Vállalati hitelek: nem a kamat a legfontosabb?

A kamat mértéke inkább a betételhelyezésnél kulcsfontosságú, semmint hitelfelvételnél. A hiteligénylés esetében főként annak teljes költsége meghatározó, míg a vállalati betéteknél valóban a betéti kamat határozza meg leginkább, melyik bankot és konstrukciót választják a cégek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Habár az alapkamat tavaly augusztus óta tartó csökkenésével párhuzamosan a hitelkamatok is fokozatosan mérséklődtek, ez önmagában nem okozott jelentős keresletnövekedést a vállalati hitelek piacán. Ennek oka – többek között – az, hogy a hiteligénylésnél figyelembe veendő szempontok között a hitelkamat nagysága csupán az egyik, és nem is a leghangsúlyosabb tényező. Az 550 hazai vállalat megkérdezésével történt K&H nagyvállalati monitor kutatás adataiból az derül ki, hogy a hiteligénylésnél leginkább a hitelkamat felett jelentkező banki költségek a döntőek.

Ezt a cégek 29 százaléka jelölte meghatározó feltételnek, míg a hitelkamat nagysága csupán a második legfontosabb tényező, igaz, nem sokkal lemaradva (27%). A harmadik helyen az ügyintézés gyorsasága szerepel, amely a cégek 16 százaléka számára meghatározó, míg az alacsony hitelfedezet a vállalatok 14 százaléka számára kulcsfontosságú. Az eredmények érdekes módon arra is rávilágítottak, hogy a gyakorta túlzottnak ítélt banki adminisztráció ellenére az eljárás során alkalmazott egyszerű dokumentálás csupán a vállalatok 5 százaléka számára döntő szempont a hiteligénylési folyamatban.

forrás: K&H nagyvállalati monitor kutatás

Ezzel szemben a vállalati betételhelyezésnél valóban a betéti kamat mértéke a leginkább meghatározó. A megkérdezett cégek legnagyobb arányban (39%) ezt jelölték meg legfontosabb tényezőként. A fontossági sorrendben a második helyre a bankbetét struktúrája került (23%), azaz az, hogy mennyire lett a termék az ügyfél igényeire szabva. Ezt a rugalmas hozzáférés követi (19%). A vállalatok csupán 13 százaléka jelölte meghatározó szempontnak a biztonságot bankbetét elhelyezésekor.

forrás: K&H nagyvállalati monitor kutatás

Szintén nem a kamat mértéke a legmeghatározóbb folyószámla-igénylés esetén, mivel a vállalatok csupán 8 százaléka jelölte fontosnak. Ellenben az átutalási költségek, valamint a számlavezetési díjak döntő fontosságúak. Előbbit a cégek 52 százaléka, míg utóbbit 36 százalékuk jelölte döntésbefolyásoló tényezőként.

Már osztják az 500 milliárdot
Október elsejével indul a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának (NHP) második szakasza. A program keretében összesen 2000 milliárd forint keretet biztosít a jegybank nulla százalékra a hitelintézeteknek 2014. december 31-ig, első körben 500 milliárd áll rendelkezésre.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo