A magánélethez való, Alaptörvényben szabályozott jog a munkahelyen is megilleti a munkavállalókat, azaz jogszerűen létesíthetnek párkapcsolatot kollégájukkal, azt semmiféle belső szabályzattal nem tilthatja meg a munkáltató. De hogyan érinti ez a vállalatot és a többi dolgozót?
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Magyarországon is magas a válások száma (a 2000–es években minden második házasság válással végződött), így nem csoda, hogy sokan kerülnek vissza a randiarénába. Mivel munkamániás, siker- és pénzcentrikus világban élünk, olyan sok időt töltünk a munkahelyünkön, hogy nem csoda, sokan összeszűrik a levet azokkal, akiket egész nap látnak.
A Munka törvénykönyve 8. § (1) bekezdése szerint a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné. A munkahelyi párkapcsolatok nagy részét ez nem is érinti, ám a gyakorlatban előfordul, hogy a közvetlen felettes a beosztott kedvesének könnyebb feladatot ad, vagy a szokásos értékelés során pozitívabb elbírálást ad. Sőt, az is megszokott, hogy az esti vacsora mellett a pár olyan céges információkat beszél meg, amelyek egy része az egyik félre egyébként nem tartozna. (A jogszabályok alapján a kapcsolat emiatt sem szankcionálható.)
– Magyarországon van olyan nagyvállalat, amelynek etikai kódexe kifejezetten tiltja, hogy szexuális megjegyzéseket tegyenek vagy pornográf anyagokat mutassanak egymásnak a munkavállalók. Közalkalmazottak esetében pedig egyáltalán nem lehet intim kapcsolat főnök és közvetlen beosztott között. Az USA-ban viszont a vállalatok 30 százaléka rögzítette szabályzatban az alkalmazottak randizásának szabályait egy 2006-os vizsgálat szerint.
– A magyarok toleránsak a munkahelyi viszonyok iránt, 71 százalékukat egyáltalán nem zavarja, ha kollégái kavarnak, csak 5 százaléknak nem tetszik – derült ki a DreamJo.bs és az NRC Marketingkutató Zrt. 1000 főre kiterjedő reprezentatív felméréséből idén.
– A Randstad Workmonitor 32 országra kiterjedő, 2012-es felmérésében a 4050 magyar válaszadó 39 százaléka látta már, hogy a munkahelyén párkapcsolatok alakultak ki. A nemzetközi átlag 57 százalék, vagyis a hazai munkavállalók egy része vélhetően titkolja viszonyát a kollégájával.
– A megkérdezettek 40 százaléka áthelyezné a pár egyik tagját a cég másik részlegébe. 88 százalék feleslegesnek tartaná, hogy valamelyikük kilépjen a cég kötelékéből.
– Arról nincsenek hozzáférhető adatok, hogy ha a cégvezetés helyteleníti az affért, általában kit menesztenek, a nőt, a férfit vagy mindkettőjüket.
– A randizók között 13 százaléknál egy munkahelyen kívüli találkozásból alakult ki a kapcsolat, 11 százalék az ebédszünetben melegedett össze, 10 százalék a túlórázás közben.
– A nők 35 százaléka randizott már közvetlen vagy a hierarchiában feljebb lévő főnökkel, a férfiaknak csak 23 százaléka – alighanem sérti férfiönérzetüket, ha egy nőnek nagyobb a világi hatalma, és többet keres, mint ők.
Híres munkahelyi szerelemek
Paul Wolfowitz (73) & Shaha Riza (65)
Az elsőrangú egyetemeken diplomázó asszony pompás szakmai előmenetelű muszlim arab, akinek apja az 1953-ban elhunyt szaúdi uralkodó tanácsadója volt. A férfi zsidó professzor, akit ifj. Bush Washingtonba hívott védelmi miniszterhelyettesnek. A nő már elvált, a férfi bő harminc éve házas volt, amikor 1999-ben randizni kezdtek. Jó ideig titkolták kapcsolatukat. Mindketten hittek a demokrácia értékeinek terjesztésében a Közel-Keleten. És mindketten nagyon öntudatos, erős akaratú személyiségek. Riza a Világbanknál dolgozott. A férfi 2005-ben ment oda elnöknek, majd Rizát az etikai bizottság felszólította a távozásra, holott a szervezet szabályzata ezt nem követelte meg. Külső megbízást intéztek neki, a Foundation for the Future-nél helyezkedett el. Fizetését továbbra is a bank utalta. Wolfowitz pedig személyesen utasította a bank HR-főnökét, hogy Riza fizetését a bank a belső szabályzata által megengedett összegnél nagyobb mértékben emeljék meg az említett alapítványnál. Mivel a férfi nem találta a közös hangot a Világbank veteránjaival, kollégái örültek, hogy rábizonyíthatták új főnökükre a kivételezést, amit az etikai vizsgálóbizottság jelentéseként hoztak nyilvánosságra. Az asszonyt nagyon megviselte a sajtóbotrány, mert elismert Közel-Kelet-szakértőként a világ szemében ő csak egy nő, akit a főnök kitartottjának néznek. Azt nem tudni, hogy még mindig együtt vannak-e.
Mark Walter (57) & Alexandra Court (n. a.)
A 290 milliárd dollárt menedzselő Guggenheim Partners vezérigazgatójáról, a 2,7 milliárd dolláros vagyonú Mark Walterről azt írta a sajtó, hogy egy fiatalabb hölgyalkalmazottjának villát vett Kaliforniában. Az alap ezt közleményben tagadta. A kétgyermekes asszony 2010 óta van az alapnál, 2016-ban léptették elő. Ezt sokan nehezményezték, mivel a hölgynek nincs a tőzsdefelügyelettől brókeri minősítése. Előléptetésekor így huszonkét menedzsert kirúgtak az alaptól. Véletlen?
Harry Stonecipher (81) & Debra Peabody (61)
Harry Stoneciphert 2003-ban a nyugdíjból hívták vissza, hogy rakja rendbe a Boeinget, miután elődje, Philip M. Condit (76) lemondott rossz üzleti döntései, etikai vétségek és jó pár alkalmazottal folytatott szexuális afférja miatt. Stonecipher elődje hibái közül egyet maga is elkövetett: cégen belül kezdett viszonyt. Beleszeretett az alelnöknőbe. 2005-ben egy név nélküli bejelentés alapján indítottak belső vizsgálatot. Tíz nap múlva Stonecipher 68 évesen lemondott. A belső szabályzat nem tiltotta a munkahelyi románcot, de az igazgatótanács jobbnak látta, ha veszi a kalapját, mert egy hűtlen férj nem prédikálhat az etikus üzletvitelről. A távozás után Stonecipher elvált, és elvette Peabody alelnökasszonyt. Boldogan élnek 622 négyzetméteres villájukban tizenkét macskájukkal.