A 2012 végét jellemző recesszió és pesszimizmus után lassan kezd visszatérni az intézményi befektetők bizalma és aktivitása. Erősödik a vevői érdeklődés, a bankok is növekvő hitelezési hajlandóságot mutatnak és új intézményi tőkealapokat is sikerült felállítani, azaz felvásárlásokra rendelkezésre álló, befektethető tőke van bőségesen – emelte ki Seres Béla, a Deloitte pénzügyi tanácsadási üzletágának közép-európai ügyvezető partnere.
A szakember szerint érdekes lesz megfigyelni a befektetői magatartást a mostani, megváltozott körülmények között. Egyre több befektető szeretné ugyanis felhasználni friss tőkéjét, kimagasló növekedési lehetőségeket keresve egy olyan piacon, ahol az ágazatok többségében növekedés nincs, vagy alig látható.
Múlik a pesszimizmus
A Deloitte bizalmi indexének 30 pontos növekedése a legutóbbi felmérés (2012 októbere) óta nagyrészt annak köszönhető, hogy lényegesen csökkent azoknak a befektetőknek a száma, akik továbbra is romló gazdasági kilátásokkal számoltak (69 százaléka helyett már csak 21 százaléka vélte így), növekedett a pénzügyi befektetések hatékonyságát övező optimizmus és ezzel párhuzamosan megnőtt azoknak az aránya is, akik a következő fél évben többet kívánnak venni, mint eladni.
A legnagyobb tranzakciók a régióban
A jelentős megkötött ügyletek közé tartozik a legnagyobb exit (cégeladás), amit Lengyelországban az utóbbi években regisztráltak: A Mid Europa Partners és az Accession Mezzanine Capital értékesítette Lengyelország egyik legnagyobb magán-egészségügyi ellátó vállalatát, a Lux-Med csoportot a BUPA-nak, egy brit egészségbiztosítási társaságnak 400 millió euró értékben.
A többség kivár
Még az enyhülő pesszimizmus ellenére is sok időnek kell eltelnie, mielőtt a befektetői bizalom teljes visszatéréséről beszélhetnénk Seres Béla szerint. A Deloitte felmérésének legutóbbi kiadása alapján továbbra is sokan vannak, akik nem számítanak jelentős változásra, hiszen a befektetők inkább kivárják, míg a korábbi optimizmus visszatér.
Hasonló hangulatot jelez az, hogy a válaszadók 72 százaléka azt várja, hogy a verseny a következő hónapokban változatlan marad az ügyletek körül, és megnőtt azoknak a száma, akik nem számítanak változásra a hitelfinanszírozási lehetőségek hozzáférhetőségét illetően. Utóbbiak aránya tavaly október óta 69 százalékról 76 százalékra emelkedett, ami 2007 áprilisa óta a legmagasabb érték.