Későbbre tolódik a családalapítás, a gyermekvállalás, a munkanélküliséggel azonban már majdnem minden második fiatal találkozott élete során. Az Ifjúság2004 felmérés szerint a fiatalok "a legfontosabb problémának a drog és az alkohol elterjedését és a munkanélküliséget látják. A jelentés legáltalánosabb megállapítása, hogy folytatódik az ifjúsági korszak kitolódása: a fiatalok egyre hosszabb időt töltenek oktatási intézményekben tanulóként, később lépnek ki a munkaerőpiacra, későbbre tolódik az elköteleződés (élettársi kapcsolat vagy házasság), és az első gyermek vállalása is."
Eddig a hivatalos magyarázat, azonban, ha az Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium a felmérésből készített gyorsjelentését nézzük, úgy már az első oladalon nagymértékű javulást láthatunk a fiatalok élethez való hozzáállásában. 2000-ben ugyanis még csak 13 százalék mondta magáról azt, hogy "túlnyomóan elégedett" életével, ma (illetve 2004-ben) már 30 százalék. 2000-ben még minden 11. megkérdezett volt kifejezetten rossz hangulatban (túlnyomóan elégedetlen), tavaly már csak minden 33. fiatal sorolta magát ebbe a kategóriába.
Ugyan a megkérdezettek kiugróan magas aránya, 42 százalékuk nevezte a drogok elterjedését az ifjúság (tehát nem a saját élete) legfőbb problémájának, ám az élvezeti cikkek használatában korántsem a narkotikumok látszanak a legnagyobb problémának. A 20 évesek 45 százaléka, a 16 évesek negyede rendszeresen dohányzik, az alkoholt rendszeresen fogyaszt a 20-30 év közöttiek negyede, drog(ok)hoz a 24 évesek hatoda nyúl heti rendszerességgel.
A statisztikák szerint a fiatalok munkanélküliségi rátája a 20 százalék felé közelít, az állástalanságot 18 százalékuk említette komoly problémának, viszont pénztelenségtől és létbizonytalanságtól csak minden tizedik fiatal tart. 45 százalékuk szerint családjuk beosztással, de jól kijön a havi jövedelméből, kilenc százalékuk jól él, 34 százalékuk éppen hogy kijön, és - szemben a társadalom egészével - csupán két százalékuk vélte úgy, hogy nyomorog.