És, hogy miért éri meg? Amennyiben úgy döntünk könyvvizsgálatot kérünk, biztosak lehetünk abban, hogy a könyvvizsgáló ellenőrzi, az üzleti évről készített éves beszámolónk (egyszerűsített éves beszámoló) a törvény előírásai szerint készültek-e vagy sem. Így megbízható és valós képet kapunk vagyoni és pénzügyi helyzetünkről, a működés eredményéről. A könyvvizsgálat a beszámoló valódiságát támasztja alá - bizonyosságot adó szakvélemény arra vonatkozóan, hogy az aktuálisan könyvvizsgált éves beszámoló (és könyvvezetés) hitelt érdemlő információkat szolgáltat a vállalkozás gazdasági helyzetéről a vezetők, a tulajdonosok, és a külső partnerek számára.
A gazdasági élet egyes területein kifejezetten előnyös az auditált mérleg, hisz üzleti partnereinknél jobb pozíciót jelenthet, egyes pályázati eljárásokban feltétel lehet, üzletrész vagy cégeladás esetén pedig a vevő nagyobb biztonságban tudhatja magát.
A választott könyvvizsgálónk feladatai az alábbiak:
• az éves beszámoló valódiságának és szabályszerűségének felülvizsgálata
• a számviteli törvény és a létesítő okirat előírásai betartásának ellenőrzése
• független könyvvizsgálói jelentés készítése
Felkérhetünk könyvvizsgálót részellenőrzésekre is, nem kell, hogy cégünk teljes tevékenységére kiterjedjen a tevékenysége.Ilyen feladatok lehetnek például az értékhelyesbítés és a valós értéken történő értékelés az szabályszerűségének ellenőrzése.
Abban az esetben, ha a következő adóévben változtatni szeretnénk, időben el kell végezni a szükséges módosításokat.
Azért viszont semmiképpen se foglalkoztassunk könyvvizsgálót, mert nem bízunk eléggé a könyvelőben! A könyvvizsgálat ugyanis az adózási kötelezettségek pontos és szabályos teljesítését nem vizsgálja, azért a cég vezetője és a könyvelő a felelős. (Hogy pontosan mire jó és mire nem jó a könyvelő egy cégnek, arról itt beszél a Piac&Profit szakértője.)