A bankok félnek a nagy hiteleket kérő vállalkozóktól

Súlyos kritika érte a kis- és középvállalkozások finanszírozásában érdekelt, valóságtól elrugaszkodott feltételeket teremtő bankokat a piaci szereplők panelbeszélgetésén - a II. Microhitel Symposium konferencián kedden, Budapesten.

A magyar kkv szektor hagyományosan súlyos tőkehiányos helyzetén súlyosbít a világgazdasági válság, melyen újabb és újabb kedvezményes forrás-eszközökkel igyekszik enyhíteni a mindenkori kormányzat. Varju László, az NFGM államtitkára a konferencián elmondta, hogy az élethosszig tartó tanulás és az összefogás segítheti a magyar kis és középvállalkozásokat a megerősödésben. Varju szerint általánossá válik, hogy a cégek elhalasztják a beruházásaikat, a fizetési nehézségekkel küzdő kkv-k száma nő, a források költsége szintén nő. Általános probléma a bankok részéről, hogy a kkv szektor finanszírozása drága, kockázata magas.

Enyhébb kritériumok

Az állami kezességvállalású vagy támogatott források feltételei közül soknak visszamenőlegesen is csökkentették a szigorát a gazdasági válság hatására. Csökkentették például a jelentkezési kritériumoknál a bevételek csökkenésére (régiótól függően 5-ről 10-25%-ra) vonatkozó előírásokat a GOP és KMOP programok esetében, de nem tudnak eltekinteni a tartozásmentes időszak kritériumától, mert el akarják kerülni, hogy a rossz hiteleket az állam finanszírozza. A beruházási pályázatoknál az árbevételi elvárás 1%-kal csökkent. Az intézkedések hatására a potenciális pályázói kör 15%-kal, azaz hatezer vállalkozással bővült.

Bátora László, a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy   a szektor hitelállományára jellemző adatok nem világosak. Az MNB adatai szerint a kkv hitelállomány csökkenése erősebb, míg a PSZÁF szerint a nagyvállalati hitelek állományát jellemzi erőteljesebb csökkenés. A hazai kkv-k 70-75%-a nem vesz igénybe hitelt, míg a fejlett országokban ez az arány csupán 15-20%. Ugyanakkor a vállalkozások 1%-a (jellemzően a nagyvállalatok) rendelkezik a hitelek 33%-ával. Ez azt is jelenti, hogy jól működő, jövőképpel rendelkező kkv-kat sem tartanak a bankok hitelképesnek. Az Új Magyarország mikrohitelprogram több elemét enyhítették múlt év ősze óta (emelt hitelösszeg, meghosszabbított futamidő). A program egyelőre nyolcszáznál kevesebb vállalkozót ért el, dinamikáját tekintve azonban robbanó tendenciát mutat, márciustól igazi slágertermékké vált. Céljuk a korábban nem finanszírozott cégek bankképessé tétele, és 8-10 ezer kisvállalkozás elérése.

Hitel csak ingatlanfedezettel

Nincs szinkronban a kis- és középvállalatok igényeivel a bankok szolgáltatása - hangzott el a Symposium piaci szereplőkből álló panelbeszélgetésén. Raskó György agrárközgazdász szerint a bankok ott vétik el az elsődleges hibát, hogy nem az embert tekintik ügyfélnek, hanem a vállalatot. Így fordulhat elő, hogy évtizedes múlttal, és ugyanannál a banknál egyszerre több sikeres vállalkozással jelen lévő ügyfél ugyanannyi eséllyel indul egy hiteligénynél, mint egy új ügyfél - jelentette ki Nagy Péter vállalkozó, a budapesti Pointer Pub tulajdonosa, aki elmondása szerint ugyanúgy csak ingatlan fedezet mellett kaphatott hitelt, mint bármely lakossági ügyfél.

Raskó György szerint a bankok elképesztő merevséggel ragaszkodnak a tárgyi eszközök értékeléséhez, amelyeket - hogy létrejöhessen az üzlet - néha bőven áron felül becsülnek meg. Félnek a vállalkozásukat csődbe vivő, nagy hitelösszegeket igénylő vállalkozóktól, ugyanakkor nem tartják nyilván, hogy ki rendelkezik sikeres vagy éppenséggel rendszeresen csődbe menő vállalkozásokkal. A kis, néhány milliós összegekhez pedig rendszerint nehezebb hozzájutni ma Magyarországon, mint több százmilliókhoz, pedig egy szerény keretek között működő családi vállalkozásnak évekre lendületet adhat egy kisebb összeg. Sajnos a bankokat továbbra is a nagy célok - hosszú távú, terjeszkedésről szóló üzleti tervek - érdeklik, és nem látják, mi mozgat egy vállalkozót, akit csupán egy biztonságos életet lehetővé tevő céget szeretne irányítani.

Magas kamatok

A beszélgetés résztvevői szerint a hazai bankoknak az angolszász bankrendszerben elterjedt, elsősorban az embert vizsgáló üzleti tisztesség kategóriájára kellene nagyobb figyelmet fordítaniuk, és a kkv szektort bankképessé tenni, hogy megerősödve kihúzhassa az országot a bajból, ám erre a jelenlegi átlagos 15-17%-os hitelkamatok alkalmatlanok. A magyar gazdasági teljesítmény és foglalkoztatás meghatározó részét a kkv szektor biztosítja. A szektor megerősödése hosszabb távon segítséget jelentene a multinacionális vállalatok teljesítményétől függő gazdasági szerkezet átalakításában - értettek egyet a panelbeszélgetés résztvevői.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo