A fizetési szokások barométer elnevezésű felmérés keretében hat országban - Ausztria, Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország, Románia és Szlovákia - 1.200 vállalatot kérdeztek meg követeléskezelési jellemzőiről és a fizetési kockázatokról.
A tanulmány szerint a belföldi üzleti partnerek fizetési szokásainak értékelése Magyarországon a legrosszabb. A magyar vállalkozások háromnegyede ügyfeleit "rossznak" vagy "közepesnek" minősítette, ezzel a magyar cégek voltak a leginkább kritikusak valamennyi vizsgált ország közül. Az Atradius szerint ez abból eredhet, hogy itt a legnagyobb a különbség a fizetési határidők és a tényleges fizetési időpont között.
A kelet-közép-európai országok közül Románia mellett Magyarország rendelkezik a leghosszabb fizetési határidőkkel. Ugyanakkor Magyarország kivételével minden ország igazítja a hitelezési határidőket az ügyfelek gazdasági ágazatától és származási országától függően. A magyar vállalatok csak az esetek egyharmadában biztosítanak eltérő fizetési határidőket. (Együttműködési megállapodást írt alá az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) és az Opten Informatikai Kft. A megállapodás értelmében az Opten ingyen cég- és követelés nyilvántartási adatokat biztosít az IPOSZ tagszervezeteknek, és elérhetővé teszi számukra a törvénytárat is.)
A külföldiek nem panaszkodnak annyira
A felmérésbe bevont kelet-közép-európai vállalkozások között a késedelmes fizetés inkább szórványosan volt tapasztalható, semmint rendszeresen. A legrosszabb helyzetben Magyarország van, a cégek majdnem fele késedelmesen rendezi tartozásait. A tanulmány szerint a magyar vállalatok szkeptikusak a belföldi vállalkozások fizetési magatartásának jövőbeni javulását illetően.
A külföldi üzleti partnerek azonban a magyar vállalatok fizetési szokásait - a német cégekéhez hasonlóan - átlagosnak tartják.
A felmérés szerint a magyar vállalatok szélesebb körben használnak intézkedéseket annak érdekében, hogy megvédjék magukat a behajthatatlan követelésekkel szemben. A magyar cégek leginkább az "átvételkor fizetés" módszert alkalmazzák a védelem eszközeként. (Új csődtörvény megalkotását sürgette Molnár György, a Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesületének (FOE) elnöke.)