Az elmúlt évben az adótartozások behajtására 538 227 esetben indított végrehajtást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatalmas szám ellenére 35 százalékkal kevesebb esetben, mint 2015-ben, amikor 826 619 alkalommal nyúlt az adóhatóság ehhez az eszközhöz. Az indított ügyekben érintett tartozás összege is megcsappant, 2016-ban 1213 milliárd forintra terjedt ki, azaz körülbelül 10 százalékkal alatta maradt a 2015. évi 1345 milliárd forintnak. Szembetűnő a csökkenés, ha figyelembe vesszük, hogy 2013-ban és 2014-ben is több mint 800 000 adóvégrehajtást rendelt el az adóhatóság. Az elmúlt négy esztendőben egyébként összesen több mint három millió esetben igyekezett az adótartozásokat végrehajtással behajtani a Nemzeti Adó- és Vámhivatal – tájékoztat a feketelista.hu.
A végrehajtások által érintett adótartozás összege ez év február végén megközelítette az 1028 milliárd forintot; ebből 867,5 milliárd forint a gazdálkodó szervezeteknél, 160,5 milliárd forint pedig az adóköteles magánszemélyeknél halmozódott fel. Tavaly mintegy 261 milliárd forint adótartozást sikerült behajtania az adóhivatalnak, szemben a 2015. évi 399 milliárd forinttal. A végrehajtással kapcsolatos bevételek évről éve zsugorodnak. Ezt a folyamatot a NAV azzal indokolja, hogy az elmúlt évek eredményes hátralékkezelésének köszönhetően jelentősen csökkent a végrehajtható/behajtható adózói hátralékok tömege. A végrehajtható követelésállomány egy év alatt 28 százalékkal mérséklődött, jórészt annak köszönhetően, hogy tavaly a korábbiaknál jóval kevesebb társaság ellen indult cégmegszűnési eljárás. A NAV tájékoztatása szerint a bevezetett új szabályok (például az EKÁER és az online pénztárgépek alkalmazása) hatására határozottan javult az adózási morál, többen teljesítik határidőre adóbefizetési kötelezettségüket.
A jogkövető magatartást a tavaly bevezetett adósminősítési eljárás is ösztönözte. Ennek lényege: a megbízható adózók pozitív elbírálásban részesülnek. Esetükben például az áfakiutalási kérelmet – 2017. január elsejétől – 45 napon belül teljesíti az adóhivatal, 2018-tól pedig 30 napra csökkentik az utalási időt. A minősített cégeknél a NAV revizorok ellenőrzési időtartama nem haladhatja meg a 180 napot. Adatszolgáltatás elmulasztása vagy hibás benyújtása esetén bírság kiszabása nélkül hívják fel a cég figyelmét a mulasztás pótlására. Ellenük 500 000 forint nettó adótartozás erejéig az adóhivatal nem kezdeményez haladéktalanul végrehajtási eljárást, első lépésként fizetési felszólítást küld, tehát nem növelik bírságokkal az adóhátralékot. Természetesen, ha a fizetési felszólítás eredménytelen, ellenük is elindítják a végrehajtást.
Büntetés helyett felszólítás
A NAV új adóbehajtási gyakorlatában egyébként is a fizetési felszólítás került előtérbe. Az elmúlt évben 488 501 fizetési felszólítást küldött ki az adóhatóság az adóhátralékosoknak, csaknem kétszer annyit, mint egy évvel korábban (256 000). A tavaly kézbesített felszólításokban érintett összeg 225,5 milliárd forint volt, a 2015. évi 192,5 milliárd forinttal szemben. A részleteket vizsgálva megállapítható: a korábbi évekhez képest a kisebb összegű adótartozásoknál a fizetési felszólítások számaránya, a nagyobb összegű tartozásoknál viszont a végrehajtási eljárások számaránya növekszik.
A NAV tájékoztatása szerint a behajthatatlanná nyilvánított adótartozások tömegére tekintettel fokozatosan növelik és kiterjesztik az ilyen hátralékok felülvizsgálatát. A lépést indokolja, hogy az ilyen kategóriába sorolt adóhátralék összege egyetlen év alatt 32 százalékkal duzzadt. Tavaly február végén a behajthatatlannak nyilvánított hátralékállomány 753 milliárd forintot, az idén februárban pedig már 991,5 milliárd forintot tett ki. Az adóhatóság ellenőrei ezeknél az adósoknál végrehajtással egybekötött helyszíni eljárásokat folytatnak le. A múlt évben az ilyen ellenőrzések száma (2015-höz képest) megháromszorozódott, és ezen belül 164 százalékkal nőtt az eredményes helyszíni ingóvégrehajtások, döntően a készpénzfoglalások száma.
Megyék, városok, cégek
A feketelista.hu portál megyéink és nagyobb városaink cégeinek adóvégrehajtási érintettségéről készített kimutatást. E szerint ez év januárjában összesen 112 257 végrehajtás volt napirenden, 15 százalékkal kevesebb mint 2016 januárjában (132 626). Az összes eljárás 65 százaléka a közép-magyarországi régióra esett (Budapest 51 131, Pest megye 21 955). Bács-Kiskun megyében 4448, Borsod-Abaúj-Zemplénben 4318, Hajdú-Biharban 3562 cég ellen zajlott adóvégrehajtás. A legkevesebb eljárásról Vas megye (731) és Tolna megye (965) számolhatott be. A céges végrehajtások száma öt év óta valamennyi megyében tavaly volt a legalacsonyabb. A városokat illetően: Debrecen öt éve „vezet”. Ez év januárjában a város 2340 cége volt adóvégrehajtással „érintett”. Miskolcon 1960, Szegeden 1725, Pécsett 1534, Nyíregyházán 1040, Győrött 984 adóvégrehajtási eljárás volt folyamatban (részletes adatok a mellékelt táblázaton). Az adóvégrehajtási eljárásban érintett cégek többsége rendben működik, ezért nyújtja a feketelista.hu az ellenőrzés lehetőségét, naprakész információkkal a cégekről – egészíti ki a fentieket Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője.