Tendenciák a fogászatban: hogyan hat a koronavírus a koronákra?

A gazdaság minden területét, így a fogászatot is érzékenyen érintette, amikor tavaly márciusban korlátozásokat vezettek be. Akkor jóval szigorúbb szabályok vonatkoztak a rendelőkre: csak sürgősségi ellátást folytathattak. Mennyiben más most a helyzet, és milyen hatással volt eddig a globális járvány a fogászatokra?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Visszaesés, újraindulás, átrendeződés

Korai lenne még végleges következtetéseket levonni, hiszen a járványnak még nincs vége, és a borúlátó becslések csak az év végére teszik a harmadik hullám levonulását.

Tavaly ilyenkor annyival rosszabb volt a helyzet, hogy teljességgel megjósolhatatlan volt, milyen léptékű és mennyire romboló hatású lesz a járvány. Számos fogászat például a határok lezárásakor szinte azonnal lehúzta a rolót: ezek a rendelők jellemzően a külföldi pacientúrára specializálódtak. Mások elbocsátásokat hajtottak végre, és igyekeztek minimálisra szorítani vagy elhalasztani az üzleti beruházásokat. Ám olyan fogászati klinika is akadt, amelyik a sürgősségi ellátásra korlátozó időszak alatt is optimista maradt. 

2020. május 4-től aztán fellélegezhettek a fogászatok, és visszatérhettek a normál ellátáshoz. Ám már akkor is érezhető volt, hogy a piac kezd átalakulni: a szokásosnál kevesebb páciens jelentkezett be, és a kezelések között komoly hangsúly-eltolódás volt érzékelhető.

Fogászati hidak vagy teljes fogsor-rehabilitáció?

Dr. Jancsecz Péter, az Uniklinik Fogászati Központ vezető fogorvosa szerint általános tendenciának mondható, hogy az emberek a járvány miatti bizonytalanságok miatt csak akkor vállalnak be egy kezelést, ha az már égető fontosságúvá vált. Egy üzletember például nem jelenhet meg a fontos tárgyalásokon (ideértve a webkamerás online megbeszéléseket is), ha szembeötlő foghiánya van. Egy gyulladt, félig előtört bölcsességfog pokoli fájdalmat tud okozni – de akár egy szuvasodás is. Az is a fogászat felkeresésére sarkallhatja az embereket, ha problémájuk kezdi komolyan befolyásolni a mindennapjaikat, például a fogból letörik egy darab, és az éles fogszél folyamatosan felsérti a száj nyálkahártyáját.

Sokan vannak, akik anyagi bizonytalanságban élnek, mások a fertőzésveszélytől félnek, így csak akkor jelentkeznek be kezelőorvosukhoz, ha tényleg muszáj.

Az általános folyamatok konkrét változásokat indítottak be a fogászati kezelések területén. Ezekben a bizonytalan időkben az emberek hajlamosabbak elhalasztani azokat a kezeléseket, amelyek pusztán esztétikai célt szolgálnak (például a fogfehérítő kezeléseket), vagy időben nagyon elhúzódhatnak. Ilyenek az egész fogsort érintő rehabilitációk, az implantációs beavatkozások, a fogszabályozás. A fogpótlásokat illetően a kisebb beavatkozásokra, mint amilyen a betétekkel, hagyományos koronával vagy hagyományos fogászati híddal orvosolható pótlások iránt továbbra is nagy igény van. Különös módon egy kis visszaesés tapasztalható a rövid kezelési idővel járó fogkő-eltávolítások, fogtisztítások számában: ezek halogatásában feltehetően inkább a fertőzéstől való védelem játszhat szerepet.

Milyen biztonsági intézkedések vannak életben a fogászatokon?

A rendelőkben a fogászatokra érvényes járványügyi protokollt kell betartani, amelybe beletartozik a rendelőbe érkező páciensek testhőmérséklet-mérése, kötelező a kézfertőtlenítő és a szájmaszk használata. A fogászatoknak korlátozniuk kell a váróban levő páciensek számát, mert az emberek között 2 méteres távolságnak kell lennie. Ez a legtöbb rendelőben azt jelenti, hogy 2-3 személynél több nem tartózkodhat a váróban. 

Mindez komoly logisztikai átszervezést is jelent a fogászatok életében, hiszen érthető módon nem akarják elveszíteni pácienseiket, ám a kezelések óramű pontosságú működését nehéz biztosítani. Ez nem a járvány hozadéka: egyszerűen az emberi szervezet kiszámíthatatlansága miatt van. Csak egy példa: még egy egyszerű fogtömés is valakinél 25, másnál 35 percig tart, egy hosszabb gyökérkezelésnél az eltérés még jelentősebb lehet. 

Az ilyen kisebb-nagyobb csúszások miatt nehéz előre kiszámítani a várakozók számát.

Mi a jövő?

Még a legoptimistább fogászatok sem vélik úgy, hogy a járvány után minden visszazökken a rendes kerékvágásba. Dr. Jancsecz Péter például úgy véli, két eset lehetséges. Az egyik, hogy az emberek csak lassan, fokozatosan nyerik vissza a bizalmukat és az anyagi erőforrásaikat ahhoz, hogy mind a fogorvosi ellátást, mind más szolgáltatásokat illetően visszatérjenek régi szokásaikhoz. 

Ugyanakkor az is megeshet, hogy a járvány elvonultával a fogászatokat megrohamozzák a páciensek a régóta halogatott, és azóta kifejezetten aktuálissá vált problémáikkal. Járvány ide vagy oda, a fogak épségét mindenki szeretné megőrizni, és a szép mosoly mindig érték marad.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo