Részlet, vagy próba? Mi a különbség?

Ha valamilyen dolgot megvásárolunk, akkor a vételárat leggyakrabban egyösszegben fizetjük ki, és cserébe megkapjuk a dolgot, illetve a dolog tulajdonjogát. Van azonban az adásvételnek több típusa, amely az általánostól eltér. Ilyen például, ha a dolgot részletre vásároljuk, vagy ha megtekintésre, esetleg próbára vesszük. Mit takarnak az adásvétel e típusai? Szakértőnk összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat!

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Részletvételről van szó, ha a vevő a dolog vételárát meghatározott időpontokban, több részletben fizeti meg, de a vevő a dolgot a vételár teljes kiegyenlítése előtt tulajdonába megkapja. Ilyen esetben tehát a vevő a vételár kifizetésére lényegében részletfizetést kap.

Nem keverendő össze a részletvétel azzal, ha a dolog vételárát kölcsönből, hitelből fizetjük ki. Ez esetben nincsen szó részletre vételről, mivel az eladó egyösszegben kapja meg a a hitelből fedezett vételárat, és a vevő a hitelező által adott kölcsönösszeget fogja törleszteni, annak járulékos költségeivel együtt (kamat, kezelési költség, stb.), nem pedig a vételárat.

Felmerül a kérdés, hogy mit tehet az eladó, ha a vevő nem teljesíti a részletvétel keretében vállalt részösszegeket. Ebben az esetben az eladó választhat, hogy eláll a szerződéstől vagy megvonja a vevőtől a részletfizetési kedvezményt. Ha az elállást választja, akkor az eladott dolgot vissza kell adni az eladónak, és a vevő köteles használati díjat fizetni arra az időre, amíg a dolog nála volt, és meg kell térítenie azt az esetleges kárt, amely a dolog rendeltetésszerű használatával járó értékcsökkenést meghaladja. Ha az eladó a részletfizetési kedvezmény megvonása mellett dönt, akkor a vevő azonnal a teljes vételárral tartozik neki.

Varázsszavak az adásvételi szerződésben
Célszerű-e forgatókönyvet készíteni az adásvételhez és milyen varázsszavak szerepeljenek az adásvételi szerződésben? Szakértőnk segít megválaszolni ezeket a kérdéseket!
A megtekintésre vétel

Az adásvételi folyamat természetes velejárója, hogy a vevő a dolgot megtekinti. Előfordul azonban, hogy a dolog még nem áll az eladó rendelkezésére, mert például még nem került számára leszállításra. Ilyenkor a feleknek lehetősége van arra, hogy az adásvételi szerződést megkössék, de egyben attól tegyék függővé, hogy a vevő a dolog megtekintése után nyilatkozhat a szerződés hatálybalépéséről, azaz arról, hogy a szerződés valóban életbe lépjen-e. A vevő számára ez például azért lehet előnyös, mert a szerződéskötéssel lényegében biztosítja, hogy más személy ne előzhesse meg a dolog megvásárlásánál, de a megtekintés után még mindig van lehetősége visszalépni.

Ebben az esetben a vevő számára biztosítani kell a dolog megtekintését, aki ekkor még eldöntheti, hogy kívánja-e az adásvételt. Ha mégis visszalép, akkor ezt nem kell indokolnia. Ha nem nyilatkozik, azt úgy kell tekinteni, hogy a szerződést nem kívánja. Ezekben az esetekben a szerződés nem lép ténylegesen működésbe, azaz a vevőnek nem kell fizetnie, de természetesen a dolgot sem kapja meg.

A próbára vétel

A dolog kipróbálása sok esetben szintén része az adásvételi folyamatnak. Legtöbbször a kipróbálás a szerződéskötést megelőzően történik. Arra is van lehetőség azonban, hogy a vevő próbára vegye meg a dolgot, ami azt jelenti, hogy az eladóval megköti a szerződést és megkapja a dolgot kipróbálására. A megtekintésre vételhez hasonlóan a vevő a kipróbálást követően nyilatkozhat, hogy az adásvételt kívánja-e. A próbára vétel nem ritka a gazdasági életben, és a háztartási cikkektől a komolyabb műszaki berendezésekig széles körben előfordulhat.

A vevőnek a dolog kipróbálására általában szükséges vagy az eladó által megszabott megfelelő határidőn belül kell nyilatkoznia arról, hogy a vételt kívánja-e. A megtekintésre vételtől eltérően, ha próbára vétel esetén a vevő nem nyilatkozik, akkor azt úgy kell tekinteni, hogy a szerződés életbe lépését akarja. Azaz a szerződés hatályban marad, a dolog a vevőnél marad és a vételárat ki kell fizetnie.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo