Több a nyereséges vállalkozás, de kevesebb a nyereség

A társas vállalkozások tavaly 2713 milliárd forint adózás előtti eredményt értek el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adatai szerint, 6,4 százalékkal – 184 milliárd forinttal – kevesebbet az előző évinél, az eredményt a pénzügyi műveletek veszteségének jelentős növekedése rontotta.

Kép: Pixabay

A nyereséges vállalkozások száma 3 százalékkal nőtt, az általuk kimutatott nyereség ugyanakkor 5,3 százalékkal csökkent. A veszteséges társaságok száma 9,4 százalékkal, veszteségük 3,9 százalékkal mérséklődött. A nulla eredményt elérő vállalkozások száma mérséklődött. Varga Árpád, a NAV elnökhelyettese szerint a tavalyi számok előrevetítik, hogy a magyar gazdaság 2014-ben jobban teljesít, az idei teljesítményt növelő folyamatok már tavaly elindultak.

Tavaly 294,9 ezer kettős könyvvitelt vezető társas vállalkozásnál összesen 324,2 milliárd forint társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezett. Míg a pozitív adóalap a bázishoz képest 4,7 százalékkal nőtt, a tényleges adókötelezettség csupán 0,6 százalékkal bővült, aminek oka az adókedvezmények növekedése. A társas vállalkozások átlagos adóterhelése 10,5 százalékról 10,1 százalékra mérséklődött elsősorban az adókedvezmények 13,8 százalékos növekedésének köszönhetően.

Az igénybe vett adókedvezmények összege 13,8 százalékkal haladta meg a 2012. évit. Ennek oka elsősorban a különböző támogatások növekedése volt. A látvány-csapatsportok támogatása 39 milliárdról 48 milliárd forintra, az előadó-művészeti szervezetek támogatása 10 milliárdról 15 milliárdra, a filmalkotások támogatása 3 milliárdról 10 milliárdra nőtt. A fejlesztési kedvezmények összege ugyanakkor 33 milliárdról 27 milliárd forintra mérséklődött. A kkv-k által felhasznált kedvezmények nagysága 10,1, az egyéb vállalkozásoké 15,3 százalékkal nőtt. A teljes összeg 70,8 százalékát az egyéb vállalkozások vették igénybe. Az igénybe vett kedvezmények alakulását befolyásolja a társas cégek eredményessége, mivel csak a számított adókötelezettségük terhére számolhatnak el kedvezményt.

Így spórolhatjuk meg az iparűzésiadó-előleget
Már csak néhány nap van hátra az iparűzési adó (hipa) befizetéséig, ami árbevételtől függően, az új számítási szabályoknak köszönhetően, akár nagyobb teher is lehet egy cégnek, mint a korábbi években. Van azonban olyan lehetőség, amivel legálisan megúszhatjuk a hipa befizetését.
Kevesebb a tao-alany

A társasági adóalanyok száma 418 335-ről 400 540-re csökkent, ennek oka Varga Árpád szerint elsősorban az, hogy az új, a társasági adóval szemben alternatívát kínáló lehetőségek (kiva, kata) jelentős számú adózót átcsábítottak. Hozzátette, a két év augusztusi adatait hasonlítják össze, a számok a bevallások feldolgozásával még változhatnak.

A vállalkozások nettó árbevétele 72 297,6 milliárd forintot tett ki, a belföldi értékesítés 1,2, az export 4 százalékkal bővült, így utóbbi aránya az árbevételen belül 0,6 százalékponttal 31,3 százalékra emelkedett. Az exportértékesítés minden vállalati kategória esetében nőtt. A nettó árbevétel a kisvállalkozásoknál növekedett legjobban az export jelentős bővülésének köszönhetően.

Bár a vállalkozások 89,3 százaléka a mikrovállalkozások közé tartozik, a belföldi árbevételnek csak a 18,8 százalékát adják, míg az adózók 3,8 százalékát kitevő nagyvállalkozások a 43,7 százalékát. A vállalatméret növekedésével nő az exportbevételek aránya, melynek csaknem háromnegyede a nagyvállalkozásokhoz kötődik.

A társas vállalkozásoknál 2013-ban 5311,7 milliárd forint üzemi nyereség és 1755,3 milliárd forint üzemi veszteség keletkezett, ezek egyenlege 3556,4 milliárd forint üzemi eredmény, ami 9,1 százalékkal magasabb az előző évinél. A vállalkozások eredményét a pénzügyi műveletek negatív eredménye rontotta, aminek tavalyi 911,4 milliárdos vesztesége 82,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A negatívum 57,6 százaléka, 524,6 milliárd forint a pénzügyi szektorhoz köthető. A rendkívüli eredmény 2013-ban 50,6 százalékkal, 66,5 milliárd forintra csökkent. Mindezek következtében az adózás előtti eredmény 6,4 százalékkal, 2712,9 milliárd forintra csökkent. Az adózás előtti eredmény valamennyi kis- és középvállalkozás (kkv) esetében növekedett, az egyéb vállalkozások eredménye ugyanakkor csaknem negyedével visszaesett.

Tavaly 57,6 ezer adózónak nem kellett alkalmaznia a jövedelem (nyereség)-minimum megállapítására vonatkozó rendelkezéseket (például alapítványok, társadalmi szervezetek), 208,8 ezer vállalkozás esetében pedig az adózás előtti eredmény vagy az adóalap elérte a jövedelem (nyereség)-minimumot, így az adóalap meghatározása az általános szabályok szerint történt. Az adózók 32,6 százaléka (130,7 ezer társas vállalkozás) döntött úgy, hogy nem tesz nyilatkozatot, hanem a jövedelem (nyereség)-minimum alapján határozza meg fizetendő adóját. Az így megállapított adó 6,2 milliárd forintot tett ki. A bevallást kiegészítő nyilatkozat kitöltését 3,4 ezer adózó vállalta, fizetendő adójuk 3,2 milliárd forint. A társas vállalkozások 2013-ra 3206,7 milliárd forint pozitív adóalapot mutattak ki bevallásaikban, 4,7 százalékkal többet az előző évinél. A pozitív adóalap után számított adó 3,8 százalékos dinamika mellett 433,2 milliárd forintot tett ki. Ezt 109,1 milliárd forinttal csökkentették az igénybe vett adókedvezmények, a mentesség és a visszatartott adó.

Még mindig a jóhiszemű adózókat bünteti a NAV
Az áfalevonási jognak a számla hiteltelenségére hivatkozással való megtagadása régóta forró téma a NAV és az adózók küzdelmében, az adóhatóság által kimunkált régi-új érvrendszer továbbra is a számlát befogadó, többnyire jóhiszemű adózókkal téríttetné meg a más által elcsalt adót.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo