Polgármester, aki lóerőben izmosodik

Pályázatokkal, hitelekkel, önerővel - és önmaga folyamatos unszolásával - kisebb birodalmat épített fel a polgármesterré is avanzsált fiatal „gépmester": Szegvárra vele együtt költözött be a vállalkozói mentalitás.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Sikeres próbaútként is elkönyvelhetjük az ausztriai túrát - nyugtázta Gémes László a hazaérkezést, miután kiszállt annak a kisbusznak a vezetőüléséből, amelynek oldalán nem Szegvár önkormányzatának a neve volt a felírat, hanem az, hogy „Új Magyarország Vidékfejlesztési Program 2007-2013", illetve: „www.umvp.eu". A busz is, utasai is - vállalkozók, önkormányzati testületi és bizottsági tagok - egy úton haladtak, közmegelégedésre - ez volt Gémes László summázata, mégpedig valamennyi minőségében.

Az egyéni vállalkozó, aki ma már 260 hektáron vet és arat, nem csupán a szegváriak járművét, hanem a helyhatóság delegációját is vezette, az utóbbit mint polgármester. Az ausztriai közös túrának az volt az értelme, hogy véglegesen döntsenek, akarnak-e olyan, megújuló energiával működő fűtést a közintézményeikbe, mint amilyen a felkeresett burgenlandi településen, illetve a nyugati határvidéken lévő Pornóapátiban már jó ideje bizonyít, illetve álmodjanak-e olyan üzemanyagról, amilyet a szántóföldjeikről „takarítanak be" éppen úgy, ahogyan azt osztrák vendéglátóik nap mint nap teszik. Annyi szent, nem kellett agitálni egyetlen utast sem, egyként gondolkodtak az ötezer lelkes Szegvárról mindannyian: abban a pillanatban, ahogy postára lehet adni a pályázatot az alternatív energiával működő fűtőmű támogattatására, megteszik.

Vissza a szülőföldre

A még viszonylag újnak számító uniós gyakorlat, a pályázás az Alföld kellős közepén ugyanúgy mindennapos tevékenyéggé vált, mint a szegváriak felkereste burgenlandi településeken. Nem véletlenül. A polgármester „magánélete" - vállalkozói mivolta - erről a mentalitásról árulkodik. Az 1972-es születésű ifjú gazda még gyerekként elkerült Szegvárról, szüleivel Budapestre költözött, felmenői a főváros egyik nagyvállalatának lettek a dolgozói. De tizenöt évvel később hallgattak felcseperedett gyermekük szavára, s visszaköltöztek az alföldi nagyközségbe, melynek léptékeit, ritmusát nem annyira ők, mint László fiuk vágyta vissza. Aki vendéglátó-ipari képzettséggel s a katonai szolgálat letudásával a háta mögött, alig húszévesen belevágott - az agrárgazdaságba.

- A gép, a traktor fogott meg, és persze a természet - jut el első „szakirányú" beruházásához, az 1994-ben hitelre megvett, használt MTZ-hez Gémes László, akinek nagyapái révén összesen 7,5 hektár kárpótlásból megvett földhöz lehetett családi alapon köze.

Gabonát vetett az alföldi mérce szerint kicsinek számító szántón, s jószágot is tartott, hogy legyen fogyasztója a takarmánynak. Hatott rá is a szomszédos Szentes országszerte híres fóliázása, abba is belekóstolt.

- A traktorommal szolgáltatásokat vállaltam: szántottam, kaszáltam - vallott első agráros stációjáról Gémes László. - Ez így már három „láb" volt, növénytermesztés, állattartás, kertészkedés, meg egy negyedik: vendéglátósként sörözőt, diszkót béreltem, működtettem. De kiderítettem magamról, hogy a szántóföldi növénytermesztés és a gépekkel való szolgáltatás az igazi „profilom": ezért idővel a többivel felhagytam. Majd eljött annak a napja is, hogy az addigi kis gépeket eladtam, s vettem egy száz lóerős „óriást", erre kezdtem fejleszteni.

"A polgármesterkedés sem abból áll, hogy reggeltől estig ott ülök a számítógép előtt."

Nem hektárban mér

A Budapestről hazatért ifjú amolyan városias számtant használ, nem úgy méri saját gyarapodását, mint az faluhelyen szokás: nem hektárokban, hanem lóerőben izmosodik. Hét évvel ezelőtt az egyszerűsített géptámogatási program segítségével jutott egyről a kettőre, akkoriban tett szert új gépekre, egy körbálázóra majd egy gabonavetőre. Csípős is volt a falu nyelve: az unokája is az ő hitelét fogja nyögni, mondták, leginkább a háta mögött. Ám sürgősen új szövegre lehetett szükségük a morgolódóknak. 2003-ra a vállalkozó új traktort, új kombájnt vett, s megtoldotta a szántóját is.

- Mindenki az új „magánkombájnnal" akart aratni - mondja Gémes László. - Meg kellett vennem a második kombájnt, és felvettem az első alkalmazottat is. A következő traktor pedig egy 150 lóerős valódi óriás volt. Korábban az agrár-vidékfejlesztési Operatív Program keretében, később a „jogutód" Új Magyarország Vidékfejlesztési Program kiírásaira pályáztam. A léptékváltáshoz nélkülözhetetlen volt a külső forrás, az állami és uniós támogatás.

Búza, árpa, napraforgó és kukorica van az időközben megnőtt birtok 260 hektárjában. Ekkora föld megművelőjeként pedig naivnak tartja a kérdést: hol van az a határ, amelyik alatt nem képes eltartani magát, családját a gazda?

- Azt ajánlatos kiszámolni, hogy hány hektártól érdemes gépesíteni - „helyesbít", hozzátéve, hogy a „vonal" alatt inkább meg kell rendelni a gépi szolgáltatást olyan valakitől, aki normális áron normális munkát végez. - Egy embernek legalább 50 hektárra van szüksége, hogy növénytermesztéssel átlagos körülmények között eltartsa a családját. Ma a területalapú támogatás hektáronként 35 ezer forint, ha pedig valakinek 50 hektár van a birtokában, akkor a megkapható 1 millió 650 ezer forintot nem kell bevonni a gazdálkodásba. Ha a földtulajdonos nem termel profitot, de veszteséget sem, akkor megmarad neki az 50 hektárra járó havi nettó 75-80 ezer forint.

Ahol azonban nehezebb a megfejtés, az a kétlaki élet mibenléte: ugyan hogyan is kezdődnek a vállalkozó polgármester hétköznapjai? Az önkormányzati irodából irányítja földeken dolgozó alkalmazottait, vagy saját maga szánt, vet, és ott éri el őt a falu?

- Se nem traktorosként, se nem polgármesterként ébredek, hanem apaként: a nejem kora reggel elmegy dolgozni, két fiunkat én indítom el az iskolába - kapjuk a gazdasági és a közszolgaéletet egyaránt felülíró választ. De hogy ne legyen túl egyszerű a folytatás, megtudjuk Gémes Lászlótól: házhoz jön a munkahelye. - Reggel hétkor már nálam vannak az alkalmazottak, megbeszéljük az aznapi teendőket. Nyolcra megyek a hivatalba, de rendszerint van idő arra, hogy segítsek felszerelni a gépekre a szükséges munkaeszközöket.

Falufűtés és tanmedence

A többit szinte már tudjuk, polgármesteri hivatal, íróasztal, számítógép, ügyek és ügyfelek... Délután és hétvégén traktor, gép, gépszín. És íme a blokkolóórát helyettesítő kommentár:

- A szántóföldi növénytermesztés azért jó, mert megtehetem, hogy nem megyek ki mindennap a földre. De a polgármesterkedés sem abból áll, hogy reggeltől estig ott ülök a számítógép előtt, sokkal inkább a döntéshozatal, a feladatok kiadása és elvégzésük ellenőrzése, a koncepciók kimunkálása a teendőm. Megszerveztem egy pályázatíró csapatot, s a polgármesteri kabinet sem a klasszikus közigazgatási munkát végzi: ha találnak Szegvár számára előnyös pályázatot, akkor azonnal konzultálunk, majd elkészítik a szükséges irományokat, dokumentumokat. Ennek az az előfeltétele, hogy legyen ötletünk, tervünk, elképzelésünk, legyenek meg az alapok. Mint a legutóbbi időkben a falufűtés. Azt szeretnénk, hogy az önkormányzati intézményeket egy központi fűtőművel láthassuk el, a helyi 1500 hektáros erdőből mindig lesz annyi fahulladék, amennyi megoldja a 19 épület fűtését a jelenlegi gázár 70 százalékából. A tervezéssel már elkészültünk, a pályázatot nyáron nyújthatjuk be.

Nemcsak fűtőműveket néztek meg a szegváriak Ausztriában. Eljutottak egy repcét, napraforgót préselő üzembe is, ahol öt-hat település benzinkútjait látják el kisajtolt olajjal. A burgenlandiak járműveikbe kétezer euróért vehetnek olyan készüléket, amely alkalmassá teszi a növényi üzemanyagot a motorban való elégetésre.

- Nálunk is van repce, napraforgó, mi is traktorokkal járunk a földeken, teherautóval az utakon, csak éppen nem tankolhatunk úgy, mint a „sógorok"- összegzi a legújabb szegvári álmot a vállalkozó polgármester. - Ha engednék a „másolást", akkor mi lehetnénk a saját repcénk piaca, s mi sem használnánk fosszilis energiát, szennyezve a levegőt. De én már készülök arra az időszakra, amikor a hatóságok ráeszmélnek: lehet másként is. Azt szeretném, ha a szegvári vállalkozások lennének az elsők, amelyek élnek is a lehetőséggel.

A polgármester pillanatok alatt eljut pár milliárd forintig, amikor arra a kérdésre keresi a választ, hogy meg tud-e nevezni egy összeget, amelyet azonnal befektetne tervei megvalósításába. Listája élén most éppen egy iskolai tanmedence szerepel. Meg a kész koncepció: nem lenne belőle új költségtermelő létesítmény, a megújuló energiát felhasználó hőközpont hulladékhőjét szinte ingyen kaphatná az uszoda.

- „Magánlistám" is van, persze - kalauzol a gépszín és a szántófölt világába a vállalkozó. - A hiteleim kifutóban vannak, új gépeket pedig akkor veszek, amikor összejön elegendő saját forrás. Földeket, ha kínálkozik lehetőség, esetleg még odaillesztenék a meglévők mellé, remélem, hogy a két fiam közül legalább az egyik folytatni akarja a gazdálkodást. Vállalkozóként is, polgármesterként is azt gondolom, hogy terveknek mindig lapulniuk kell a fiókban, s amikor kiírnak egy lehetőséget támogatás elnyerésére, akkor a dolgunk „csak" annyi, hogy kivesszük a fiókból a papírra vetett elképzelést, s pillanatok alatt beadjuk a pályázatra.

Látatlanban is elhisszük: Gémes László fiókja - az otthoni is, a hivatali is - dugig van.

Megjelent a Piac és Profit magazin júniusi számában.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo