Testvérek a cégben: meddig tart az egyenlőség?

A legtöbb családi vállalkozásban a testvérek között egyenlően osztják el az örökséget - pedig szakértőnk szerint a legtöbb esetben ez nem működik. A céget és a családi kapcsolatokat is kockáztatjuk vele. Szakértőnk segít, mi a megoldás.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A testvéri kapcsolat az emberi élet leghosszabb kapcsolata. Születésünktől halálunkig akár 70-90 éves kapcsolatról is beszélhetünk. Ha hosszú életet élünk, a szüleinket, feleségünket, gyerekeinket nem ismerjük ennyi ideig. Magyarországon a legtöbb családi vállalkozó szülő a gyerekek között egyenlően osztja el az örökséget. Az egyenlő testvéri partnerség azonban csak a legritkább esetekben működik. A cég és a testvérek kapcsolata forog kockán.

Kép:FreeDigitalPhotos.net/jannoon028

Miért az egyenlő öröklés?

A magyar családi vállalkozók többsége az örökségben egyensúlyra törekszik. Így van ez a családi vállalkozás tulajdonrészével, mint legértékesebb vagyoni eszközzel is. Az átvevő generáció tagjai 50-50%, 33-33% stb. arányban osztoznak a családi cégen. Miért van ez? Erre a kérdésre az alábbi okok valamelyike, vagy egyszerre több ad magyarázatot:

  1. Az egyenlőség mindig is alapvető családi érték volt: egyenlő adag fagyi, ugyanannyi karácsonyi ajándék, egyenlő ösztöndíj, egyenlő részesedés a cégben
  2. A testvérek közül soha egyik sem emelkedett ki tehetségesebbként vagy dominánsként és mindig is működött köztük egy kiegyenlített csapatmunka
  3. A testvérek valójában egyenlőtlen viszonyban vannak, de a szülők el akarják kerülni a konfliktust a gyerekeikkel és azt is, hogy ők egymással összevesszenek
Papíron jól néz ki

Az elején persze csak a munka és a gond van a céggel, viszont – az egyenlő tulajdoni hányad ellenére – nem teszi oda magát egyenlően mindegyik testvér. Később, ahogy beindul a szekér és pénzt hoz a cég, a rokonság pedig nő és potyognak a gyerekek, máris kellene az állás az unokaöcsinek. Némi osztalék sem ártana, meg persze mindenki bele akar szólni a döntésekbe, mert akkor ”gyorsabban nő az árbevétel és több pénzt lehet kivenni a cégből”. Ekkor jellemzően a vállalkozás már rég nem arról szól, amiért a papa és/vagy a mama egykor megalapították.

Sajnos a testvérek és a családjaik ugyanúgy összeveszhetnek a cégen, mint azok a társtulajdonosok, akiket nem köt össze rokoni szál. Egy rossz szülői öröklési döntés és egy kis kommunikációs rés a testvérek között néhány év alatt beboríthatják a céget.

Mi a megoldás?

A szülők megelőzhetik a szakadást, ha az örökség elosztásakor megfelelő a testvérek közötti kapcsolat értékelése. Emellett szükséges az őszinte párbeszéd a testvérek között, amivel működtetik a választott partnerségi módot.

Így lesz biztonságban a családi vagyon
A felelős vállalkozó családok egyedi alapelvek és szabályrendszerek felállításával gondoskodnak arról, hogy a változások forgatagában a családi vagyon biztonsága garantált legyen. Ennek leginkább rendezett formája a családi alkotmány. Szakértőnk mintával segít, hogy elkészíthessünk a sajátunkat.
Minden ott kezdődik, hogy a szülőknek kell feltenniük a kérdést: ”Valójában milyen kapcsolat van a testvérek között?”
  1. Az egyikük dominánsabb és természetes módon mindig is testvére(i) fölé emelkedett? Ha az egyik szülő korán meghalt vagy a szülők korán elváltak, valamelyik testvér – rendszerint az idősebb – az apa- vagy az anyaszerep egy részéből akár át is vállalhat. Ha a cégben később együtt dolgoznak a testvérek, a domináns testvér egyértelmű szülői pozíciót foglal el.
  2. Valamelyik testvér egyenlőbb az egyenlők között? Ebben az esetben a tehetségesebb testvért önkéntesen tolja előre a másik testvér vagy testvérek. Tehetségét elismerve kiemelik maguk közül, amivel azonban nem élhet vissza és nem apáskodhat/anyáskodhat felettük. Ellenkező esetben ugyanis hamar letaszítják az ügyvezetői posztról.
  3. Teljes az egyenlőség a testvérek között? Ki látott már olyat, hogy testvérek évente rotálva váltják egymást az ügyvezetői pozícióban? Pedig van ilyen! Bár a testvérek együttműködésének ez a legritkább verziója, sok családi vállalkozásnál ez működik. Egy másik példa az, amikor egyenlő hatalmi erejű pozícióban vannak a testvérek (ügyvezető vs. ügyvezető; marketing vezető vs. beszerzési vezető stb.).
A testvérek kapcsolati formájának megítélése a szülők felelőssége. Erre az egy öröklési döntésre erős várat lehet építeni, de lehet belőle időzített bombát is csinálni. A lényeg az, hogy a szülők az adott családi helyzetnek és testvéri kapcsolatnak megfelelő döntést hozzák. Helyes döntés esetén kiválóan működhet a domináns testvér, az egyenlő az egyenlők között és a teljes egyenlőség is.

Ha az öröklés, generációváltás megtörtént és a testvérek már együtt dolgoznak, mindhárom felállás sikeres működtetését alapjaiban meghatározza a tulajdonrész felosztása.

Mi a helyzet a tulajdoni részaránnyal?

A domináns testvér felállás jó esetben már többségi tulajdonnal indul az egyik testvér oldalán. Ha ez nem így van, idővel érdemes kivásárolni a kevésbé érvényesülő testvér(eke)t. Pláne azokat, akik aktívan nem dolgoznak a cégben, csak ülnek egy olyan tulajdoni arányon, ami a másiknak eleve nem biztosít többségi szavazati jogot. A kivásárlást érdemes minél hamarabb lebonyolítani, mert ha a később megerősödő testvér nem is lázad fel, de az ő gyerekei már biztosan nem fogják a domináns nagybácsit vagy nagynénit elismerni apa- vagy anyafiguraként.

Az egyenlő az egyenlők között felállás valódi kötéltánc – a legkiválóbb vezetői képességeket igényli, általában 3-4 testvér együttműködésében. Ha túl erős a vezetés, a testvérek fellázadnak. Ha túl gyenge a vezetés, a testvérek ellenzéki csoportokra szakadnak. Mindkét eset beláthatatlan hatalmi csatározásokhoz vezethet, ami ugye különösebben nem használ a pénzügyi mutatóknak. Ha nem is 51%, de általában olyan kiemelkedő szavazati hányad van a vezető testvérnél, ami egyetlen fivére vagy nővére szövetségével már a javára billenti a mérleget.

A testvérek teljes egyenlősége egyértelműen egy nagyon erős családi értékrend hatása. Ha mindig is így működött a család, és minden hasonló minta bele van kódolva a testvérekbe, nézeteltérés esetén is képesek lehetnek teljes konszenzusra hajlani. Gondoljunk bele, ez azért nagyon ritka! A családi vállalkozások azonban ilyen értelemben is meghaladják a hagyományos szervezeti gondolkodást. Mindenkit arra bátorítok, hogy ha ismer ilyen céget, tanuljon tőlük tárgyalástechnikát, érzelmi intelligenciát és hűséget.

A fenti három (általánosított) testvér tulajdonosi forma akkor is érvényes, ha testvérek nem örökölnek, hanem maguk alapítanak céget. A kockázatok és a siker feltételei hasonlóan alakulnak, természetesen a szülői felelősség nélkül.

Ön ismer olyan céget, amelyet testvérek vezetnek? Melyik testvérei felállásra ismer rá? Milyen sikerrel működik? Köszönjük értékes hozzászólását.

Forrás: Reorganizáció Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft. Tagiuri and Davis 1982 és Ward-Gersick et al 1997 munkái felhasználásával

Horváth Dénes Reorganizáció Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo