Ha pedig már megtörtént a baj és az állatban bolhát vagy kullancsot találunk, akkor minél hamarabb el kell kezdeni azok irtását, majd pedig meg kell figyelni a kutyát vagy a macskát, hogy nem produkál-e bármilyen tünetet.
Milyen formában tudunk védekezni?
Számtalan bolha és kullancs elleni védekezőeszköz áll a rendelkezésünkre, választhatunk nyakörv, spray, sampon, tabletta, de akár a Vitalpet webáruház rácsepegtetős spot-on oldatai között is. Azt, hogy ki melyiket választja, sok mindentől függ, de általánosságban elmondható, hogy a spot-on használata egyszerű és hatékony módszer.
A csepegtetés kutyákon és macskákon is alkalmazható, de mindig figyelni kell arra, hogy az adott állatfajra kialakított terméket vásároljuk, kutyák esetében pedig a testsúlyhoz is igazodni kell.
A rácsepegtető oldat hatóanyaga
A Fypryst egy nagyon hatásos rácsepegtetős oldat, hatóanyaga a fipronil. Ez az anyag az egyik leghatékonyabb élősködő elleni szer, a védekezés egyik legmodernebb formája. A cseppet a kialakított vékony cső segítségével egyszerű módon, egyetlen helyre kell felvinni, mégpedig az állat nyakára egy olyan pontra, amit nem tud elérni.
Az oldat erről a pontról eljut a testének minden pontjára, ennek következtében bárhol érheti a kullancs vagy a bolha támadása, készen áll annak kivédésére. A fipronil a szőrtüszőkben halmozódik fel, innen jut folyamatosan a bőrfelszínre és a szőrre ezáltal egyenletes hatást tud kifejteni egy teljes hónapon keresztül.
A tökéletes felszívódás érdekében a csepegtető oldat használata után 48 óráig ne vigyük úszni a kutyát!
A kullancsok okozta megbetegedések
A kullancsok számos betegséget hordoznak és támadásukra ma már egész évben számítani kell. Bizonyos kullancsfajták ugyanis még télen is megtámadhatják a kutyát, a babéziát terjesztő Dermacentor kullancs például február és április közepén a legaktívabb.
A Lyme-kórt sem kell bemutatni egyetlen kutyatulajdonosnak sem, túlságosan késői felismerése az állat életébe is kerülhet, így mindenképpen jobb megelőzni a fertőzést.
A bolhák által okozott betegségek
A bolhák csípése irritálhatja a kutyák és macskák bőrét, emellett azonban a bolhanyál allergiás bőrgyulladást is okozhat. A galandféreg köztigazdája a bolha, így a féreglárva a bolha által bekerülhet az állatba. A túl sok bolha vérszívása által a kutya vagy a macska vérszegénnyé válhat, kölyökkutya esetében ez akár halálhoz is vezethet.
A Bartonella baktérium is a bolhák által kerülhet be a macska szervezetébe, ami után a macskakarmolással az ember is megbetegedhet.
Ne várja meg azt, hogy kedvencén jelentkezzen bármelyik élősködő, hanem rendszeres havi cseppentéssel előzze meg a problémát. A Fypryst spot-on oldat tökéletes megoldást kínál, éljen vele!