Budapesten kimagasló volt a növekedés: háromszor annyi új lakást adtak át mint egy évvel ezelőtt. Májusban a fővárosban eladásra kínált új lakások átlagos négyzetméterára 715 ezer forint volt, ez 10 százalékos drágulást jelent.
Várhatóan az idei és a következő évben kerülnek tömegesen a piacra az utóbbi évek elindult fejlesztésekből adódó új lakások. Az új lakások piacán azonban a beruházókat sürgeti a határidő és az egyre magasabb árak is gátat szabhatnak az eddigi erős keresletnek.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta, az átadott új lakásoknál látható látványos, 65 százalékos növekedés nem meglepő, mert az utóbbi években felfutó fejlesztések közül egyre több került az utolsó fázisba. Az első negyedévben Budapesten volt robbanásszerű emelkedés, a fővárosban 609 új lakást készült el, ez a háromszorosa az egy évvel korábbinak.
Az ingatlan.com szakembere megjegyezte, hogy a korábbi lakásépítési statisztikákból már látni lehetett, hogy nagy budapesti beruházások az idén javítják majd érdemben a statisztikát. Rámutatott arra is, hogy országos szinten az új lakások fele magányszemélyekhez volt köthető, a vállalkozások által épített lakások aránya így szintén 50 százalékos lett. Ez azt mutatja, hogy a családiház-építések továbbra is jelentős szerepet játszanak, de az értékesítési céllal épített lakások súlya egyre nagyobb.
Az ingatlan.com elemzése szerint az átadott új lakások robbanásszerű növekedése miatt idén összesen 20-25 ezer új lakás átadása várható a piacon, jelentős részük Budapesten és a nagyobb vidéki városokban.
Ezek a tényezők az erős kereslet mellett pedig az árak emelkedéséhez is hozzájárulnak.” Az ingatlan.com adatai szerint Budapesten az új lakások átlagos négyzetméterára május elején 715 ezer forint volt, ez pedig 10 százalékos drágulást jelent éves szinten a kínálati árakban.
A megyei jogú városokban az átlagos kínálati négyzetméterár 415 ezer forintot tett ki, ami 21 százalékos drágulásnak felel meg. Balogh László szerint kétségtelenül erős a kereslet az új lakások iránt, de az áremelkedéssel már nem minden vevőjelölt tud vagy akar lépést tartani.
Ráadásul a fejlesztőknek muszáj tartaniuk a tempót, mert a jelenlegi szabályozás szerint 2019 végén lejár a kedvezményes lakásépítési áfára vonatkozó határidő, ha addig nem lesz változás, akkor a 2020 után átadott lakásoknak jóval magasabb lehet az áfatartalma és ez a végső árat is megemelheti.