A nem megfelelő helyen való munkavégzés mind mentálisan, mind fizikailag megterhelő – nézzük, milyen jellemzők hatnak negatívan a tevékenységünkre!
Négy dolog, ami megnehezítheti az irodai munkavégzést
Amikor reggelente besétálunk a munkahelyünkre, vagy délután becsukjuk magunk mögött az ajtót, talán nem is gondoljunk, mennyiféle tényező játszott közre abban, hogyan éreztük magunkat. A munkahelyi környezet nagyban kihathat a közérzetünkre, fókuszáltságunkra, fizikai állapotunkra, hatékonyságunkra. Nézzük, melyek azok a körülmények, amelyek negatívan befolyásolhatják az említett tényezőket.
Kényelmetlen munkaállomás
Fájó háttal, sajgó nyakkal a munkánkra koncentrálni lehetetlen vállalkozás, éppen ezért a nem megfelelő székek és asztalok nagyban ronthatják a munkakedvet és hatékonyságot. Az ergonomikus ülőalkalmatosságok, az állítható magasságú asztalok nagyon fontos részei egy komfortos irodának, hiszen támogatják az egészséges tartást.
Emellett a jó fényviszonyok sem elhanyagolhatóak: a sötét helyiség, a nem megfelelő erősségű vagy minőségű fény károsítja a látást, valamint nehezíti a koncentrációt. Az iroda berendezése során ezért figyeljünk arra, hova helyezzük a bútorokat, milyen szögben érkezik a fény, illetve ügyeljünk a minőségi égők beszerzésére. A fókuszálást a hideg fények segítik, míg a pihenést, ellazulást a meleg fényű lámpák támogatják. Igyekezzünk mobilis, állítható bútorokat beszerezni, amelyek ergonomikus kialakításukkal a testi, lelki igényeket is kielégítik.
Nem megfelelő technikai háttér
Az irodai munkában rengeteg stresszt, komoly fennakadást és igazi bosszúságot tud okozni, ha a technikai háttérrel probléma adódik. A lassú internetkapcsolat, a problémás belső levelezés, a nem megfelelő asztali gépek mind hátráltatják a hatékony munkavégzést. Amellett, hogy megbízható szolgáltatót választunk, fordítsunk figyelmet arra, hogy beszerezzük a megfelelő típusú és minőségű eszközöket: a koax kábelek, a szükséges csatlakozók, vezetékek mindig legyenek könnyen, gyorsan pótolhatóak, hogy a munka zavartalanul működjön.
Emellett ellenőrizzük vagy ellenőriztessük a minőséget, de érdemes biztosítani bármikor elérhető szakembereket is, akik gyorsan orvosolhatják a felmerülő problémákat. Az azért is fontos, mert az irodai munkában már egy-két óra fennakadás is problémás, és akár egy egész heti munkafolyamatot is megnehezíthet.
Kevéssé inspiráló közeg
Amennyiben irodai munkát végzünk, a napjaink nagy részét a munkahelyen töltjük, ahol a koncentrált munkavégzés mellett a feltöltődésre, a csapatmunkára, a kreatív ötletelésre is szükségünk van. Éppen emiatt lényeges, hogy az iroda ne csupán egy steril, közömbös teret jelentsen a dolgozók számára. A nem megfelelően megválasztott színek, a szűk terek nem adnak lehetőséget a szellemi felfrissülésre, a közösségi életre vagy épp egy-egy probléma más nézőpontból való mérlegelésére.
Ügyeljünk arra, hogy különböző színeket használjuk az eltérő funkciójú helyiségekben! A halvány pasztellárnyalatokat – világos zöld, kék, halványsárga – részesítsük előnyben a koncentrált munkát kívánó terekben, míg a közösségi helyiségekben, a csapatmunka helyszínein választhatunk melegebb és élénkebb színeket, mint a narancssárga vagy a napsárga. Néhány olyan személyes tárgyat is elhelyezhetünk az irodában, ami nem hivalkodó, nem túlzó a munkahelyi környezetben, de segít abban, hogy magunkénak érezzük a helyet és szívesen töltsünk ott időt.
Rossz minőségű levegő, nem megfelelő hőmérséklet
Vacogva gondolkodni, vagy kánikulában problémát megoldani: egyik sem könnyű feladat, és olyan plusz kihívásokat hoz magával, amelyekkel elveszi a fókuszt a valódi feladatról. Nincs rosszabb egy hideg irodánál, ahol teljesen elvész a motiváció, mert egyszerűen rossz közérzetet teremt már csak beülni is a falai közé. De hasonló a helyzet akkor is, ha az irodai melegben már levegőhöz jutni is nehéz.
A munkahelyi környezet komfortosságához ezért nagyban hozzájárul a megfelelő fűtési-hűtési rendszer, valamint a rendszeres szellőztetés, illetve téli időszakban az esetleges páramentesítés. Gondoskodjunk az ehhez szükséges berendezésekről, hiszen beszerzésük idővel biztosan megtérül a munkaerő hatékonyságát, valamint az iroda fizikai állapotát tekintve egyaránt.
Gondolkodjunk hosszú távon!
A hatékony munkavégzés és a motiváltság számos tényező függvénye, amelyeket érdemes mind biztosítani az iroda kialakításánál, mivel megalapozzák a minőségi emberi és technikai folyamatokat. A komfortos környezet mind a mentális, mind a fizikai körülményeket magában foglalja: így a koax kábelektől az ergonomikus bútorokon át a gondosan kialakított közösségi terekig minden aprónak tűnő, de annál jelentősebb tényezővel hozzájárulhatunk dolgozóink és cégünk sikeréhez. A befektetés mindenképpen hosszú távú ebben az esetben, hiszen a koncentrált munkahelyi tevékenység nemcsak a hangulatra, de a profitra is pozitív hatást gyakorol.