Tízből hét cég trükközik, többen dolgoznak feketén

Habár valamicskét javult a munkavédelmi előírásokban szabálytalankodó cégek aránya a tavalyihoz képest, még mindig száz esetből nyolcvan cégnél vannak problémák. A munkaügyi fegyelem iszonyúan leromlott néhány év alatt.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt évben 16 761 munkáltatónál tartottak ellenőrzést a munkavédelmi felügyelőségek és 79,3 százalékuknál állapítottak meg különböző szabálytalanságokat. Bár elfogadhatatlanul magas ez az arány, mégis jobb a megelőző esztendő 82,8 százalékához képest. Munkaügyi ellenőrzésre 19 080 munkaadónál került sor, és 69 százalékuknál találtak jogsértést. Ezen a területen szembetűnően romlott a morál, hiszen 2011-ben ez az arány még 57 százalékon állt – mondta Iklódi András, a feketelista.hu főszerkesztője.

Kevesebb a munkahelyi baleset

Csak alig javult a munkavédelem helyzete – Kép: failblog.org

A munkavédelmi ellenőrzésekben érintett cégeknél 440 819 munkavállaló dolgozik, akiknek 53,7 százalékát szabálytalan munkakörülmények között foglalkoztatják. Közöttük 80 700 fő munkahelye súlyos szabálytalanságokkal terhelt. Az ellenőrzések alapján a felügyelőségek munkatársai 23 276 munkavédelmi határozatot hoztak, amelyekben összesen 83 002(!) intézkedést írtak elő a munkáltatóknak. Részben ezeknek a szigorú fellépéseknek is köszönhetően tavaly – ha kis mértékben is – tovább csökkent a munkahelyi balesetek, ezen belül is a halálos balesetek száma. 2012-ben 17 025 munkavállaló szenvedett három napot meghaladó keresőképtelenséggel járó balesetet; 62 eset végzetes kimenetelű volt. Ez a szám 18-cal kevesebb az egy évvel korábbinál. Nógrád és Békés megyében egyetlen munkahelyi baleset sem végződött halállal; az utóbbi esetében ez különösen örvendetes változás, mert 2011-ben itt 10 ember vesztette munka közben életét. A legtöbb halálos munkahelyi balesetet Fejér és Pest megyében rögzítették a jegyzőkönyvek, megyénként 7-7 esetet. A munkavédelem, mint munkaadói felelősség még nem épült be a felelősségi struktúrába itthon.

Többen dolgoznak feketén

Az elmúlt évben – egy rövidebb csökkenő tendenciát megtörve – ismét nőtt a munkaügyi szabálytalanságok száma. Az ellenőrzésbe bevont cégeknél dolgozó munkavállalók (185 801 fő) 57 százalékát érintették a jogsértések, szemben a 2011. évi 50 százalékkal. Az ellenőrzések döntően a munkaszerződések meglétére, illetve a bejelentés nélküli foglalkoztatás feltárására irányultak. Ezek alapján megállapítható, hogy bár az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvény szélesítette a szabályok szerint eljáró vállalkozások körét, továbbra is kiemelkedő jogsértés a feketefoglalkoztatás. A tavaly ellenőrzött cégeknél (19 080) 12 413 foglalkoztatottat „elfelejtettek” bejelenteni a munkaadók.

Munkavédelem: naponta ötven baleset
Magyarországon naponta mintegy ötven munkabalesetet regisztrálnak, pedig sok esetről nem is tud a hatóság. A szakemberek szerint nemcsak azzal van a baj, hogy a munkáltatók nem tartják be a szabályokat, a dolgozók sem elég tudatosak.
E téren továbbra is a személy- és vagyonvédelmi tevékenységet folytató cégek a „legfertőzöttebbek”, a feketemunkások 23 százalékát ebben az ágazatban leplezték le a munkaügyi ellenőrök. A szerződés nélküli dolgozók 20 százalékával az építőiparban „találkoztak”, és kimutathatóan nőtt a bejelenés nélkül dolgozók száma a kereskedelmi és a feldolgozóipari ágazatban is. Javulás tapasztalható viszont a vendéglátás területén. A munkaügyi jogsértéseket elkövető 19 080 munkáltató közül 3375-öt sújtottak, összesen csaknem 649 millió forint bírsággal.

Jogsértők a „szégyentáblán”

A Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján folyamatosan nyilvánosságra hozza határozatait. 2011 augusztusában törölték az addigi regisztert, „tiszta lapot” nyitva a cégek előtt. Azóta kevesebbszer és csak indokoltabb esetben teszik közzé a munkavédelmi, illetve munkaügyi előírásokat megsértő cégek nevét. A szabálysértők névsora azonban így is folyamatosan nő, idén április végén már 2898 jogkerülő társaság neve, címe, elmarasztalásának oka és bírságának összege olvasható a Nemzeti Munkaügyi Hivatal honlapján. A közölt adatok alapján a lista ez év első négy hónapjában 797 céggel bővült; január és április között 90 százalékkal többen kerültek fel a „szégyentáblára”, mint a múlt év azonos ideje alatt. A legtöbb (327) „kiemelt” cég neve Pest megyéből került a listára. Sorrendben Borsod-Abaúj-Zemplén (229), majd Baranya (141) következik. A városok közül természetszerűen budapesti cégek neve olvasható a legtöbbször (927), a nagyvárosok viszont kevésbé érintettek. Pécset 75, Miskolcot 70 cég „képviseli” a kétes dicsőségű listán, míg szegedi gazdasági társaság neve negyvenegyszer, debreceni pedig harmincháromszor szerepel.

Így válhat rémálommá a munkaügyi ellenőrzés
A cégekre előzetes bejelentés nélkül “rátörhetnek” az ellenőrök. Utólag, hacsak nincs nagyon igazunk, nehéz jogorvoslattal élni. Megnézik a jelenléti íveket, átvizsgálják a cég HR működését. Fontos ügyelni a részletekre is, mert akár 20 millió forintos is lehet a bírság.
A feketelista.hu portál szerkesztői a bírságolások összege alapján százas listát állítottak össze, amelyből kiderül, hogy szinte valamennyi elmarasztalt cég (94) korlátolt felelősségű társaság, mindössze két részvénytársaság és négy betéti társaság található közöttük. Összetételüket jól tükrözi, hogy – gazdasági súlyának megfelelően – pontosan egyharmaduk a fővárosban regisztrált társaság. A százas toplistán szereplő cégek 58 százalékát munkaügyi vétség, 32 százalékát munkavédelmi mulasztás, 10 százalékát pedig külföldiek engedély nélküli foglalkoztatása miatt marasztalták el. A legnagyobb bírságokat is emiatt rótták ki az ellenőrök.

Hatásos utóellenőrzés

Furcsa módon éppen egy munkaerő-közvetítő cég, a fővárosi Tractor-Inter Munkaerőközvetítő Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. kapott 19,53 millió forintos bírságot külföldiek engedély nélküli foglalkoztatásáért. Hasonló jogsértés miatt büntették meg a berettyóújfalui Beki-Pékség Szolgáltató Kft.-t több mint 12,6 millió, illetve az ugyancsak budapesti Kuntus Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-t 10,4 millió forintra. A fővárosi X-Ray Security Vagyonvédelmi Kft. számára 2012. második féléve a súlyos bírságolások időszaka volt. Hat hónap alatt ötször büntették. Júliusban másfél milliós, kétmilliós és 2,4 milliós, szeptemberben 6,5 millió, végül októberben 3,6 millió forint munkaügyi bírsággal sújtották a céget. A „visszaesők” között találjuk a budapesti Radnai Guard Vagyonvédelmi és Szolgáltató Kft.-t: szeptemberben 2,5 millió, októberben 2 millió, novemberben pedig másfél millió forint bírságot róttak ki rá a munkaügyi előírások megsértése miatt. A Rácalmáson bejegyzett Hankook Tire Magyarország Gyártó és Kereskedelmi Kft. is „gyűjtögette” a bírságokat. Nem tartotta be a munkavédelmi szabályokat, ezt 5,343 millió és 2,730 millió, valamint 800 ezer forintja bánja. A munkaügyi ellenőrök tapasztalatai szerint azonban nem ez a jellemző. Az utóellenőrzések azt bizonyítják, hogy a munkáltatók az esetek 90 százalékában végrehajták a hatósági kötelezéseket, megszüntetik a kifogásolt szabálytalanságokat.

– Ezek a példák és adatok minden döntéshozó számára tanulságosak, hiszen a munkaügyek, a munkakörülmények rendezettsége egyértelműen minősít egy vállalkozást. Üzletkötés, partnerválasztás előtt hasznos tehát e téren is tájékozódni a kiszemelt fél megbízhatóságáról. A feketelista.hu portálon a munkaügyi hivatal közlésein kívül – egyetlen klikkeléssel – további tizenegy állami hatóság minden hivatalos elmarasztalása is nyomon követhető. Ellenőrizhető például, hogy van-e a céges partnernek adótartozása, folyik-e ellene adóvégrehajtás, felszámolás stb. Hosszú, tanulságos lista közel félmillió cégről – fűzi hozzá Iklódi András, a portál főszerkesztője.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo