Akár egyetlen igazolás beadása nélkül is öt napon belül több tízmilliós kölcsönhöz juthatnak az Erste Banknál a vállalkozók – a bank a hitelezés gyorsításával és egyszerűsítésével kíván részt venni a következő esztendőkre várt hitelezési gyorsulásban. A Magyar Nemzeti Bank nemrég jelentette be, hogy a 2014-ben közölt 5-10 százalék helyett immáron a vállalati hitelek évi 10-15 százalékos növekedését is egészségesnek tartaná. Előrejelzése szerint a vállalati hitelállomány GDP-ben mért aránya 2030-ra a mai 17 százalékról 30 százalékra emelkedhet.
Mindez elképzelhetetlen a kisebb vállalkozások hitelfelvételének dinamikus bővülése nélkül. Ezek a cégek teszik ki a működő hazai vállalkozások több mint 90 százalékát, foglalkoztatják a munkavállalók felét, és adják a GDP negyedét. A mikro és a kkv-szegmens hitelellátottsága azonban az elmúlt évek gyors növekedése ellenére elmarad a nagyobb vállalatokétól.
"Lebontjuk a növekedés előtt álló akadályokat. Minél kisebb egy vállalkozás, annál jobban le kell venni a válláról az adminisztrációs terhet" – mondta Erdei Zsuzsa, az Erste Bank kisvállalkozási üzletágának vezetője a pénzintézet budapesti sajtótájékoztatóján. Míg egy nagy cégnél külön osztály foglalkozik a pénzügyekkel, addig egy kis- és közepes vállalatnál jellemzően a gazdasági vezető tartja kézben a hitelfelvételeket is, a mikrovállalkozás esetében pedig minden hasonló feladat általában egyetlenegy emberre hárul.
A hiteleknek alkalmazkodnia kell a különböző típusú vállalkozások eltérő igényeihez. A kisvállalkozások számára ezért a pénzintézet 75 millió forintig kínál maximum ötéves időtartamra kiterjedő folyószámla- és akár tízéves futamidejű eseti hitelt, miközben nem követel meg tárgyi fedezetet, nem jegyez be jelzálogjogot. A kölcsönök bármikor, bármilyen célra felhasználhatóak, így hitelkiváltásra is, miközben az igénylés menete rendkívül egyszerű.
A 300 millió forint árbevétel feletti kis- és közepes vállalatoknak az Erste 150 millió forintig kínál tárgyi fedezet bevonása nélkül finanszírozást, legyen szó folyószámlahitelről, forgóeszköz- és beruházásfinanszírozásról, garanciáról, vagy akár árfolyamkockázatot kiküszöbölő fedezeti ügyletekről. A gyorsított hitelbírálati folyamat eredményeként a bank a legbonyolultabb esetekben is öt napon belül dönt.