Ha létezik a könyvelői szakmában „szezon”, akkor a májusi éves zárás mellett bizonyosan a december 20. előtti hetek tartoznak ide, tehát a könyvelővel való egyeztetés előtt érdemes legalább az alapvető fogalmakkal és a megoldásra váró problémával képbe kerülni – ebben szeretnék segíteni. (Nem csak adózási teendők várnak a vállalkozások vezetőire év végén! Íme 14 dolog, amit érdemes még az ünnepek előtt megtenni.)
A jövő évre vonatkozó adózási szabályokról, a módosításokról és a szabályokban rejlő lehetőségekről már ejtettünk szót, ezekkel kapcsolatban nemcsak a döntést kell meghozni, hanem a megfelelő nyomtatványt is be kell küldeni az adóhivatalnak legkésőbb 20-án.
Befizetési határidők
December 20-án egyrészt be kell fizetni olyan adókat, amelyeket egy átlagos hónap 20. napjáig a rendszeres havi adófizetőknek szokás, például az áfá-t, a társasági adó havi előlegét vagy a kulturális adót. Azon cégek, amelyekre ez vonatkozik, az év ezt megelőző hónapjaiban is fizettek ilyen címen adókat, tehát nem ezek okozzák a gondot, bár nyilván időt és figyelmet igényelnek, és nem utolsó sorban megterhelő anyagi vonzatuk is van.
A problémát a december 20-i „feltöltési kötelezettség”, vagy más néven „adóelőleg-kiegészítési kötelezettség” jelenti.
- Társasági adó: ha a cég előző évi bevétele elérte a 100 millió forintot ((kivéve: közhasznú nonprofit gazdasági társaság, alapítvány, egyesület, stb.);
- Iparűzési adó: ha a cégnek a társasági adóval kapcsolatban feltöltési kötelezettsége van;azokra a társaságokra vonatkozik a feltöltési kötelezettség, amelyik vállalkozót a társasági adó feltöltési kötelezettség is terheli. Ebben az esetben is hasonlóan kell eljárni, mint a társasági adónál, az adót a várható adó összegére kell kiegészíteni, de itt is figyelembe kell venni az év közben már megfizetett előlegeket (március 15. és szeptember 15.) A feltöltési kötelezettség összegét be kell vallani, valamint meg is kell fizetni. Az iparűzési adó feltöltési kötelezettség nyomtatványa itt elérhető.
- EVA: az adóalany az adóév első három negyedévére negyedévenként adóelőleget fizet. Év végén az eva-s adózót is terheli a feltöltési kötelezettség, ami azt jelenti, hogy a várható éves adó összegére ki kell egészíteni a már befizetett előlegeket. Ennél az adónemnél is a várható adó 100%-ra kell a feltöltést teljesíteni. Bár ennél az adónemnél a feltöltési kötelezettséghez nem társul bevallási kötelezettség, mégis nagyon fontos fizetési határidő a december 20-a.
- Innovációs járulék: az innovációs járulék feltöltési kötelezettség 2012. december 1-től hatályos szabályozás. Ennek értelmében erre az adónemre is vonatkozik a december 20-i feltöltési kötelezettség, ami fizetési és bevallási kötelezettséget is jelent. A fizetési kötelezettség meghatározásánál figyelemmel kell lenni az adóévben már megfizetett előlegek összegére is. Az innovációs járulék előleg fizetési kötelezettség annyiból tér el az egyéb adónemektől, hogy ennél az adónemnél az adóévre fizetendő utolsó negyedéves előleget, melynek a fizetési határideje január 20-a lenne, már most, december 20-val ki kell fizetni. Az innovációs járulék feltöltési kötelezettségének összegét a 1301-es nyomtatványon kell bevallani.
Cégvezetői szemmel nézve ez az adótörvények egyik legkevésbé „felhasználóbarát” rendelkezése: a cégnek december 20-ig meg kell becsülnie a teljes évre vonatkozó könyvelési adatait, ezek alapján ki kell számolnia a teljes éves adót – és ennek az összegnek december 20-án ott kell lennie befizetve az adóhivatalnál előlegként. Ha az év során a cég már fizetett adóelőleg(ek)et, akkor ezek természetesen beszámítanak, ilyenkor a már befizetett előlegek összegét ki kell egészíteni, azaz „fel kell tölteni” a teljes évi becsült adó összegére.
Mi a gond a „feltöltési kötelezettség” kiszámolásával?
A legnagyobb probléma az, hogy a feltöltési kötelezettség kiszámításához az adatok egy részét meg kell becsülni, és a könyvelő – bár lehet jószándékú, eszes és szorgalmas – nem rendelkezik annyi információval a cég jövőjére vonatkozóan, mint a cégvezető. Még akkor sem, ha csak 1-2 hónap vagy néhány hét eseményeinek előrejelzéséről van szó.
Miért nehéz az adatok pontos megbecslése?
Az egyik nehézséget az jelenti, hogy vannak olyan könyvelési tételek, amelyek kifejezetten az év végével kapcsolatosak. Egy teljes év lekönyvelése tehát nemcsak abból áll, hogy a könyvelő sorban minden hónap anyagát lekönyveli a számítógépebe. Az „év végi zárás” ráadásul olyan – általam haladó könyvelési trükknek nevezett – könyvelési tételeket takar, amelyeket nem egyszerű megérteni, pedig a kiszámításukhoz szükség van a cégvezető információira. Ilyen például az időbeli elhatárolás.
Aki november végén, december elején veszi elő a problémát, annak általában október végéig van meg a könyvelése, tehát november és december hónapokat kell megbecsülnie.
Legrosszabb a helyzet a „későn ébredő” cégvezetők esetén, akik december 18-án kapnak észbe. A könyvelőirodák ilyenkor a legterheltebbek, ezért velük könnyen megeshet, hogy a kapkodásban elvész információ, és pontatlanok lesznek a számítások.
Tehát cégvezetőként kérem értsük meg, hogy előre kell gondolkodnunk, értsük meg, milyen adatokat kér a könyvelő, és szánjunk rá elegendő időt ezek megbeszélésére – mivel mindez a cég zsebére megy!
Matovics Klára közgazdász, tréner www.megertesakonyvelesrol.hu