A Héten - Fiatalok, drog, optimizmus

Előzetes értékelések megjelentek a rendszerváltást követő második ifjúságkutatásról, amely során 2000-hez hasonlóan 8000, 19-29 éves magyar fiatalt kérdeztek életmódjukról, párkapcsolataikról, anyagi helyzetükről és jövőképükről. A sajtóban napvilágott látott következtetések elnagyoltak és pesszimisták dacára annak, hogy a négy évvel korábbi helyzethez képest nem kevés fiatal optimistábban látja a világot.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Későbbre tolódik a családalapítás, a gyermekvállalás, a munkanélküliséggel azonban már majdnem minden második fiatal találkozott élete során. Az Ifjúság2004 felmérés szerint a fiatalok "a legfontosabb problémának a drog és az alkohol elterjedését és a munkanélküliséget látják. A jelentés legáltalánosabb megállapítása, hogy folytatódik az ifjúsági korszak kitolódása: a fiatalok egyre hosszabb időt töltenek oktatási intézményekben tanulóként, később lépnek ki a munkaerőpiacra, későbbre tolódik az elköteleződés (élettársi kapcsolat vagy házasság), és az első gyermek vállalása is."

Eddig a hivatalos magyarázat, azonban, ha az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium a felmérésből készített gyorsjelentését nézzük, úgy már az első oladalon nagymértékű javulást láthatunk a fiatalok élethez való hozzáállásában. 2000-ben ugyanis még csak 13 százalék mondta magáról azt, hogy "túlnyomóan elégedett" életével, ma (illetve 2004-ben) már 30 százalék. 2000-ben még minden 11. megkérdezett volt kifejezetten rossz hangulatban (túlnyomóan elégedetlen), tavaly már csak minden 33. fiatal sorolta magát ebbe a kategóriába.

Ugyan a megkérdezettek kiugróan magas aránya, 42 százalékuk nevezte a drogok elterjedését az ifjúság (tehát nem a saját élete) legfőbb problémájának, ám az élvezeti cikkek használatában korántsem a narkotikumok látszanak a legnagyobb problémának. A 20 évesek 45 százaléka, a 16 évesek negyede rendszeresen dohányzik, az alkoholt rendszeresen fogyaszt a 20-30 év közöttiek negyede, drog(ok)hoz a 24 évesek hatoda nyúl heti rendszerességgel.

A statisztikák szerint a fiatalok munkanélküliségi rátája a 20 százalék felé közelít, az állástalanságot 18 százalékuk említette komoly problémának, viszont pénztelenségtől és létbizonytalanságtól csak minden tizedik fiatal tart. 45 százalékuk szerint családjuk beosztással, de jól kijön a havi jövedelméből, kilenc százalékuk jól él, 34 százalékuk éppen hogy kijön, és - szemben a társadalom egészével - csupán két százalékuk vélte úgy, hogy nyomorog.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo