar közönség inkább külföldi sorozatokat és a kereskedelmi televíziókat nézi (és még számos érvet is fel tudnánk hozni), ám a sikeres gazdálkodást (most) erénynek beállítani pofátlanságra vall. 

A hír hallatán nem lehetünk kíváncsiak arra, hogy a kereskedelmi televíziók okozta versenyben a közszolgáltató médium milyen nehéz helyzetbe került és mennyire elavult körülmények között készülnek a produkciók. Csak azt kérjük számon, hogy az elmúlt négy évben elköltött 90 milliárd forintnyi közpénz után ne lelkesedjenek négymilliárd forintos mérleg szerinti eredményen.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo