A nagykereskedelem iparágban mind a csőd-, mind a felszámolási és a végelszámolási eljárások száma is nagymértékben emelkedett. A legjobban a végelszámolásoké, amely több mint 60 százalékkal lett magasabb 2011-hez képest. Naponta átlag 7 nagykereskedő cég ellen indul felszámolási, és 8 nagykereskedő esetében végelszámolási eljárás. Ráadásul az eljárások száma az elmúlt 12 hónapban jelentősen megemelkedett. A növekedés a felszámolásoknál 18 százalék, a végelszámolásoknál 54 százalék.
Tizedel a válság Nógrádban
Hosszú távon azok a nagykereskedő cégek tudnak talpon maradni, amelyek rendszeresen kézben tartják vevőik nemfizetési kockázatát. Azon vállalkozások, amelyek erről megfeledkeznek, és úgy szállítanak utólagos fizetéssel árut partnereiknek, hogy nem mérlegelik a kockázatokat, és nem építenek kockázatos partner esetén megfelelő biztosítékokat a szerződésbe, könnyen likviditási problémákba ütközhetnek - hívta fel a figyelmet Keleti József a magyarországi Bisnode csoport ország igazgatója.
Nógrád megyében dől be a legtöbb (több mint 10%) kereskedelmi cég, ami nem meglepő, hiszen az országos átlag alapján is Nógrád megye áll a bedőlési lista élén. S, elég magas értéket tapasztaltak Békés megyében is. A nagykereskedelemi cégek 5,30 százalékos bedőlési arányának átlagértékéhez képest Csongrád, Komárom-Esztergom és Pest megye jobb helyzetben van, hiszen itt kevesebb cég dől be.
Ötven napig kell várni a számlák kifizetésére
A Bisnode fizetési tapasztalat programból kiderül, hogy a tavaly a nagykereskedelmi cégek körében az adott fizetési határidő átlagosan 31 nap volt, ami most 30 nap ugyan, de kifizetésre váró számláknál az átlagos fizetési késedelem viszont 16 napról 19-re nőtt egy év alatt. Az átlagos pénzhez jutási idő napokban nézve így már 50 a tavalyi 48-hoz képest. Jól látszik tehát, hogy azok a cégek, amelyek késnek számláik kiegyenlítésével, jelenleg néhány nappal később fizetnek mint korábban, a fizetési határidő azonban jelentősen nem változott.
Sokszor hallani a híradásokban, hogy az ország kilábalásához mennyire fontos lenne a vállalkozások támogatása, a kereskedelmi aktivitás növelése. Az egyre növekedő - mind a magánszemélyeket, mind pedig a cégeket sújtó adóterhek - emelkedő árak miatt azonban az elkölthető pénz reálértéke csökken, mely nem vetít előre pozitív jövőképet, és a számok azt mutatják, hogy a nagykereskedelem fellendülése továbbra is késik.