A múlt év végén láttak napvilágot a valós idejű számlaadat-szolgáltatást érintő módosításokra vonatkozó előzetes információk, ehhez kapcsolódóan pedig 2019. február 6-án már elérhetővé vált az első körös módosítási tervezet az Online Számla oldalon. Ennek alapján 2018 végével megszűnt az eddigi 1.0 verziószámú XML séma támogatása, ebben a formátumban csak 2019. április végéig teljesíthető az adatszolgáltatás.
„Az új 1.1-es séma verzió olyan kisebb mértékű és tervezett módosításokat tartalmaz, mint az árfolyamok és az áfaérték szerinti összesítő kötelező szintű jelentése, a 2010 előtti dátumok alkalmazásának kizárása vagy a mennyiségi egységek standardizálása. Ez utóbbi egyértelmű példája annak, hogy a rendszer érettségének előrehaladásával, a valós idejű adatszolgáltatás teljesítése mellett egyre inkább figyelmet fog kapni az adatminőség javítására való törekvés” – mondta el Sík Richárd, a Deloitte adóosztályának menedzsere.
Ennek kiadásával egy időben maga az Online Számla rendszer is frissült, így a jelenlegi 1.5-ös programverzióban elérhetővé váltak a Használati statisztika és a Fejlesztői napló funkciók, megjelent a szűrési lehetőség hibás adatszolgáltatásokra, illetve az aktualitások Atom feed-en keresztül is követhetővé váltak. A kényelmi funkciók jelentős része azt a célt szolgálja, hogy a tervezett technikai változtatások követhetők és minél egyszerűbben implementálhatók legyenek. Szintén ezt a célt szolgálja a tervezett 1.6-os programverzió is, melyben elérhető lenne a NAV-nak elküldött adatcsomagok 5 napon belüli utólagos lekérdezése az Online Számla felületről.
Emellett hamarosan publikálják az 1.2-es XML sémát is, amely várhatóan kiterjedt változtatásokat tartalmaz majd elsődlegesen a módosító számlák kezelése kapcsán. A NAV közleménye mindezek mellett említést tesz a 2019 második felében várható 1.3-as verzióról is, amely tervezetten további biztonsági változtatásokat fog tartalmazni, és egységesen leváltja majd a korábbi sémaverziókat, ezáltal újabb lépéskényszer elé állítva az adózókat.
„2019 áprilisáig tehát mindenképp módosítást és fejlesztői munkát igényel a szabályszerű jelentéstétel megváltozó követelményeihez való alkalmazkodás, ennek pontos módjáról azonban a kötelezettek az ismertetett szempontok alapján maguk dönthetnek. A jelentéstételhez külső eszközt használó adózóknak pedig mindenképp érdemes annak fejlesztőjével egyeztetniük” – tette hozzá Schütt Attila, a Deloitte adóosztályának menedzsere.