Nem várnak nagy hatást a hitelprogramtól az elemzők

A piaci elemzők fellélegeztek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Hitel Programjának (NHP) múlt heti bejelentését követően, a pénzügyi stabilitást illetően ugyanis lényegesen mérsékeltebb negatív hatásai lehetnek, mint azt korábban várták. A programhoz csatlakozó vállalatok számára ugyanakkor hatalmas mértékű monetáris lazításnak felelhet meg, elvileg. Egyelőre azonban nehéz megítélni, hogy milyen mértékben élnek majd a bankok s rajtuk keresztül a kis- és középvállalatok ezzel a lehetőséggel.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vártnál kevésbé radikális MNB-program kedvező piaci fogadtatását jelzi, hogy jelentősen (350 bázispont alá) csökkent a londoni piacon a magyar szuverén törlesztéskockázat fedezetére szolgáló származékos befektetési konstrukciók árazása, amely a múlt hét elején még idei eddigi csúcspontján (épphogy 400 bázispont alatt) járt.

A vártnál kevésbé radikális Kép:PP archív

Olcsó hitellehetőség kisvállalkozásoknak!
Célzottan mikro-, kis- és középvállalkozásoknak kíván segíteni az MNB Növekedési Hitel Programja. A jegybank által a kereskedelmi bankok számára nulla százalék kamattal átadott 500 milliárd forintos forrást maximum 2 százalékos kamattal adhatják tovább a bankok a kkv-knak, 250 milliárdot új hitelként, 250 milliárdot pedig vállalati devizahitelek forintra váltására. Azért van némi bökkenő: a program mindössze 3 hónapig, június elejétől augusztus végéig tart,és az is kérdéses, mennyire lesz elfogadható a bankok számára a 2 százalékos marzs.
Rendkívül kedvező kamatfeltételek

A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai az MTI által közreadott elemzésükben kiemelték, hogy a magyar kis- és középvállalatoknak a hitelezésösztönző programban kijelölt 2 százalékos felső kamatküszöb „rendkívül kedvező” kamatkondíciót jelent. A magyar vállalkozások jelenleg 8 százalék körüli – a kis- és középvállalatok ennél is magasabb – piaci kamattal jutnak új bankhitelhez, vagyis az MNB hitelezésélénkítő programja által  megcélzott kis- és közepes méretű vállalkozások szempontjából a 2 százalékos felső kamathatár „masszív”, 6 százalékpontot meghaladó kamatcsökkentésnek felel meg.

Rendszeresen lesznek üzleti reggelik a jegybankban
A Magyar Nemzeti Bank épületében hétfőn lezajlott az első egyeztetés a jegybank vezetése és az első körben meghívott magyarországi nagybankok vezetői között az MNB növekedési hitelprogramjáról. A résztvevők megállapodtak abban, hogy a jövőben rendszeresek lesznek az üzleti reggelik az MNB és a nagybankok vezetői részvételével.
A jegybank honlapján közzétett tájékoztatás szerint az ülésen a pénzintézetek üdvözölték az együttműködést és a program meghirdetését. A tárgyaló felek megállapodtak abban, hogy a program még kidolgozásra váró részleteit együtt alakítják ki rendszeres egyeztetés keretein belül.
A jegybanki egyeztetés első fordulójára meghívott pénzintézeti vezetők a magyarországi bankrendszer vezető szereplői: Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Gyuris Dániel, az OTP Jelzálogbank elnök-vezérigazgatója, Patai Mihály, az UniCredit Bank Hungary elnök-vezérigazgatója, Rik Scheerlinck, a K&H vezérigazgatója, Spéder Zoltán, az FHB Jelzálogbank igazgatóságának elnöke, Surányi György, a CIB Bank igazgatóságának elnöke, Wiedner Heinz, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója, Zolnai György, a Budapest Bank elnök-vezérigazgatója és Urbán Zoltán, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgató-helyettese.
A közlemény szerint a Magyar Nemzeti Bank folytatni kívánja az egyeztetést a hitelprogramról, a továbbiakban konzultálni fog a szakosított pénzintézetekkel és a takarékszövetkezetekkel is.
A programban rejlő nyilvánvaló kihívás az a ház szakértői szerint, hogy a kedvezményes hiteleket a megfelelő vállalatok kapják, és így a bankok eszközállománya a kezdeményezés révén ne romoljon.

A bejelentett MNB-program ugyanakkor meglehetősen korlátozottnak tűnik; a csomagban szereplő 250 milliárd forintos kedvezményes hitelkeret a magyar kkv-szektor teljes adósságállományának mindössze 7 százaléka. Összességében így a kereskedelmi bankoknak nulla százalékos kamattal felajánlandó 250 milliárd forintos jegybanki likviditás – amelyet a bankok legfeljebb 2 százalékos kamattal folyósíthatnak tovább a vállalatoknak – nagymértékű kamatcsökkentést jelent csekély mennyiségű hitelre – fogalmaztak  a Morgan Stanley elemzői.

Legjobb esetben 0,1 százalékos növekedést hozhat a program

A BNP Paribas bankcsoport szakelemzői értékelésükben úgy fogalmaztak, hogy akik Matolcsy György MNB-elnöktől „az unortodox monetáris politikai eszköztár nagy páncélöklének bevetésé” várták, azok most nyilvánvalóan csalatkoztak. A ház szerint az MNB által bejelentett hitelezésösztönzési csomag összetétele nem volt sem meglepő, sem sokkoló, mivel az elhangzott tervek mindegyike már korábban is felmerült. Mindemellett a program mérete sem jelent komolyabb hitelkockázatot a jegybankra – és így Magyarországra mint szuverén adósra sem –, és a fornitárfolyamra sem gyakorol jelentős fenyegetést.

IPOSZ: a kis cégeket támogató kormányprogramra is szükség lenne
Jó elképzelésnek tartja a jegybankelnök által csütörtökön bejelentett növekedési hitelprogramot Németh László, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) elnöke, de fontosnak tartja, hogy az eljusson a mikrovállalkozásokhoz is. Különösen kedvezőnek tartja a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak biztosítandó 250 milliárd forintos refinanszírozási hitelkeretet, illetve azt, hogy a kereskedelmi bankok a forrásra maximum 2 százalékos kamatot számíthatnak fel, amit esetleg egy 0,5 százalékos garanciadíj növelhet. Szintén fontos lépésnek ítéli azt a további 250 milliárdos keretet, amelyből a kkv-knak devizahitel-kiváltó lehetőséget biztosítanak. Várják a Magyar Nemzeti Bank és a kereskedelmi bankok közötti egyeztetés kimenetelét, és bíznak abban, hogy a jegybank végigviszi elképzeléseit.
Az új forrás a gazdaságot akkor élénkítené igazán – hangsúlyozta az IPOSZ elnöke az MTI-nek adott nyilatkozatában –, ha a hazai tulajdonú cégek, főként a kisebbek, valóban hozzájuthatnak. A növekedési hitelprogram akkor éri el a célját, ha ehhez olyan kormányprogram is társul, ami megmozgatja a kis- és mikrovállalkozásokat, mert akkor az ott termelődő pénz visszakerül a hazai gazdaság vérkeringésébe, illetve a belső fogyasztói piacra. Németh László példaként kiemelte az építőipart, amely az élénküléssel jelentős számú mikro- és kisvállalkozásnak tudna munkát adni.
A BNP Paribas elemzői szerint ennek alapján valószínűtlen, hogy a tervezett intézkedések összességükben szignifikáns hatásokkal járnának, és ez valószínűleg igaz a gazdasági növekedésre is. A cég becslései alapján a 250 milliárd forintos olcsó hitelforrás – ha teljes mértékben lehívják – „a legjobb esetben” 0,1 százalékpontot adhat hozzá a magyar hazai össztermék (GDP) növekedési üteméhez.

A program sikere – a kereskedelmi bankok részvételi hajlandóságának mértékén túl – attól is függ majd, hogy élénkül-e a vállalati szektor hitelkereslete – vélik a  BNP Paribas elemzői. S jóllehet a bizonytalan globális növekedési kilátások is hozzájárultak ahhoz, hogy a magyar vállalatok vonakodnak a beruházásoktól, a magyar gazdaságpolitika „gyakori és váratlan” irányváltásai sem javítottak a helyzeten. A középtávú bizalom erősítéséhez és a magánszektorbeli beruházási kiadások ösztönzéséhez „égetően szükséges” lenne az is, hogy a politikai döntéshozók „meghonosítsák a stabilitás érzetét” a gazdaságpolitikában – fogalmaztak az elemzők.

Bod Péter Ákos: a tartalékok további felhasználása jelenthet csak kockázatot

A devizatartalékok szintje jelenleg biztonságosnak tekinthető – nyilatkozta Bod Péter Ákos a Gazdaság TV-nek. A Corvinus Egyetem egyetemi tanára ezen a területen csak abban az esetben lát kockázatokat, ha az elemzők úgy ítélik meg, hogy a tartalékok felhasználása további lépésekkel folytatódhat.

A program várható hatásait illetően ugyanakkor a professzor szerint sok még a kérdőjel. A 2008 óta folyamatosan zsugorodó vállalati hitelezés mind keresleti, mind kínálati oldalról erősen korlátozott volt. Azt, hogy az olcsó forrást igénybe veszik-e majd a cégek, illetve a bankok motiváltak lesznek-e a folyósításban a 2 százalékos marzs mellett, azt a bankok hitelkihelyezési dinamikájának alakulásában lehet majd látni.

 

 

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo