Miért fontos egy cégnek a vállalatirányítási rendszer fejlesztése? 2. rész

A legfontosabb dolog egy vállalat sikeréhez, a stratégiai gondolkodásmód. Ezen gondolkodásmód alapján kell megtervezni az üzletfejlesztési irányokat, mind az informatika, a kontrolling, az üzleti folyamatok és a szervezeti struktúra vonatkozásában is. A dinamikus fejlődési ütem megtartása érdekében már az éves büdzsé tervezésekor – a nagyvállalatokhoz hasonlóan – 2-3 százalékát az árbevételének érdemes üzletfejlesztési költségekre allokálni.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

depositphotos.com

A SalvadorSystem összefoglalója szerint alábbi 4 alappillér szükséges ahhoz, hogy kialakíthassuk a megfelelő gondolkodásmódot:

  1. Tervezés
  2. Folyamatszervezés
  3. Kontrolling rendszer
  4. Információs és kommunikációs rendszer
Cikkünk első részében a tervezés és a folyamatszervezés részét bemutattuk, most a 3. és a 4. pillér következik.

A kontrolling rendszer a vállalata munkafolyamatainak eredményességét mutatja meg. Ezen szemlélet az alapköve annak, hogy cégének folyamatai jól kézben tarthatóak és irányíthatóak legyenek. A kontrolling folyamat három idősíkon dolgozik. Terv, tény és a várható. Ezen három tényezőből a legizgalmasabb a várható kérdése, ami nem egyszerűen a terv és tény különbsége, hanem a műszaki tartalom alapján határozható meg.

Például egy gyártási projektnél, a még el nem végzett feladatok fogják meghatározni, hogy mennyi idő, munka, gépi teljesítmény, anyagszükséglet és költség fog felmerülni a projekt lezárásáig. Ezen adatok beszerzése, annak érdekében, hogy a kontrolling folyamat sikeres legyen, informatikai hátteret, riportokat, adatokokat igényel. Egy átfogó rendszer nélkül rettenetesen nehéz és idegőrlő feladat ezen információk beszerzése.

Az alábbi diagrammon röviden bemutatjuk, a kontrolling szemléletű vállalat irányítási rendszer alapvető felépítését, valamint, hogy a gyakorlatban hogyan is néz ez ki, mire terjed ki. A diagramm alapján jól megmutatkozik, hogy pontosan milyen komplex feladatról is van szó.

(Forrás: salvadorsystem.hu)

Az előbbiekben már érintettük az információs és kommunikációs rendszerek szerepét, hatását. A korszerű irányítás alapfeltétele a megfelelően kialakított és üzemeltetett ICT (information communication technology) rendszer.

Az ICT rendszer feladata az információ szolgáltatása és megosztása a felhasználok számára. Tekinthetjük infrastrukturális elemnek, hasonlóan a víz-, gaz-, arám-, telefon stb. szolgáltatásokhoz. A munkavégzés nélkülözhetetlen eszköze, elvárjuk, hogy mindig rendelkezésre álljon. Ugyanakkor az ICT rendszer speciális szolgáltatás abból a szempontból, hogy folyamatosan változik, es alkalmazkodnia kell a felhasználói igényekhez, az üzleti folyamatokhoz.

Az ICT rendszer szerves részének tekintjük a felhasználókat, akik az egész rendszert működtetik. Az informatikai fejlesztéseket és beruházásokat a cég stratégiai céljaiból kell levezetni és konkrétan meghatározni.

(Forrás)

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo