A startup alapítás egyik első lépcsője a forráshoz való hozzájutás. A tendenciák alapján jelenleg Magyarországon tízből kilenc startup elbukik, amelynek egyik oka lehet, hogy nem áll rendelkezésre elegendő induló tőke - hangzott el a Drukka Startup Studio eseményén, ahol a hazai tőkealapok és a startup szcéna meghatározó szereplői adtak képet a jelenlegi befektetői környezetről.
A tőkehiány kezelésére egyre népszerűbb megoldás, hogy a cégek ún. startup gyárhoz fordulnak, amelynek lényege, hogy több startupot építenek egyidejűleg, amelyek számára központosított erőforrások állnak rendelkezésre. Általában a stúdiókból indult cégek ötven százaléka saját lábra tud állni és úgynevezett seed-befektetést kap.
„Amennyiben egy koncepció sikeres, befektetőt keresünk hozzá. Ha sikerül megtalálni, akkor kiszervezzük a startupot, és onnantól kezdve már a saját lábára állhat a vállalkozás. 2015 óta tíznél is több cég indulását segítettük, amelyek közül 2016-ban 5 kapott ún. seed-befektetést, egyenként kb. 50-130 millió forint értékben. Jelenleg 18 kezdeti fázisban lévő startupot segítünk, és még további 5-6 cég elindítását tervezzük” - mondta el Szigeti Attila, a Drukka Startup Studió operatív vezetője.
A startup-építés többszereplős játék, amelyben ugyanúgy fontos szerepe van az ötletnek, az állami szerepvállalásnak és az ún. angyal-befektetői társaságoknak egyaránt – emelte ki előadásában Oszkó Péter, az OXO Csoport, valamint a Power Angels alapítója és vezetője.
„Óriási lehetőséget látunk abban, hogy a következő években legalább tíz olyan startupot indítsunk el, amelyekben megvan a növekedési potenciál lehetősége. Örvendetes, hogy rendelkezésre állnak állami források, ugyanakkor a magánbefektetők feltételrendszere véleményem szerint kevésbé szigorú és kevesebb kötöttséggel járó lehetőséget biztosít a startupoknak, amelyeknek a működését nem korlátozzák statisztikai elvárások” – mondta Oszkó Péter.
Az új állami támogatásoknak köszönhetően a startup szektor most hatalmas lehetőség előtt áll. Tavaly novemberben 50 milliárd forinttal indult el a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. A tőkealap-kezelő küldetése, hogy új alapokra helyezze az innovatív kkv-k finanszírozását, támogassa a hazai startup ökoszisztémát és ezáltal növelje Magyarország versenyképességét.
„A befektetési folyamat gyors és transzparens. Az inkubációs program a rendelkezésre álló 50 milliárd forint kihelyezhető tőkéből 10 milliárd forintot az inkubációs ötletek (magvető fázist megelőző) támogatására juttat, 16 milliárd forintot a magvető fázisú, 24 milliárd forintot pedig a startup vállalkozások számára. Számításaink szerint több száz, de akár félezer induló vállalkozás kaphat közel tízmillió forintot. Ez a korai fázisú finanszírozás egyedülálló mind Magyarországon, mind pedig a régióban” – mondta el Katona Bence, a Hiventures befektetési vezérigazgató helyettese. Hozzátette, a jelentkezések során az alábbi szempontokat veszik figyelembe: a startupban rejlő befektetési potenciál, a projekt innovatív jellege, a csapat összetétele és a meglévő kompetenciák, kidolgozott üzleti- és pénzügyi terv, valamint befektetési prezentáció.
A hazai ökoszisztéma felkészült a startupok útnak indítására: az érdeklődőket várják a szakértői gárdával rendelkező startup stúdiók, forrás lehetőségekkel pedig az állami-és magánbefektetők.