Szerződésmódosítás közös megegyezéssel
Általános szabály, hogy a szerződő felek közös megegyezéssel módosíthatják szerződésük tartalmát, így megváltoztathatják a szerződésből származó jogaikat és kötelezettségeiket is. A szerződés módosítására ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint a szerződés megkötésére. Ez például azt jelenti, hogy ha a szerződést jogszabály vagy a felek megegyezése alapján meghatározott formában kell megkötni, akkor a szerződés módosítása is csak ebben a formában érvényes. Így az írásbeli formához kötött szerződés írásbeli megállapodással módosítható. A szerződésnek a módosítással nem érintett része változatlan marad. A módosítás után a szerződést biztosító kezesség és zálogjog is fennmarad, viszont a kezes és a zálogkötelezett helyzete csak akkor válhat terhesebbé, ha ehhez ők is hozzájárulnak.
Egyoldalúan, tehát a másik fél beleegyezése nélkül csak kivételes esetben van lehetőség szerződésmódosításra. A szerződés tartalmát valamelyik fél egyoldalúan akkor módosíthatja, ha ezt a szerződésben kikötötték, vagy ha erre jogszabály feljogosítja. Például ilyen eset, ha a szerződés vagy jogszabály megengedi, hogy fél a pénztartozásra fizetendő kamatot meghatározott feltételek mellett egyoldalúan változtassa.
A bíróság általi szerződésmódosítás esetén nem a felek konszenzusáról van szó, hanem megegyezés hiányában az egyik szerződő fél által indított peres eljárásról. A szerződés bírósági módosítását csak olyan szerződés esetén lehet kérni, amely a felek között tartós jogviszonyt jelent. Tehát eseti jellegű szerződések esetén a bírósági szerződésmódosítás nem lehetséges.
A bírósági módosítás feltétele, hogy a felek tartós viszonyában a szerződés megkötését követően olyan körülmény állt elő, melynek következtében a szerződés változatlan feltételek melletti teljesítése a fél lényeges jogi érdekét sértené. Ilyen eset lehet például, a gazdasági körülmények előre nem látható és nem kalkulálható, nagymértékű változása, például az előre nem látható nagymértékű infláció.
További feltétele a bíróság általi szerződésmódosításnak, hogy a körülmények megváltozásának lehetősége a szerződés megkötésének időpontjában nem volt előre látható. Feltétel az is, hogy a körülmények megváltozását nem a fél idézte elő, és a körülmények változása nem tartozik rendes üzleti kockázat körébe.
A bírósági szerződésmódosítás egyéb esetei
A Polgári Törvénykönyv más esetekben is lehetővé teszi, hogy a bíróság a szerződés tartalmát alakítsa. Erre kerülhet sor abban az esetben, ha az érvénytelen szerződést a bíróság úgy teszi utólag érvényessé, hogy az érvénytelenség okát kiküszöböli. Például ilyen eset, ha a felek szolgáltatásainak értéke közötti feltűnő aránytalanságot a bíróság az ellenérték módosításával megszünteti.
Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda