„Az Európai Kockázati Tőke Egyesület (EVCA) legfrissebb adatai alapján a kockázati tőkebefektetők által bonyolított cégeladások összértékének 85 százaléka szakmai befektetők felé realizálódott tavaly a közép-európai régióban. Az exit vagy a cég teljes eladását, vagy a kockázati tőkés által birtokolt részesedés értékesítését jelenti. Az exit stratégiája elsősorban az üzletág természetétől, a növekedési potenciáltól, és a regionális fókusztól függ.
A projekt gazdának mindhárom tényező kapcsán tisztában kell lennie a cég helyzetével, potenciáljával, ismernie kell a versenytársait, és azt is figyelemmel kell követnie, hogy milyen fejlesztések, felvásárlások, egyesülések zajlanak az adott szektorban. Csak ezen fókuszterületekre koncentrálva kereshet eredménnyel olyan stratégiai partnert, aki szakmai befektetőként is hatékonyan hozzájárul a további növekedéshez.
„A gyakorlat azt mutatja, hogy az exitek döntő többsége szakmai befektetővel valósul meg. Az alkupozíciót és a végkifejletet is döntően befolyásolja az elvárások tudatos kialakítása már a tárgyalások megkezdése előtt, a vállalkozás és piacainak alapos ismerete, valamint a másik fél piaci potenciáljának megfelelő felmérése és értékelése” - hangsúlyozta Andreas Reinthaler, az M27 csoport európai ügyvezető partnere. – „A legkedveltebb befektetési irányok a stratégiai partnerek körében jelenleg a környezetipar, az online és IT, az elektronikai, valamint az egyéb technológiai újításokkal foglalkozó cégek, de a tradicionális iparágaknak is inkább a szakmai befektetők körében van esélyük, mint a kockázati tőkénél” – vázolta fel az aktuális trendeket Andreas Reinthaler.
Sikeres befektetők tapasztalatai
Szabó György, az elmúlt évek során több mint 5 milliárd forint értékben akvizíciókat megvalósító Sanoma Media Budapest elnök vezérigazgatója úgy véli, hogy egy szakmai befektető számára legalább annyira fontos a látványos, bizalmat keltő és aktív piaci jelenlét, mint amennyire ez vonzóvá tesz egy-egy projektet a befektetők számára. Azáltal hogy a Sanomának van egy ismert és folyamatos befektetői története számtalan befektetőt kereső projekt közül válogathat. Szakmai befektetőként úgy látják, sokkal jobban megéri egy már működő termékbe, üzletbe beszállni, mint egy kezdőbe, vagy indítani egy sajátot. Ami már bizonyított, az vélhetően nem fog elbukni. A legfőbb kihívások közé sorolta annak a helyzetnek a kezelését, amikor a kicsiként sikeres vállalat a stratégiai befektető struktúrájába kerülve elveszti dinamizmusát, és ezáltal eredményességét is.
René Berger, az európai piacon több cégbe is befektető Next.March ügyvezető igazgatója, a Mercedes Grand Prix elnökségi tagja rámutatott: „a befektetők jellemzően a látványos, izgalmas „sztorikat” keresik, amelyek nyomot hagynak a piacon. Minél inkább felkelti a befektetők figyelmét egy-egy projekt, annál könnyebb az exit, ráadásul a választás, hogy melyik befektetőt választja, az „eladó” kezében van.” A svájci, osztrák és német piacon is tapasztalatot szerzett szakember mindig azt az elvet követte, hogy már jó előre kinézte, kinek fogják a befektetést értékesíteni, és azon dolgozott, hogy ez a cél megvalósuljon. Ám később fontos volt valahogy megoldani, hogy a szakmai befektető mégis úgy ítélje meg, ő maga talált rá a projektre, és nem őt találták meg!
Időben bevonni külső szakértőket
A konferencia panelbeszélgetésében részt vevő szakértők egyöntetűen a külső tanácsadók bevonásának fontosságára hívták fel a figyelmet. Minden befektető átvilágíttatja a felvásárolni kívánt céget, éppen ezért aki exitre készül, érdemes előre gondolkodni, és már jóval az eladás előtt bevonni külső szakértőt a cég jogi, pénzügyi „rendbetétele” érdekében, de stratégia nélkül sem érdemes ennek a folyamatnak nekivágni. A milliárdok sokszor apró dolgokon buknak el, jobb, ha nem a szerződés aláírása előtt esnek ki a csontvázak a szekrényből. A tulajdonosok, ügyvezetők sokszor hajlamosak azt gondolni, ők képviselik legjobban a cégüket a befektetők előtt, ami részben igaz is, de a tárgyalási folyamat egy hosszú, számos üzleti területet érintő, kemény játszma, amely során elengedhetetlen a megfelelő szakértők bevonása a részfolyamatok magas szintű előkészítése és végrehajtása érdekében – vonták le a konklúziót a kerekasztal beszélgetés részt vevői.