A friss felmérés szerint a cégek kevéssel több mint 28 százaléka 2–4 évente, közel 34 százalék 4–8 évente hajt végre jelentős IT eszközpark frissítést, míg 23,1 százalék ad hoc módon, ahogy éppen szükség van rá. A tavalyi adatokhoz képest azonban idénre sokkal kisebb az ad hoc módon történő frissítés aránya. (Már tavaly év végén érzékelhető volt a fellendülés az NHP-nak köszönhetően.)
2016 – ugrásszerű fejlődés várható
A Rentaserver Kft. által megkérdezett kkv-k a korábbiaknál nagyobb hajlandóságot mutatnak az IT-beruházások növelésére. Míg 2014-ben a megkérdezett vállalatok közel 80 százaléka vélte úgy, hogy 2015-ben IT-beruházásaik stagnálni fognak, közel 17 százalékuk szerint kismértékben viszont növekednek, és csak 2,5 százalék tervezett jelentős bővítést, addig 2016-ra ezek a számok jelentős változást mutatnak: már csak közel 60 százalék válaszolta, hogy stagnálni fog, kevéssel több mint 28 százalék kismértékű, de már 7,4 százalék jelentős mértékű növelést tervez.
A 2016-os IT-befektetések összegét a megkérdezettek közel 54 százaléka 2 millió forint alatt tervezi, míg tavaly ez az arány közel 85 százalék volt, a többiek ennél nagyobb összegben gondolkoztak és gondolkoznak. A nagyvállalatok 12 százaléka azonban 50 millió feletti beruházásban gondolkozik. A tavaly évhez hasonlóan idén is leginkább szintén hardver- és szerverfejlesztést akarnak, bár úgy tűnik, a nagyvállalatoknál jóval nagyobb arányú a hardver-, a hálózat- és a mobilfejlesztés terve.
Kevesebb készpénz, több bérlet
Tavaly – jövőbeli finanszírozási eszközként – leginkább készpénzben (80%) és EU-támogatásokban (31,7%) gondolkoztak, a tartós bérlet/operatív lízing mindössze 7,5 százalékos arány tett ki. Most a készpénz jelentős visszaszorulása (66,9%), ám az EU-támogatás (39,7%) és bérlet (14%) előtérbe helyezése látható.
„A bérlet ugrásszerű előretörése racionális folyamat eredménye. A vállalatok levetkőzik régi beidegződéseiket, és új szemlélettel fejlesztik üzletüket, főleg akkor, amikor bizonytalanok az EU-támogatások, de látszik, hogy már akkor is nő az érdeklődés a bérleti megoldások iránt, amikor pozitív hírek jönnek ki az EU-s pályázatokról. Kedvelt az a bérleti konstrukció, amellyel az EU-támogatás elnyeréséig használhatóvá, üzembe helyezhetővé lehet tenni az IT-rendszert. Ilyenkor a pályázati összeg megérkezésekor – bizonyos pályázatok esetén – a bérlet lezárható, és a rendszer a pályázati pénzből megvásárolható” – vélekedett Gyöngyösi László, a Magyar Mikrohitelező Központ Pénzügyi Szolgáltató Zrt. ügyvezetője.