"Nálunk? Szerintem a főnökök lopnak!"

Megrendült a bizalom a vállalatok tisztaságában és integritásában. A magyarok szerint ennek legfőbb okai a vezetők javadalmazási rendszere, a szabályozás hiánya és a felsővezetés hozzáállása. Az Ernst & Young 2009-es Visszaélésekkel foglalkozó felmérése, melyet 22 európai ország nagyvállalatainak több mint 2200 munkatársa töltött ki, rámutat, hogy a válság előrehaladtával egész Európában aggasztó tendenciák mutatkoznak az üzleti etika megítélése terén. A felmérés magyar eredményei 105 munkavállaló válaszai alapján állnak össze.

Magyarországon a válaszadók kevesebb, mint 40 százaléka gondolja úgy, hogy vállalata mentes a visszaélésektől. Ezért az eredményért leginkább a felsővezetést okolják. Úgy látják, hogy a követendő példamutatás helyett sokkal inkább a probléma egyik forrását jelentik.

Megrendült bizalom

Európa szerte borúlátó a vállalati szféra. A válaszadók majdnem fele (44%) állítja, hogy cégüknél a vállalati visszaélések elleni harc csökkent, vagy nem növekedett. Az európai válaszadók több, mint fele, míg hazánkban kétharmada számít a vállalati visszaélések növekedésére a következő néhány év során. Ez a második legrosszabb érték az európai országok között.

Ám míg Európában ezt a tendenciát a válsággal és az üzleti környezet változásával indokolják, hazánkban a legnagyobb gondnak a felsővezetők hozzáállását és megítélését tartják. A vállalati csalások számának lehetséges emelkedését a kompenzációk és bónuszok megtartásával (55%, Európa 23%), a vezetőség saját felelősségének elmulasztásával (45%, Európa 31%) és a menedzsmentre nehezedő nyomással (35%, Európa 29%), valamint az elégtelen vállalati szabályozási környezettel (35%, Európa 29%) magyarázzák.

„Az Ernst & Young 1999 óta végzi el és publikálja a visszaélésekkel foglalkozó felmérését. A vállalati visszaélések és az üzleti etika területén egész Európában romlik a helyzet. Ennek ellenére a válaszadók megítélése szerint a vállalatok mintegy felének részéről eddig nem került sor hathatós intézkedésekre" - mondja Havas István, az Ernst & Young vezérigazgatója.

Ezt a képet tovább árnyalja, hogy Magyarországon csupán a megkérdezettek 15 százaléka (Európa 24%) bízik a vállalati felsővezetés mindenkori, körülményektől független, személyes integritásában. Mi több, 60 százalékuk (Európa 24%) szerint ez a csoport a visszaélések legfőbb kockázati tényezője. Ezt alátámasztva itthon a válaszadók gyakorlatilag egyhangúan (97%, Európa 70%) állítják, vállalatuknál a menedzsment nehéz időkben hajlamos kiskapukat keresni és nem követni a hivatalos utakat.

Azok körében akik úgy gondolják, vállalatuk mentes a visszaélésektől, a kedvező helyzetet inkább a megfelelő szabályozásnak (79%) tulajdonítják, semmint a vezetők által megteremtett transzparens és etikus vállalati kultúrának (17%).

Magyarországon 21% véli úgy, hogy a megvesztegetés megengedhető válságos időkben egy-egy üzlet elnyerése érdekében, míg 6% szerint a vállalat pénzügyi teljesítményéről szóló adatok torzítása szintén elfogadható cselekedetnek számít a gazdasági nehézségek áthidalásához.

„Magyarországon is - akár csak Európa szerte - sajnálatos módon nő a tolerancia az etikátlan és törvénytelen üzleti gyakorlattal szemben válság idején. A vezetőségre ilyenkor megnövekedett nyomás nehezedik. Egyrészt azért, hogy megőrizzék vállalatuk stabilitását, másrészt, hogy elérjék kitűzött pénzügyi céljaikat" - mondja Biró Ferenc, az Ernst & Young Visszaélési-kockázatkezelési Szolgáltatások vezetője.

Visszaélések megelőzése

A vállalati csalások elleni harcban a magyar válaszadók az európai átlaghoz képest is kiemelt szerepet tulajdonítanak a belső és külső ellenőrzésnek, ám pl. kisebb jelentőségűnek tartják a konkrétan erre szolgáló etikai forródrótokat. A költségek és kiadások alapos vizsgálatát és a vállalati magatartási irányelvek kialakítását itthon és Európa szerte fontos eszköznek tartják.

A vezetőségben megingott bizalom következtében az alkalmazottak a jogszabályalkotókhoz és hatóságokhoz fordulnának védelemért és szigorúbb szabályozásért. A magyar válaszadók az európai átlaghoz képest is sürgetőbbnek látják a hatóságok határozottabb fellépését, és a szabályok szigorúbb betartatását, valamint azok be nem tartásának szankcionálását. Ugyancsak markáns egyetértés mutatkozik azzal a nézettel, hogy a felsővezetőket terhelje személyes felelősség a gondjaikra bízott vállalatnál elkövetett visszaélésekért.

„Nem tárul hízelgő kép a vállalatvezetők felé az eléjük tartott tükörből. Azt kell lássák, hogy a visszaélések növekedésének megakadályozására jobb belső szabályzatokra és eljárásokra, valamint fokozottabb ellenőrzésre van szükség. Ugyanakkor fontos megérteniük, hogy az etikus vállalati kultúra kialakítása és a szabályozási környezet megteremtése az ő feladatuk és felelősségük, mely nélkül nem lehetséges a megrendült bizalom visszaállítása" - összegzi Havas István.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo