Már lekötötték az összes a 2007-2013-as időszakban a vállalkozások számára rendelkezésre álló uniós forrást. A következő 2014-2020-as ciklus új pályázatai várhatóan októberben jelenhetnek meg, de a kormány saját felelősségére addig is megnyithat pár forrást – értesült a Napi Gazdaság. (A célokról és változásokról Cséfalvay Zoltán államtitkár beszélt korábban a Piac & Profitnak.)
Bár a cégek számára elérhető forrásokat már mind lekötötték, előfordulhat, hogy az elállásokból, illetve a meg nem valósult pályázatokból visszacsorgó forrásokból új kiírások jelennek meg - közölte a Miniszterelnökség. Ugyanakkor ennek esélyét csökkenti, hogy a túlvállalások és a tartaléklisták miatt minden esetlegesen felszabaduló forrás gyors felhasználása már így biztosítva van - akár újabb kiírások hiányában is.
Az előző uniós ciklusban összesen (a mezőgazdasági támogatásokat is hozzászámolva) mintegy 10 ezer milliárd forintnál is több pénz áramlott a magyar gazdaságba. Ennek jelentős részét, több mint 3500 milliárd forintot csak az elmúlt két évben sikerült lekötni, a kifizetések pedig még az idén is tartanak.
A jelenlegi uniós ciklusban összesen 7 Operatív Programban nyílnak meg pályázatok, a keretösszeg összesen 7480 milliárd forint lesz, erre még rárakódik a vidékfejlesztési és a területalapú támogatásokból származó pénz. Ennek mintegy 15 százaléka 1200 milliárd forint a kkv-k fejlesztésére fordítódik. Ám általános vállalkozásfejlesztés helyett célzott támogatási politika valósul meg. (Fontos újdonság lehet, hogy egymillió eurós (mintegy 300 millió forintos) értékhatárig csak normatív feltételekhez kötnék a források odaítélését.)
„A korábbi évekkel ellentétben nagyobb szerepet kapnak az olyan pénzügyi eszközök, mint a kedvezményes hitellehetőségek a kkv-k támogatásában, így várhatóan több hazai vállalkozás élhet majd a lehetőséggel. Lesznek természetesen vissza nem térítendő források is, amelyek elsősorban a fiatal vállalkozók, a szabad vállalkozási zónákban tevékenykedők, illetve a beszállítók fejlődését segítik majd. Ebben a ciklusban kiemelten kezeljük az autóipari beszállítókat, a gyógyszeripart illetve az innovatív cégeket” – emelte ki korábban Cséfalvay Zoltán az NGM államtitkára.