Az Európai Unió 2012/27/EU energiahatékonyságról szóló irányelvét 2015. nyarán honosították a magyar jogrendszerbe, elindítva ezzel az energiafelhasználás hatékonyságának javítását és a tagállamok energiafogyasztásának csökkentését.
Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény szerint a nagyvállalatoknak négyévente energetikai auditot kell végezniük vagy ISO 50001 szabványhoz illeszkedő Energiairányítási rendszert kell bevezetniük és tanúsíttatniuk. 2015-2016 években a nagyvállalatok egy jelentős része megtette a szükséges lépéseket a követelményeknek való megfeleléshez. (megj.: 2017. február elején megtartott Energiakonferencián számos nagyvállalat - például Waberer’s Zrt, Fornetti Kft., Schneider Electric, Extreme Digital Zrt. - prezentálta tapasztalatait az energiahatékonysággal kapcsolatos eredményekről.)
Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény, illetve a 122/2015. (V. 26.) Kormányrendelet azonban ismét változott. A leglényegesebb kiegészítésként megemlíthető, hogy az energetikai auditálásra vagy ISO 50001 szabvány alkalmazására meghatározott korábbi határidő meghosszabbodott 2017. június 30-ra. Ez jó hír azoknak a nagyvállalatoknak, akik még nem léptek és kivárnak. (Hogy az audit vagy az ISO minősítés lehet a jobb megoldás, arról itt olvashat.)
A másik lényeges változás, hogy kötelező az energetikai szakreferens igénybevétele 2016. december 21-től bizonyos, meghatározott energiafogyasztású vállalkozások számára. Ez már nem csak a nagyvállalatokat, hanem minden olyan gazdálkodó szervezetet is érint, amelynek a tárgyévet megelőző 3 évben az éves energiafelhasználásának átlaga meghaladja a 400 000 kWh villamos energiát, 100 000 m3 földgázt vagy 3 400 GJ hőmennyiséget.
Ez a kötelezettség tehát független attól, hogy milyen méretű a vállalkozás és független attól is, hogy a nagyvállalatok energetikai auditot végeztek vagy ISO 50001 energiairányítási rendszert alakítottak ki.
Mit csinál az energetikai szakreferens?
A végrehajtási rendelet részletesen és konkrétan megfogalmazza az energetikai szakreferens feladatait, alábbiakban röviden foglaljuk össze ezeket:
- Szakmai megfigyelőként és tanácsadóként részt vesz a rendszeres energetikai auditálás lefolytatásában, valamint az ISO 50001 szabvány szerinti energiagazdálkodási rendszer kialakításában és működésének figyelemmel kísérésében.
- Javaslatokat fogalmaz meg energiahatékony üzemeltetési megoldásokkal és energiahatékonysági fejlesztési lehetőségekkel kapcsolatban.
- Elvégzi a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredmények kimutatásáról.
- Tevékenységéről, illetve a szervezet energiafogyasztásának mértékéről havi jelentést készít.
- A havi jelentések alapján a tárgyévet követő év május 15-ig a végrehajtott energiahatékonysági fejlesztések, alkalmazott üzemeltetési megoldások által elért energiamegtakarítási eredményekről összefoglaló éves jelentést készít, melyet május 31-ig a gazdálkodó szervezet honlapján közzétesz.
- Ellátja az energiabeszerzéssel, energiahatékonysággal kapcsolatos feladatokat.
Téves értelmezésekkel ellentétben, fontos megjegyezni, hogy az energetikai szakreferens részt vesz ugyan az ISO 50001 rendszer bevezetésében és működtetésében, hiszen a szabvány szerint fontos feladatai vannak, mint energetikus szakember, de nem, mint folyamatszabályozási szakértő.
A piacon nagy a verseny, hiszen számos energetikai vállalkozás lát lehetőséget a törvénynek köszönhetően, az ár érték arány még igen széles skálás mozog. Célszerű ezért az energetikus kiválasztásakor tájékozódni releváns referenciáiról, arról, hogy megfelelő kapacitással rendelkezik-e a jól teljesítéshez, és hogy gazdaságilag mennyire stabil és megbízható.
Kohl Zsuzsanna Ügyvezető FrameWork Hungary Kft. www.framework.hu