A kommunikációban jártasak tudják: az igazán jó társalgó és tárgyaló - hallgatni tud. Bár találóbb lenne, ha úgy fogalmaznánk: tud hallgatni. Vagyis tudatosan képes a másik mondandójára figyelni és bánni a csenddel. Ha úgy tennénk fel a kérdést, illik-e egy beszélgetés során a másik szavába vágni, félbeszakítani őt, a válaszunk valószínűleg „nem” lenne, pedig ennél a probléma egy picit árnyaltabb.
Először is érdemes a közbevágást és a félbeszakítást két különböző jelentéstartalommal felruháznunk, különösen, ha üzleti tárgyalásról van szó.
Közbevágás alatt azt értjük, amikor nem várjuk ki a másik mondandójának a végét, hanem úgy érezvén tudjuk mi lesz az, - jellemzően türelmetlenségünk okán -, a másik szavába vágva, akár egy ideig párhuzamosan beszélve vele, átvesszük tőle a szót. Az illemtankönyvek óvni szoktak minden társalgót és tárgyalót ettől a lépéstől, hiszen a figyelmes hallgatás, a másik fél iránti tisztelet jele. Olyan országokban pedig, mint Nagy-Britannia vagy Japán, a közbevágás rendkívül súlyos bárdolatlanságnak számít.
A közbevágás kevésbé tudatos, lehet oka a személyiség, kulturális szokások vagy csak az idő sürgetése, míg ezzel szemben a félbeszakításra érdemes tudatos gesztusként gondolnunk. Jellemzően akkor élünk vele, ha a másik fél által mondottakkal fenntartásaink vannak. Figyelemmel arra, hogy a félbeszakítás szintén nem tartozik az „illendő” társalgási eszköztárba, az üzleti életben erre a tényre a rutinos tárgyalók ügyesen építenek.
Egy tárgyalás sikerében komoly szerepet játszik az időfaktor, illetve az, hogy melyik fél „az idő ura”. Akinek hosszabb idő áll a rendelkezésére a megállapodás megkötésére, (vagy legalábbis ezt a képzetet tudja kelteni a másikban) előnyösebb helyzetbe kerülhet. Roger Dawson tárgyalási stratéga írja: „az engedmények 80 százalékát a tárgyalási idő utolsó 20 százalékában teszik meg a partnerek”. Ezért, ha az „idő uraként” ügyesen húzza az időt valaki, számára előnyösebb megállapodásra (kevesebb, illetve kisebb mértékű engedmények megtételére) számíthat.
Ilyenkor az időhúzó partner arra számít, hogy leszünk annyira udvariasak és nem szakítjuk félbe a szakérőt (hozzászólót), illetve nem kérjük meg arra, hogy a lényegre, illetve a korábban adott szakértői véleménytől eltérő, vagy abból kimaradt ismeretekre szorítkozzon.
Ha feszélyezne bennünket a félbeszakítás, mint „tárgyalási fogás” használata, gondoljunk rá úgy, mint ismeretszerzésünk hatékony lezárására. A félbeszakítás ebben az esetben tehát, a jól felfogott üzleti érdekeinket védi.
Amire figyeljünk, ha úgy döntünk, félbeszakítjuk partnerünket:
- Ne közbevágjunk, várjunk ki egy természetes szünetet, és akkor jelezzük, hogy léphetünk a következő pontra.
- A jelzésünk legyen tapintatos, ám roppant határozott. (Érdemes azzal kezdenünk, hogy megköszönjük a tájékoztatását és elismerjük a hozzászóló szakmai hozzáértését.)
- Ne feszélyezzük magunkat, ha egy tárgyalás során többször is kell élnünk a megszakítás eszközével. (Inkább akkor fogjunk gyanút, ha csak egyszer van rá szükség, mert akkor másik időhúzó stratégia áldozatai lehetünk.)
dr. Erdős Zsuzsanna üzleti etikett tanácsadó és coach www.erdosetikett.hu