A Human Centrum Kft. 2012. harmadik negyedéves statisztikája szerint a kismamák kevesebb mint fele (40 százaléka) tud a szülés előtti munkakörében újra elhelyezkedni, sok esetben a magas százalék sikere a kölcsönbevevő partnerek rugalmassága, teljes munkaidő helyett részmunkaidő vagy a megszakítás nélküli munkarend helyett egyműszakos munkarend alkalmazása. Dénes Rajmund Roland, a cégcsoport egyik tulajdonosának, ügyvezetőjének, az MMOSZ kommunikációs alelnökének tapasztalatai szerint az esetleges sikertelenség okai a következők:
- megszűnt a cég vagy már megszűnt a szerződés a Partnerrel,
- leépítés, átszervezés miatt nem veszik vissza,
- közös megegyezés - más cégnél / munkakörben helyezkedett el a Munkavállaló,
- terhesség a második babával,
- gyermek betegsége miatt kért GYES meghosszabbítás,
- a GYES végéig tervezett otthon maradás, bölcsődei beszoktatás bizonytalansága.
Nyíri Ilona szerint a probléma túlmutat a „visszamenni - nem menni vissza” kérdésén. Véleménye szerint a kismamáknak már előzetesen érdemes lenne tájékozódni a munkaerőpiac és a munkáltató cég életében bekövetkezett változásokról, így egy általános felkészültség mellett reális képet is kapni a munkaerő-piaci kereslet-kínálat éppen aktuális helyzetéről. „Szakmai szemmel nézve a munkájukba visszatérni kívánó hölgyeknek nem csupán azt fontos pontosan tudni, hogyan szerencsés megfogalmazni magát a szándékot, hanem a többi között lényeges lenne olyan forgatókönyveket is kidolgozniuk, hogy miként lehet reagálni, ha másik állást ajánlanak számukra, mi van abban az esetben, ha elfogadják, illetve ha visszautasítják az új pozíciót, mi a helyzet a bérekkel, mi a szabadsággal?” – tette hozzá a LINDON Munkaerő-kölcsönző és Személyzeti Tanácsadó HR igazgatója.
„Eddigi tapasztalataink alapján a kölcsönzött alkalmazottak a fenti kérdésekkel előbb és könnyebben kopogtatnak a kölcsönző cég ajtaján, hisz a tényleges „fellépés” előtt számukra ez egy „főpróba”. Munkaerő-kölcsönző cégünk és azt gondolom valamennyi ilyen profillal rendelkező vállalkozás számára rendkívül fontos, hogy ilyen és hasonló esetekben is olyan semleges, de ugyanakkor eredményesen közreműködő szereplőként, már-már mediátorként tudjon megjelenni, amelynek keretében nem csak a munkavállaló igényeit, de a kölcsönbevevő partner cég érdekeit és elvárásait is szem előtt tartva, mindkét fél irányába korrekten jár el” – emelte ki Nyíri Ilona.
„Mindent megteszünk, hogy a hozzánk visszatérő kismamák ott és abban a pozícióban folytathassák a munka világát, ahol a gyermekvállalás előtt abbahagyták. Többnyire nem egyszerű a kérdés, hisz a Megbízóinkkal minden egyes visszatérő anyukáról külön-külön egyeztetnünk kell ahhoz, hogy az álláspontok és érdekek összehangolódjanak. Elsődleges célunk ezzel a kommunikációval, hogy megteremtsük a továbbfoglalkoztatás megvalósulásának alapfeltételeit. Munkaerő-kölcsönző cég vezetőjeként és az MMOSZ elnökeként egyaránt bízom abban, hogy a jövőben várható változások több lehetőséget és megoldó-kulcsot kínálnak majd a munkaerő-piacra visszatérők és a munkaerő-piacra munkavállalókat visszaváró cégek számára egyaránt.” - mondta Ottó Csaba, az MMOSZ elnöke.
Lehet másképpen is
A folyamatos változások közepette nem könnyű megtervezni, hogy hosszabb távra hány alkalmazottra lehet szüksége a vállalkozásnak, vagy aktuálisan hány ember fizetését bírja el a cég büdzséje. Érdemes számba venni azokat a konstrukciókat, amelyek révén talán megtalálható az optimális megoldás. A júliustól hatályos munka törvénykönyvében pedig új foglalkoztatási formák is megjelennek.