Új befektetések dominálnak a magyar kockázati tőkepiacon

Korai fázisú befektetések uralják a kockázati tőke piacát, írja a HVCA. Magyarországon újra élénkül a kockázati tőkebefektetések piaca, különösen a fogyasztói termékek & retail szektorban.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) jelentése szerint 2018. második negyedévében 49 vállalkozás összesen 3,26 milliárd forint tökéhez jutott a kockázati tőke piacán. Ez az összeg közel a duplája a 2017-es év ugyanezen időszakában (1,862 milliárd forint) realizáltnak, ugyanakkor kevesebb, mint két évvel ezelőtti (2016 Q2: 7,869 milliárd forint).

Szerény bővülés

A startupok a befektetők kedvencei?
2018 első negyedévében a kockázatitőke-iparág újra az erősödés jeleit mutatta, az év második felében pedig az új állami és magánalapok indulása hozhat további fellendülést 2017-hez képest.
Bár a 49 tranzakció lényegesen több mint a tavalyi öt, mégis elmarad a 2016 április-június időszakában záródott 60 ügylettől. A befektetések 55 százaléka - 49-ből 27 - előzmény nélküli, ún. első körös befektetés volt, ezek tették ki a vizsgát negyedévben elkönyvelt teljes befektetett összeg 81 százalékát.

A legjelentősebb értékű tranzakció a PortfoLion Regionális Magántőke Alaphoz köthető, ők 5 millió dollárt fektettek az egyik legnagyobb magyar big data cégbe, a Starschema Kft-be. Ebben az időszakban az átlagos befektetési érték 69 millió forint volt, ami közel duplája az első negyedéves 35 milliónak. A befektetések értéke széles skálán mozgott a vizsgált időszakban, a Starschema 1,5 milliárd forintos befektetési értéke közel ötszázszor akkora, mint az időszakban regisztrált legkisebb, 3 millió forintos tranzakció.

A legtöbb ügylet az inkubációs fázisban lévő vállalkozásoknál történt; 29 a 49-ből, a szektor jellegéből adódóan értelemszerűen alacsony, 7 millió forint körüli átlagos befektetési összeggel.

Kedvelt iparágak

2018 második negyedévi tőkebefektetések összesen tíz különböző szektorba irányultak. Az összeget tekintve a legtöbb az üzleti és ipari szolgáltatások, valamint a fogyasztói szolgáltatások ágazatba. Az itt elköltött 1,879 milliárd forint a negyedévben befektetett összeg 58 százalékát tette ki.

A Starschema tranzakciónak köszönhetően a legnagyobb befektetési értékű tranzakciókra a fogyasztói termékek & retail szektorban került sor, összesen 300 millió forint értékben. Ezt követik az élettudományok, 248 millió forinttal. Ezeken kívül két másik, 100 millió forint feletti befektetésre kerül sor; egyikre az üzleti & ipari szolgáltatások, másikra az IT & elektronika szektorban.

Kiszállások

Ugyancsak megélénkülni látszik az „exit-oldal”: a negyedévben 14 kiszállásra került sor, míg tavaly egész évben összesen 11 exitet regisztrált a HVCA. Pozitív hír az is, hogy a 14 kiszállás hét alaphoz köthető.

5 esetben a management általi kivásárlásra, 4 alkalommal zártkörű értékesítésre került sor. 2 társaságot leírtak a befektetők, másik kettőnél másik alapnak való eladással zárult a befektetés, míg egy esetben pénzügyi intézménynek történő eladásnál valósult meg az alap kiszállása.  Az eladott társaságokban a befektetők átlagosan 5 évig voltak tulajdonosok.

Tőkegyűjtés

A jövőre nézve pozitív hatás várható attól, hogy vizsgált időszakban kötötték meg az új Jeremie-szerződéseket. Ennek részeként 8 alapkezelő jutott nagyságrendileg 75 milliárd forint forráshoz magánbefektetőktől és a Magyar Fejlesztési Banktól. Az adminisztratív feladatok teljesítését követően ezen alapok indulására várhatóan az év hátralévő hónapjaiban kerül sor.

A 8 alapkezelőn kívül a CEE Equity Partners jelentett sikeres forrásbevonást. Ők 800 millió euró értékben gyűjtöttek tőkét a Kína-KKE Befektetési Együttműködési Alapjához.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo