A jövő évi költségvetés 3,1 százalékos gazdasági növekedéssel és 2,4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal számolt; az államadósság GDP-hez viszonyított aránya tovább mérséklődik - ismertette Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden a Parlamentben, mielőtt Gulyás Gergelynek az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökének átnyújtotta a törvény tervezetét. Az Országgyűlés június 13-án fogadhatja el a jövő évi költségvetést, amelynek általános vitája május 10-én kezdődik a Házban.
Varga Mihály megerősítette, hogy az alapvető élelmiszerek közül öt százalékra csökken a tej, a tojás és a baromfihús áfája. (Ami komoly kérdéseket vet fel.) Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentése mellett az éttermi szolgáltatások áfája és az internetszolgáltatások díjának áfatartama is 27 százalékról 18 százalékra csökken.
A Magyar Pékszövetség azt kéri, hogy kenyérre és a pékárura is a kedvezményes áfakulcs vonatkozzon. A szövetség több mint két éve már kezdeményezte a különböző minisztériumoknál, hogy csökkentsék a sütőipari termékek áfakulcsát. Álláspontjuk szerint az alapvető élelmiszerek rangsorában a legelső helyen a kenyér szerepel. A szövetség azzal érvel: amellett, hogy az áfacsökkentés a feketegazdaság elleni fellépésnek is hathatós eszköze, az alacsonyabb áfa a fogyasztás növekedésére is hatással lenne, ezzel párhuzamosan a termelés is növekedne az ágazatban.
(A tejtermelők demonstrációja nemrégiben ráirányította a figyelmet, hogy mekkora gondot jelent az áfacsalások rendszere a magyar élelmiszeriparban. nemcsak a tej és tejtermékek körül van baj ugyanis: gyümölcspiacról vészjósló hírek érkeznek, a tojáspiac is megzápulóban van. Felmérések szerint az összes áfa negyede landol az adócsalók zsebében.)