Az idei év első felében olyan pénzügyi programokat kell kialakítani, amelyek lehetővé teszik, hogy a kis- és középvállalkozások (kkv) elfogadható feltételek mellett átválthassák korábbi devizahitelüket forintkölcsönre - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági évnyitó című rendezvényén.
A kormányfő a feladattal Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert bízta meg. A kormányfő elismerte, hogy a kis cégek problémáira a lakosság megsegítése miatt eddig nem jutott elegendő pénz, azonban ígéretet tett, hogy még ebben az évben megindulnak a kkv-szektort segítő programok.
A miniszterelnök beszédében kitért a vállalati hitelezés problémájára is. „Abban az ördögi körben vagyunk, hogy a bankok szerint nincs megfelelő projekt, míg a vállalkozók szerint projekt van, de pénz nincs” – vélte Orbán Viktor, aki szerint ezen a bajon - azaz a vállalati hitelezés befagyásán – alacsonyabb kamatkörnyezet segíthet. Anélkül, hogy a kormány be akarna avatkozni a jegybank dolgába, kulcskérdés, hogy a kamatszint Magyarországon alacsonyabb legyen, és a vállalkozók elé kell tárni egy olyan programot, amely jóval a jelenlegi 8-10 százalékos kamatszint alatt tesz elérhetővé általános vállalkozói hiteleket. Mindezt azzal indokolta, hogy a kis- és középvállalkozások a jelenlegi kamatszintű kölcsönöket nem tudják kigazdálkodni.
Oldódhat a fagy a vállalati hitelezési piacon, de ez még kevés
Nem romlottak tovább a vállalati hitelezési feltételek tavaly az utolsó negyedévben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felmérése szerint. Az idén az első félévben a bankok többsége enyhítést vár, amelyre az elmúlt 3 évben mindössze egyetlen alkalommal volt példa. Az előző időszakok szigorításai után ugyanakkor további korrekcióra lenne szükség a fordulathoz a hitelkínálatban. Fellendülést legkorábban 2014 végén lehet.
A vállalati hitelezési feltételek 2012 utolsó negyedévi változatlansága a jegybank elemzése szerint két folyamat eredőjeként alakult ki: a gazdasági és iparági kilátások, valamint a kockázati tolerancia a feltételek szigorításának irányába, míg a bankok tőke és likviditási helyzete a feltételek enyhítésének irányába hatott.