A támogatások kombinálására speciális szabályok vonatkoznak, így várhatóan a pályázati kiírások is tartalmazni fognak erre vonatkozó korlátozásokat.
„Mindazonáltal előfordulhat olyan eset, hogy szinte a teljes beruházási költség támogatható lehet vagy a pályázatból, vagy adókedvezményből” – összegezte Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group adótanácsadási partnere.
Az energiahatékonysági célokat szolgáló beruházások, felújítások után igénybe vehető adókedvezmény több, mint 5 éve létezik a magyar társasági adó rendszerében, de a jelentősége a mostani energiaválságban felértékelődhet. Különösen, ha a kormány által ismertetett nagyvállalati, illetve kkv támogatási támogatásokkal együtt veszik igénybe a cégek - tette hozzá a szakértő.
A KKV-támogatási-, és a nagyvállalati gyármentő programról sok szó esett már az elmúlt napokban, röviden csak: az előbbi október elsején indult és két pillérből áll: működésiköltség támogatással, azaz a tavalyról idénre megnőtt villamos energia és földgáz árkülönbözet kifizetésével, illetve energiahatékonysági beruházások ösztönzésével. Az energiaintenzív kkv-nak arra kell törekedniük, hogy csökkentsék a fajlagos energiafelhasználásukat és ne csökkentség a munkavállalóik számát a jelenlegi szint 90 százaléka alá 2023 év végéig. Idén és jövőre 100-100 milliárd forintot szán erre a kormány.
A nagyvállalatokat érintő gyármentő program keretében hazai forrásból 150 milliárd támogatást nyújtanak azon nagyvállaltok energiahatékonyságát növelő beruházásaihoz, amelyek minimum 200 millió forintos fejlesztésben gondolkodnak. A program november 2-án indul Budapesten 30 százalékos, vidéken 45 százalékos támogatásintenzitással.