Van, amikor öngyilkosság külföldit foglalkoztatni

Egyre több gyártó- és termelő vállalat kísérli meg külföldi munkavállalókkal megoldani a munkaerőhiány és a fluktuáció problémáját. Az eddigi tapasztalatok fölöttébb kedvezők. Ám nem árt az óvatosság: a módszer nem minden esetben működik, sőt van, hogy egyenesen öngyilkosság.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vannak esetek, amikor kimondottan jó megoldás a külföldi munkavállalók foglalkoztatása. Olyan gyárban, ahol nehezek a munkakörülmények, például végig kell állni a 12 órás műszakot, extra hidegben vagy melegben kell dolgozni, rendkívül monoton a munka, egyre nehezebb magyar dolgozókat alkalmazni – mondta Csikós-Nagy Katalin fluktuációkezelés szakértő, a HR-Evolution ügyvezetője.

A jelenlegi munkaerő-piaci helyzetben ugyanis megválogatják a munkavállalók, hogy milyen feltételek között akarnak dolgozni, és ezen még egy kicsit magasabb fizetés sem változtat. Csak tetézi a helyzetet, ha a vállalat intenzív növekedési fázisban van, és több száz embert kell hirtelen felvennie. Ilyen esetben tökéletes megoldás külföldi munkaerőt alkalmazni.

Kép: SXC

Magas fluktuációnál ez öngyilkosság

Ha nincsenek extrém körülmények, és csak 10-20 fő munkaerő-szükséglete van a vállalatnak havonta, nem javasolt külföldiek foglalkoztatása. Rengeteg plusz terhet ró a munkáltatóra, és nagy felkészültséget igényel a külföldi dolgozók alkalmazása.

Gondolni kell az elszállásoltatásra, engedélyek beszerzésére, nyelvi nehézségek megoldására és a belső, kulturális fogadtatásra, beillesztésre. Ha ezekre nincs felkészülve egy vállalat, öngyilkosság belevágnia a külföldiek alkalmazásába, több bajt okozhat vele, mint amennyit megold.

A sumákoló főnök miatt mond fel a magyar
Az egyre dagadó fluktuáció döbbenetes méretű veszteséget okoz a termelő és kereskedelmi szektornak. Az átlagos éves fluktuáció ma Magyarországon 38 százalékos, de vannak cégek, ahol meghaladja a 100 százalékot, azaz egy év alatt a teljes állomány kicserélődik. Az ok: a csalódás.
Ha jók a munkakörülmények de nagy az elvándorlás a vállalatunknál, akkor belülről kell rendet rakni, és nem külföldiekhez nyúlni. Csikós-Nagy Katalin szerint ugyanis a fluktuáció nem szűnik meg, amíg a kiváltó oka meg nem szűnik.

Ha egy cég vendégmunkásokkal próbálja megoldani a fluktuációt ahelyett, hogy az okokra fókuszálna, az könnyen ellentétes hatást válthat ki. Ugyanis a legnagyobb megtartó erő a jó csapat, de ahol túl nagy az átjáróház, jönnek-mennek az emberek, ott nem tud valódi csapat kialakulni.

Először azt kell megvizsgálni, mi okozza a fluktuációt, és megoldást kell keresni rá. Szem előtt tartva a dolgozók igényeit és elvárásait, rugalmassággal, alkalmazkodással és közös gondolkodással minden problémára van megoldás.

Csak a legkritikusabb problémák kezelésére tett lépések után javasolt külföldi vendégmunkások alkalmazása, körültekintő beillesztő program és belső kommunikáció mellett.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo