Mozgóárusítás csak a kereskedő üzlete szerinti település közigazgatási területén belül, a közterület tulajdonosának hozzájárulása és a termékre vonatkozó hatósági engedélyek birtokában, valamint a kereskedő nevének és székhelyének, továbbá az üzlet nevének és címének feltüntetésével végezhető. Mozgóárusítás keretében csak a kereskedő üzletében a működési engedélyben foglaltak szerint forgalmazott termék árusítható. A kereskedő az üzleti homlokzatával érintkező közterületen közterület-használati engedély birtokában, ideiglenesen vagy idényjelleggel árusíthatja a működési engedélyben meghatározott termékkört.
A mozgóbolt nyitási kérelemmel kapcsolatban az ügyintézés jogszabályban meghatározott határideje a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 33. § (1) bekezdése alapján 30 nap. A (7) bekezdés alapján az ügyintézési határidőt indokolt esetben egy alkalommal legfeljebb 30 nappal az eljáró hatóság vezetője meghosszabbíthatja.
Hiánypótlás a gyakorlatban
Amennyiben a kérelmet nem utasítják el érdemi vizsgálat nélkül (például mert nem az illetékes hatósághoz került benyújtása, vagy lehetetlen célra irányul), az ügyintéző a kérelem megérkezését követően haladéktalanul ellenőrzi, hogy az megfelel-e az előírás szerinti tartalmi követelményeknek, illetőleg a jogszabályban meghatározott szükséges mellékleteket csatolták-e.
Ha a kérelmet hiányosan nyújtotta be, az eljáró hatóság a kérelem beérkezésétől számított 8 napon belül - megfelelő határidő megjelölése és a mulasztás jogkövetkezményeire történő figyelmeztetés mellett - hiánypótlásra hívja fel a kérelmezőt. A hiánypótlási felhívásban foglaltak nem teljesítése, vagy nem kellő időben történő teljesítése esetén a hatóság az eljárást megszüntetheti. A megszüntetésről az ügyintéző értesíti a kérelmezőt.
Legyünk képben!
Külön kérelemben kérhető, hogy a kérelem beérkezésétől számított 5 napon belül a hatóság az ügyfelet értesítse az ügy iktatási számáról, az eljárás megindításának napjáról, az ügyintézési határidőről, ügyintézőjéről és az ügyintéző hivatali elérhetőségéről. Azt is kérheti írásban az eljáró hatóságtól, hogy az más hatóságtól szerezze be az általa megjelölt adatra vonatkozó igazolásokat. Ha az igazolásokat az eljáró hatóság szerzi be, az ehhez szükséges illeték vagy igazgatási szolgáltatási díj megfizetése iránti kötelezettségét az ügyfél az eljáró hatóságnál teljesíti.
A szakhatósági hozzájárulásokat a jegyző szerzi be. A szakhatóság eljárására irányadó ügyintézési határidő - ha jogszabály másként nem rendelkezik - 15 nap. Indokolt esetben a szakhatóság vezetője e határidőt egy alkalommal további 15 nappal meghosszabbíthatja, és erről az ügyfelet és a megkereső hatóságot értesíti.
Elutasítás vagy hozzájárulás
A szakhatóság hozzájárulását, a hozzájárulása megtagadását, az egyedi szakhatósági előírást vagy feltételt, valamint ezek indokolását az ügyben érdemi döntésre jogosult hatóság - a közreműködő szakhatóság megnevezésével - határozatába foglalja. A szakhatósági állásfoglalás ellen külön fellebbezésnek nincs helye, az ügyfél a határozat ellen irányuló fellebbezés keretében gyakorolhatja az ezzel kapcsolatos jogorvoslati jogát a határozat közlésétől számított 15 napon belül.
Ha minden szakhatósági engedély megérkezett és minden feltétel adott, akkor sor kerül a működési engedély elkészítésére. A hatóság a kérelmet elbírálja, és döntését határozatba foglalja. A határozatot ezt követően kézbesítik az ügyfélnek, vagy lehetőséget biztosítanak a kérelmezőnek a határozat személyes átvételére. A fellebbezésre, a felülvizsgálatra, az újrafelvételi és a méltányossági kérelemre a továbbiakban az általános szabályok irányadók.