A kamattámogatás mértéke a korábbi 2 százalékról, 4 százalékra, az állam garancia hozzájárulása duplájára, 0,75 százalékra nőtt július 18-ától - erősítették meg a korábban már kiadott tájékoztatást a programban érintett szervezetek képviselői sajtótájékoztatón. Jelenleg tehát a kamat 4 százalék körül alakul.
A mezőgazdaság finanszírozási igénye 950-1050 milliárd forintra tehető, amelynek mintegy 40 százalékát a bankszektor adja - mondta el Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Az agrárszektor finanszírozásának megkönnyítéséhez a Magyar Fejlesztési Bank révén, illetve 2011-től az Agrár Széchenyi Kártya keretében járul hozzá az állam.
A kamattámogatást az államtitkár olcsó és hatékony eszköznek minősítette. Az idén 120 milliót fordítanak az Agrár Széchenyi Kártya támogatására, jövőre ennek dupláját tervezik, ám ha szükséges (mert annyi igény lesz) emelni fogják a keretet.Ez utóbbi a helyettes államtitkár értékelése szerint stabilabbá teszi a mezőgazdaság finanszírozását.
Krisán László, a Széchenyi Kártya Program pénzügyi szolgáltatásait közvetítő KAVOSZ vezérigazgatója csatlakozva Feldman Zsolt megállapításához jelezte, hogy a KAVOSZ adatai szerint a 2011. év végi indulás óta 2000 Agrár Széchenyi Kártya igénylést fogadtak be, mintegy 900 kártyát bocsátottak ki, a kihelyezett folyószámlahitel meghaladja az 5 milliárd forintot. Az igénylők 80 százaléka egyéni vállalkozó, az átlagos kihelyezett hitel nagysága 6 millió forint, amely összeg némiképp elmarad a Széchenyi Kártyával átlagosan folyósított összegtől. Ezt azonban a vezérigazgató szerint az magyarázza, hogy itt jóval nagyobb számban vannak kisvállalkozások, őstermelők.
A KAVOSZ a következő ciklusban részt venne a kis összegű uniós támogatások kiosztásában
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar gazdaság számára a 2008-as pénzügyi válság óta gondot jelent a forráshiány, ennek pótlására alkalmas a KAVOSZ által működtetett Széchenyi Kártya Program, amely több hitelterméket is biztosít. Az MKIK elnöke jelezte azt is, hogy a 2014-2020-as európai uniós fejlesztési ciklusban a KAVOSZ részt szeretne venni a 100 millió forint alatti európai uniós források kihelyezésében, hiszen jelentős tapasztalattal rendelkezik a pénzügyi lehetőségek vállalkozásokhoz történő eljuttatásában.